У свої 90 закарпатка Марія Орсагош має світлу пам'ять і читає молитовник без окулярів

До оселі старожительки села Страбічово Мукачівського району Закарпаття Марії Орсаґош завітала суботнього дня. Вона, присівши скраю на диван і опершись ліктями на стіл, тримала в руках молитовника. Бабка читала без окулярів! Наша розмова тривала хвилин сорок. Старенька має світлу пам'ять (7 липня їй виповниться 91 рік), змістовно відповідає на запитання, через що я змогла дізнатися про секрет ЇЇ довголіття. Розмову передаю майже дослівно.

— Робити'м уже не годна, то молюся. Не поношаву (не хвалюся — Авт.), аби лише Бог прийняв мої молитви. Що прошу? Перший тиждень Великого посту чита-ла'м Псавтирю. Як піст настав, та каждий вичір читаю Хресну дорогу. Молюся за здоров'я нашої великої родини. У селі живе п'ять моїх поколінь. Ануш там, на тумбочці, возьми та поникай Псавтирю. Там усьо написано рукою. Моя донька Єлизавета, яка живе зо мнов, 31 рік тому, коли сиділа у декреті з Володьом, переписала Псавтирю з другої книжки. Тоді не було книг, не було, де купити, то люди і переписували вручну. Видиш, там 10 зошитів зшито (текст написано великими друкованими літерами — Авт.). Єден чоловік, який тим занимався, зробив табличку (обкладинку — Авт.) і прошив та склеїв ушитко.

— Бабко, вижу, ви читаєте без окулярів. Маєте добрий зір?

— Типирь не жалувуся. 30 років тому, хоть Псавтиря була написана великими буквами, айбо я їх не розділяла — щось ми в очах мерехкотіло. Купили ми очки, та я пару років читала в очках. А дале Бог так дав, що впят (знову) им провіділа. І вже 20 років читаву без очок. Та й очки ми не парувуть до лиця. Даколи ще іду до родини чи сусідів читати Псавтирю, та люди на ня позиравуть, ош я читаву без очок.

— Знаєте, скільки маєте онуків, правнуків?

— Де би'м не знала? Зна-ву всіх поіменно (починає перераховувати). Народи-лам трьох доньок, маву 10 онуків, 13 правнуків і двох праправнуків — Артурчиків.

— Скільки років минуло, відколи стали вдовою?

— Уже 33. З чоловіком прожилисьме 42 роки.

— Кажуть: життя прожити — не поле перейти. Яким було ваше життя?

— Було всяко — і тяжко, і майлегше. Ми з чоловіком цілоє життя змагалися, оби щось мати у хижі і коло хижі. Бо нам нитко нич не дав. Нас у мами було п'ятнадцятеро, зросло семеро. Раз исьме купили цураву хижу, десьме і жили. Дале почалисьмеся строїти. Всьо сьме самі куповали. І так ісьме ґаздували — від кілка до кілка, від гвоздика до гвоздика. Чоловік фурт ходив по войнах, по Празі, а дале прийшов калгоз, куди всіх зганяли на роботу. Я у калгозі, у ланці, проробила 35 років.

— Лікарі кажуть, що люди старшого віку здоровіші від сучасної кволої молоді. Як думаєте, чому?

— Бо старші не їдять усе підряд і дотримуються посту. А їда для людини много значить. Я дітину плекала півдрога рока, а типирь жони не плекавуть. А для дітини ниє нич ліпшого, як материнське молоко: І коли'м плекала, то хоч і не порзниламся, айбо молоко'м мала. їлисьме булі, пасулю, суканицю з цукром, чир кендеричаний... Правда, у останній тиждень говіння була'м слаба і бояламся, ош не спечу паску. Кожну п'ятницю лише раз у динь їм і з молодості держу понеділок (вживає лише пісну їжу — Авт.).

— Чому саме понеділок?

— За три понеділки було ми дуже підло, думала'м, што ми ся голова розпаде. І тогди я собі пояла, ош у понеділок не буду ся порзнити.

Єден раз за життя була'м собі полівила і потому ісе на мені ся сповнило. У єден понеділок у куми була гостина, і я ся злакоми-ла і ізіла'м порзного. Гостина красно пройшла, а такой увечері з моїм чоловіком сталася суєта. Айбо про вто не буду згадувати. І потому я собі затямила навіки: чого ся приймеш, того ся і держи.

— Посту дотримуєтеся і нині?

