У селі Боржавське відбулася заупокійна Служба Божа за владикою Іваном Маргітичем

Четвертого лютого у селі Боржавське Виноградівського району відбулася заупокійна Служба Божа за архієреєм Іваном Маргітичем з нагоди 90-річчя від дня його народження.

У селі Боржавське відбулася заупокійна Служба Божа за владикою Іваном Маргітичем

Літургію очолив архімандрит Петро Павло (Береш), д-р, канцлер управління Мукачівської греко-католицької єпархії, якому співслужив митрофорний протоієрей Михайло (Баник), синкел у справах духовенства та багато священиків. Як повідомили Закарпаття онлайн у Мукачівській греко-католицькій єпархії, на Святій Літургії були присутні багаточисленні вірники, котрі прийшли вшанувати пам'ять владики Івана. 

Владика Іван Маргітич народився 4-го лютого 1921 р. в сім'ї Антона Маргітича та Терезії Костак у с. Велика Чингава (у 1946 р. перейменовано в с. Боржавське) Виноградівського району. Здобув початкову освіту в рідному селі, а в 1932 р. продовжив навчання у Севлюшській горожанській школі. Середню освіту з відмінним свядоцтвом здобув 1941 року в Хустській державній руській гімназії.

Після закінчення гімназії протягом п'яти років здобував теологічну освіту і вже після війни, у 1946 р., закінчив Ужгородську духовну академію. 18 серпня 1946 р. у неодруженому стані богослов Іван Маргітич був висвячений владикою Теодором (Ромжею) на ієрея.

Після висвячення о. Іван свою душпастирську роботу розпочав помічним священиком у Севлюші (1946 р. перейменовано на м. Виноградів). 21 жовтня 1946 р. влада заарештовує у Рахові пароха о. д-ра Стефана Уйгелі, і на цю вільну парохію єпископ Теодор Ромжа у листопаді 1946 р. призначає о. Івана Маргітича. Його священицька праця у Рахові тривала у більш-менш нормальному ритмі до початку 1949 р., коли органи місцевої влади за активної підтримки КДБ розпочали наступ на Греко-католицьку Церкву.

Отець Іван повернувся додому у с. Боржавське, але й тут працівники КДБ не залишали його у спокої. Невдовзі до о. Івана приєднався о. Петро Орос з Білок, о. Іван Ченгері з Олешника, о. Іван Горінецький і о. Іван Роман. Незважаючи на заборону й будучи вірними своєму покликанню, вони розпочали підпільне обслуговування вірників Греко-католицької Церкви.

5 березня 1951 р. підкуплений властями учитель Василь Рішко звернуся через посередників до священиків-підпільників, щоб вислужили йому Тайну подружжя. Доля розпорядилася так, що виконувати цей обряд випало о. Івану Маргітичу та о. Івану Роману. Під час вінчання у с. Боржавське працівники міліції і КДБ, ввірвавшись у хату, заарештували обох священиків. Після арешту їх одразу ж було відправлено в обласне Управління КДБ, де сам начальник цього закладу намагався кожного окремо вмовити на відступництво і співпрацю з місцевою владою та КДБ. Коли священики категорично відмовилися, проти них почали фабрикувати судові справи.

18 вересня 1951 р. судова колегія з кримінальних справ Закарпатського обласного суду на підставі ст. 54-10 ч. 2 і КК УРСР засудила о. Івана Маргітича на 25 років позбавлення волі з поразкою у правах терміном на 5 років і конфіскацією належного йому майна. Після суду через горезвісну Львівську тюрму-розподільник о. Іван Маргітич був відправлений у табори ГУЛАГу, розташовані поблизу Омська. Зі смертю Сталіна  у березні 1953 р. прийшла відлига у політичному житті країни, а згодом й довгоочікувне визволення політичних в'язнів. 6 вересня 1955 р. о. Іван Маргітич був звільнений з табору й отримав можливість повернутися у рідне село.

Отець Іван Маргітич, виконуючи душпастирську роботу в підпіллі, завжди підтримував контакти зі священиками і єпископами Мукачівської, Львівської та Івано-Франківської єпархій. У 80-і роки бере активну участь у боротьбі за легалізацію і реабілітацію Греко-католицької Церкви, будучи членом комітету її захисту. Як член комітету в 1987 р. був учасником першої делегації УГКЦ у Москві.

