В Ужгороді освятили єпископську каплицю з відреставрованими розписами Бокшая (ФОТО) (ДОПОВНЕНО)

20 лютого глава греко-католиків Закарпаття владика Мілан освятив єпископську каплицю, розташовану на другому поверсі резиденції в Ужгороді. Ця подія була довгоочікуваною: починаючи з 2004 року, коли приміщення було повернуто єпархії, велися роботи з її відновлення та реставрація розписів.

В Ужгороді освятили єпископську каплицю з відреставрованими розписами Бокшая (ФОТО) (ДОПОВНЕНО)

Преосвященний владика освятив новий престол, майстерно виготовлений  різьбярем Йосипом Волосянським, а потім відбулася святкова Архієрейська Свята Літургія. Знаковим було те, що Слово Боже під час Служби проголошувалось зі Святого Євангелія, подарованого імператрицею Марією Терезією владиці Андрею Бачинському. У Літургії використовувались трикерій і дикерій (три- і двосвічник — символи Пресвятої Тройці та Божественності й людськості нашого Спасителя), які тримав у своїх руках ще владика Андрей. І всіх присутніх вірників владика Мілан благословляв хрестом єпископа Андрея...

Після Святої Літургії владика Мілан нагородив Архієрейськими подячними грамотами людей,  які в різний спосіб брали активну участь у відновленні каплиці: Анатолія Головнича, Володимира Чубірка, Андрія Андріїва, Федора Соханича, Володимира Химинця, Ларису Різницьку та Михайла Приймича, а подячними листами – митців Йосипа Волосянського та Павла Ковача.

Також владика вручив ордени Андрея Бачинського ІІ ступеня Марії Бадиді, Василю Ковачу та орден ІІІ ступеня Володимиру Гісему, – меценатам, котрі своїми пожертвами долучилися до відновлення каплиці. За фінансову допомогу в реконструкції резиденції орден владики Бачинського ІІІ ступеня отримав і жертводавець Андрій Удовиченко.

Архієрей подякував усім, хто займався реставрацією, працював над оновленням інтер'єру, всім, котрі прийшли на цю Службу Божу, зокрема кафедральному хору імені Блаженного Теодора, який супроводжував Літургію своїм співом.

Віднині каплиця носитиме ім'я святого апостола Петра і стане духовним осердям резиденції. До речі, весь осідок Мукачівських єпископів перебуває нині у стані активної віднови, бо приміщення, повернуті єпархії, потребують серйозного ремонту.

 

Історична довідка

У 1780 р. єпископ Андрей Бачинський переніс осідок єпископів Мукачівської греко-католицької єпархії з Мукачева до Ужгороду в новозбудовану резиденцію та кафедральний собор. Для відправ щоденної молитви та Служби Божої він створив при єпископській палаті каплицю, в якій члени Капітули єпархії на чолі з єпископом вже у 1777 р. вперше відправили Літургію на свято Успення Пресвятої Богородиці. На Її честь каплиця і була освячена.

У 1846 р. була побудована нова єпископська каплиця Успення Пресвятої Богородиці за правління єпископа Василія Поповича. Тут було встановлено новий престол, жертовники і нові образи, які намалював художник Георгій Рейвес. Прикрасою престола став напрестольний образ Успення Пресвятої Богородиці, знизу — образ Тайної Вечері. На жертовниках встановлені образи Розп'яття та Воскресіння Христового. У каплиця були також образи св. Миколая, св. Йоана Предтечі, св. первомученика диякона Стефана, св. великомучениці Варвари та ікона Благовіщення. Тут же були і два образи часів єпископа Андрея Бачинського — Спас і Богородиця.

Знову оновив єпископську каплицю єпископ Юлій Фірцак. На престолі встановили новий ковчег для зберігання мощей святих.

У 1927 році з нагоди 150-літнього ювілею заснування Ужгородського Хрестовоздвиженського кафедрального храму єпископ Петро Гебей оновив єпископську каплицю. Нові розписи каплиці виконав художник єпархії Йосиф Бокшай.

Останнє оновлення каплиці до ліквідації Мукачівської греко-католицької єпархії відбулося, коли єпископом був Олександр Стойка. У 40-х роках 20 ст. різьбяр Іван Павлишинець виготовив новий престол та атрибутику за ескізами Йосифа Бокшая. Кивот зображував дванадцять апостолів, над якими — скляний ковчег. Дарохранительниця мала вигляд срібного голуба, увінчаного золотою коронкою, в якій знаходилася Найсвятіша Євхаристія. „Вічне світло" знаходилося в золотій бароковій люстрі. Стіни і стеля каплиці були заново прикрашені розписами Йосифа Бокшая.