— Колись цілоє говіня не порзниламся, а типирь ми мало тяжко — щось ми крутить у черевах. їм даколи молочноє. М'ясо про мене може бути. Та й їсти го не маю чим — лишив у ня ся єден зуб.

— У церкву ходите?

— У сись читвирь сповідаламся і причастиламся. Такой тогди у церкви були і дві служби нашої родини - заздоровна і заупокійна. Зять возив ня, бо мало ми тяжко іти путьом.

— У вашому селі стасться дуже багато трагічних випадків, у яких гинуть молоді люди. Як думаєте, чому?

— Трагічно вмиравуть ті, што, як і їхні отці та матері, росли без релігії і грішили. Давно май боялися Бога і ліпше сповідували 10 Божих заповідей, як днесь. Тут ниє нич тяжкого — роби ближньому доброє, то буде і тобі добрі.

— Яке з християнських свят найбільше любите і чекаєте?

— Усі люблю і чекаву, або найбільше - Великдень. Усе згадуву, як исьме фарбили писанки, пекли паски...
Тетяна ГРИЦИЩУК, "Неділя"
11 квітня 2007р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

21:48
Підтверджено загибель на Запоріжжі ще в січні 2024-го 22-річного Михайла Яцканича з Підвиноградова Виноградівської громади Фото новина
15:52
/ 2
На війні поліг 21-річний Іван Микульця з Тячева Фото новина
13:33
/ 7
В Ужгороді відклав яйця унікальний, єдиний в Україні кайман Шнайдера Фото новина
11:33
/ 2
На Харківщині поліг Леонід Пивовар з Неліпина на Мукачівщині Фото новина
12:53
/ 1
У Мукачеві у вівторок попрощаються з полеглим на війні з росією Андрієм Розгау Фото новина
02:16
/ 2
WWF-Україна виступає проти будівництва лісової автодороги в межах лісництв філії "Ужгородське лісове господарство" ДП "Ліси України"
19:18
/ 15
У Калинах на Тячівщині харківський забудовник незаконно почав роботи зі спорудження ГЕС Фото новинаВідео новина
16:48
/ 7
В Ужгороді ще не відкритий McDonald's покарали за "непродуману" вивіску Фото новина
10:41
/ 1
На війні з росією поліг 57-річний Іван Пичкар з Родниківки на Мукачівщині Фото новина
01:31
/ 14
Справа Комарницького: Звільнений начальник УСР в Закарпатській області Химич зберігає $95 тис. готівкою
13:59
У Буштині на Тячівщині, гасячи пожежу в надвірній споруді, врятували два будинки та літню кухню поруч Фото новина
11:06
/ 1
На Запоріжжі поліг Володимир Зелді з Тересви на Тячівщині Фото новина
00:08
/ 10
Ужгородські лісівники будуватимуть дорогу під вітряки на Рівній через праліси (ДОКУМЕНТИ)
11:01
/ 2
На Сумщині поліг прикордонник Руслан Пинзару з села Сімер Перечинської громади Фото новина
15:37
/ 13
ВР прийняла доопрацьований після вето президента закон про примусове відчуження землі та будинків в Ужгородському районі Закарпатської області
16:23
На Закарпатті у лютому 2025-го порівняно з груднем 2024-го ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 2,6%
13:20
/ 1
У вівторок в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Сергієм Лазориком Фото новина
12:45
Профільна комісія Закарпатської облради підтримала збереження Чорних озер в Ужгороді Фото новина
19:14
У Мукачеві патрульні виявили водійку "під кайфом", а в пасажира – наркотики Фото новина
14:12
/ 14
Закарпаття відвідала очільниця Міндовкілля Гринчук, нищення довкілля мініГЕСами і вітряками пріоритетом візиту не було Фото новина
13:02
На Закарпатті, на кордоні з угорщиною на початку квітня запрацює новий пункт пропуску "Велика Паладь – Нодьгодош"
13:57
/ 1
У понеділок у Мукачеві попрощаються з полеглим захисником Володимиром Напудою Фото новина
13:20
/ 1
В Ужгороді у суботу попрощаються з полеглим на війні Мирославом Біртою Фото новина
19:37
/ 4
Петиція про розробку нового генплану Ужгорода зібрала необхідні підписи всього за добу
14:46
У п'ятницю зранку тимчасово не працюватиме КПП "Лужанка – Берегшурань"
» Всі новини