Пам'ятним для о. Івана Маргітича став день 10 вересня 1987 р., коли у Львові єпископ Івано-Франківської єпархії Софрон Димитерко таємно висвятив його у сан єпископа. Після легалізації Греко-католицької Церкви 20 листопада 1989 р. владика Іван як єпископ-помічник бере активну участь у відродженні греко-католицьких громад і парафій Мукачівської єпархії. У червні 1990 р. єпископ Іван Маргітич разом з єпископами Іоанном Семедієм та Йосифом Головачем брав участь у синоді ієрархів УКЦ у Римі, де 24 червня папа Іоанн Павло ІІ мав зустріч з владиками з України. Святійший Отець своєю буллою від 5-го січня 1991 р. призначив Івану Маргітичу титулярну єпископську столицю Скопеленську в Емімонті та іменував єпископом-помічником Преосвященного владики Іоанна Семедія.

Згідно зі ст. 1 Закону Української РСР „Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні" від 17 квітня 1991 р. Генеральна прокуратура України реабілітувала його 29 січня 1992 р.

7 вересня 2003 року, на вісімдесят третьому році життя Преосвященний владика Іван Маргітич помер. Це сталося під час Архієрейської Божественної Літургії, яку він розпочав у селі Пилипець Міжгірського району. Владика прибув до села для того, щоб освятити новий престол.

08 лютого 2011р.

Теги: Іван Маргітич, єпископ, греко-католицька

НОВИНИ: Соціо

18:05
Учителі Закарпаття проходять сертифікацію: експерти з усієї України оцінюють їхню майстерність
15:19
Мешканці Чабанівки на Ужгородщині можуть залишитися без води через глиняний кар'єр "Голден тайлу" харківського депутата
11:22
/ 1
Підтверджено загибель Михайла Бадиди з Демечів на Ужгородщині, який понад рік вважався зниклим безвісти
22:39
/ 2
На Запоріжжі поліг Петро Ганич з Кам'яниці Оноківської громади
22:00
/ 4
Командир "Граду" з позивним "Ісус"
17:33
/ 5
У Лютій Костринської громади згоріли будинок і трактор
11:12
/ 2
Чехія допоможе звести реабілітаційний центр в Ужгороді
22:04
Протягом минулого тижня в Ужгороді народилося 53 малюків, у Мукачеві – 34
12:40
/ 1
У 9 закладах Закарпаття можна отримати безкоштовну медичну допомогу при інсульті
11:25
/ 19
В Ужгороді сквер міської лікарні реконструюють і облаштують за 40 млн грантових гривень
17:48
На Закарпатті у березні 2024 року порівняно з груднем 2023 року ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 1,4%
17:12
Цьогоріч у березні на Закарпатті ціни зросли на 0,7%
11:09
В Ужгороді "комунальні" повідомлення про порушення ПДР залишатимуть на авто у червоних зіп-пакетах
10:51
22-річного Івана Бориса з Заріччя, якого з серпня 2022 року вважали зниклим безвісти, зустрінуть і поховають у понеділок
22:15
/ 2
Стало відомо про загибель в лютому під Авдіївкою Віталія Старости з Великої Копані Виноградівської громади
11:36
У Тересві попрощаються з полеглим Героєм Михайлом Руснаком, що більше року вважався зниклим безвісти
22:27
В Ужгороді попрощалися із полеглим Героєм Олексієм Кобцем
15:44
На Закарпатті в теплицях почали збирати ранню картоплю
15:34
/ 1
Юрій Лущай з Краматорська, що поліг на Донеччині і похований у Великих Лучках, був істориком і відомим вікіпедистом
11:33
/ 1
На Сумщині поліг Василь Цинканич з Бегендяцької Пастілі Великоберезнянської громади
10:56
На війні з росією поліг Олексій Кобець з Ужгорода
19:16
/ 1
На Закарпатті військовий уник реального покарання за переправлення "ухилянта" через кордон
15:47
/ 9
У Буківцьові на колишній Великоберезнянщині створили новий монастир УПЦ Московського патріархату
11:17
/ 1
Дубівська громада сьогодні попрощається з Василем Скрипником з Красної, що загинув ще в травні 2022-го
22:28
/ 1
На Запоріжжі поліг Іван Гецко з Кушниці Керецьківської громади
» Всі новини