У 1947 р. резиденцію єпископів Мукачівської єпархії разом із каплицею тоталітарна радянська система передала у власність Ужгородського державного університету. Каплиця була перетворена на книгосховище і з часом зазнала значного пошкодження.

24 вересня 2004 р. влада повернула Мукачівській греко-католицькій єпархії єпископську каплицю, яку відреставрували науковці та спеціалісти Львівської національної академії мистецтв. 20 лютого 2011 р. відновив і освятив її Преосвященний владика Мілан.

Фото Мукачівської греко-католицької єпархії

23 лютого 2011р.

Теги: єпископська, каплиця, Бокшай, владика Мілан, греко-католицький

Коментарі

Василь 2011-02-24 / 08:40:00
Ще одна віха в історії культури нашого краю , ще один крок до цивілізованого устрою нашого життя. Приєднуючись до привітаннь , і знаючи з якого занепаду каплиця відроджувалась , прошу доповнити втретє цю урочисту публікацію і показати фотодокументи з передреставраційного стану каплиці. Хай це буде ще одним вдячним наголосом до всіх теплих слів на адресу БЛАГОДІЙНИКІВ , стараннями яких відбувається ВІДРОДЖЕННЯ.

НОВИНИ: Соціо

15:29
Як "танець з бубном" за вітряки на Руні гудуть сільрада, лісівники та закарпатська влада
14:15
Приватний поїзд "Прага — Чоп" сьогодні здійснив свій перший рейс
11:22
Запис мого діда і сепаратне святкування Паски
11:11
/ 1
У Ракоші Вишківської громади попрощалися з полеглим Героєм Святославом Корнійчуком
20:19
/ 4
В Ужгороді на об'їзній депутати-"слуги" планують "роздерибанити" понад 1 га землі із заниженням вартості в 10 разів
21:59
/ 20
На Закарпатті було зроблено спробу дестабілізації шляхом перекриття доріг "через мобілізацію". Поліція звільнила проїзд
18:44
/ 36
Головою Ужгородського міськрайонного суду переобрано Віктора Данка
18:38
На війні поліг Віталій Петах зі Страбичова Мукачівської громади
02:00
/ 29
Комбат Руслан Каганець: "Без людей виграти цю війну неможливо. Ми не зробимо мільйон роботів із штучним інтелектом, які за нас воюватимуть"
00:32
/ 1
Відсьогодні на Закарпатті розпочалася нерестова заборона
21:48
Біля Солотвинського солерудника виявлено смітники, пластикові пляшки в карстових проваллях і забруднення потоку Глод
16:44
/ 3
В Ужгороді пойдуть чемпіонат України з велоспорту-МТБ та чемпіонат області
11:26
/ 4
На війні з росією поліг Ігор Сакало з Горінчова Хустського району
10:53
У лютому споживчі ціни на Закарпатті в цілому не зросли – статистика
11:15
"Щасливі діти" запускають новий цикл відновлювальних ретритів для мам із дітьми "Сила Карпат"
10:56
/ 6
В Усть-Чорній на Тячівщині попрощалися з полеглим Героєм Октавіаном Коненком
22:53
/ 3
У понеділок в Сваляві проведуть в останню дорогу полеглого 21-річного Героя Василя Томащука
22:20
/ 2
У Великій Копані попрощалися з Віталієм Чонкою, що загинув на Запоріжжі ще торік у червні
15:31
У лютому в порівнянні з торішнім груднем ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 1,4%
14:57
Торік на Закарпатті прийняли в експлуатацію житла на 17,8% більше, ніж у 2022-му
14:10
/ 1
Кабмін перерозподілив освітню субвенцію на 2024 рік: місцеві бюджети Закарпаття втратили 2,4 млн грн
23:00
/ 3
На війні поліг ровесник Конституції України Василь Цьока з Крайникова Хустської громади
18:40
/ 1
Загинув Герой з Вишківської громади Святослав Корнійчук
11:17
/ 1
У Берегові діти принесли додому з річки стару протитанкову міну
10:45
В Ужгороді попрощалися з полеглим Героєм Михайлом Козаком
» Всі новини