Це значно більше, ніж торік /293,5 тис. кв.м/. До речі, у минулому році закарпатці були серед лідерів на цьому напрямку, здавши житла на 26,5% більше, ніж у 2005-му. Отож не збираються здавати позиції й тепер, навпаки - налаштовані нарощувати темпи.
- Ситуація у поточному році характеризується подальшим домінуванням будівництва приватного житла,- розповідає начальник головного управління економіки Закарпатської облдержадміністрації Віктор Погорелов. - До речі, цей напрям завжди був пріоритетним на Закарпатті. Якщо, скажімо, у 1990 році індивідуальний сектор у загальному обсязі становив половину, то вже у 1991-1992 роках - дві третини. А в останні п'ять років майже все житло вводилося приватними забудовниками /91,7- 92,2 відсотка/. Особливо в сільській місцевості... Лише торік на фінансування індивідуального житлового будівництва на селі за програмою "Власний дім" було спрямовано 3158 тисяч гривень: за рахунок коштів державного бюджету - 2100 тис. грн., обласного бюджету - 218 тис. грн., місцевих бюджетів - 840 тис. грн. Укладено 572 угоди про газифікацію житлових будинків на селі та 78 угод - про будівництво й придбання житла.
Що ж передбачає згадана обласна комплексна програма житлового будівництва? Її появу зумовило те, що для основної частин населення краю житло стало фактично недоступним через високі ціни, низьку платоспроможність громадян і незначні обсяги будівництва житла. За цих умов без реальної підтримки держави конституційне право населення на житло не може бути реалізоване. Через відсутність фінансування з державного бюджету та обмеженість коштів місцевих бюджетів /дотаційність області становить 61 відсоток/ практично не проводиться будівництво так званого соціального житла, не формуються фонди для тимчасового проживання. До слова, загальна кількість сімей та одиноких громадян, які потребують соціального житла, в області сягає 9,45 тисячі чоловік.
Аналіз свідчить, що ціни на житло у Закарпатській області останнім часом є вищими за середньосвітові і щорічно зростають /прогнозована вартість одного квадратного метра загальної площі цьогоріч коливатиметься від 4300 до 10 тисяч гривень, з оздобленням/. Отож програма "Соціальне житло" є надзичайно актуальною: загальна потреба в житлі для громадян, які перебувають на квартирному обліку та мають право на отримання соціального житла у 2007-2015 роках становить 465,9 тис. кв. метрів загальної площі, у т.ч на цей рік -53,9 тисячі квадратних метрів.
Згадана комплексна програма покликана знизити фінансовий тиск на тих, хто обзаводиться власним житлом. Передбачене, зокрема, кредитування за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів молодіжного й індивідуального житлового будівництва за програмою "Рідний дім". Планується збільшення придбання житла, у т.ч. й під його заставу /іпотечне кредитування/. Здійснюються такі соціальні житлові програми: забезпечення житлом військовослужбовців, звільнених у запас або відставку; державне пільгове кредитування індивідуальних сільських забудовників за програмою "Власний дім"; державна програма забезпечення молоді житлом на 2002-2012 роки і т.д. Заохочується і відомче житлове будівництво. Приміром, чи не щороку вводить житло для своїх працівників закарпатська міліція. Торік 20-квартирний житловий будинок став до ладу в Мукачеві, а нещодавно здано такий же дім в Ужгороді. Вагомим джерелом поповнення житлового фонду могла б стати реконструкція відомчих гуртожитків /тільки в Ужгороді їх 40/, вважає В.Погорєлов.
У Мукачеві та Ужгороді впроваджується комплексна забудова територій за досвідом холдингової компанії "Київміськбуд". Забудовники зобов'язуються звести у мікрорайонах дитсадки, магазини, паркінги тощо, облаштувати зелені зони, віддавши при цьому два відсотки житла міським радам. Крім того, комерційні будівельні структури, у т.ч.й приватні підприємці, розпочали в області будівництво 8-квартирних житлових котеджів підвищеної комфортності. У місті Виноградово, наприклад, вже надано дозвіл одному підприємцю на спорудження 12 таких котеджів. З огляду на обмеженість вільних земельних ділянок та значні витрати на інженерну підготовку будівельних майданчиків під забудову через складність рельєфу гірських територій /їх частка в області досить значна/ здійснюватиметься реконструкція з добудовою існуючого житла. До речі, найвищі темпи зростання обсягів введення житла в експлуатацію спостерігаються у Мукачеві, Чопі, Хустському та Міжгірському районах.
Хотілося б зауважити, що Мінбуд України - головний цьогорічний розпорядник коштів субвенції, яка скеровується місцевим бюджетам на виконання інвестиційних проектів, попередив: субвенція спрямовується на об'єкти, пов'язані з будівництвом, реконструкцією, модернізацією та капітальним ремонтом переважно житлово-комунального господарства. Як мовиться, карти в руки...
Гадаю, сказав на завершення розмови Віктор Погорєлов, назріла потреба у прийнятті закону про державну підтримку забезпечення громадян житлом та розвиток житлового будівництва. Перші кроки у цьому напрямі вже зроблені. Зокрема, Кабінет Міністрів у січні ц.р. прийняв постанову, яка звільняє замовників від сплати коштів на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури у випадку спорудження об'єктів житлового фонду соціального призначення. Слід іти далі, й будівництво інженерної інфраструктури /водопостачання, каналізація, зв'язок тощо/ виконувати на виділених під житлове будівництво земельних ділянках за рахунок коштів місцевих бюджетів або підприємств, які експлуатують згадану інженерну інфраструктуру.
Ярослав ЯДЛОВСЬКИЙ, Укрінформ
12 квітня 2007р.
Теги: