"ОПЕРИ" СВЯТКУВАЛИ У СІМ'ЯХ, А НЕ НА РОБОТІ
– Почну з приємного, – каже Володимир Іванович. – Цьогоріч ми вперше за останні кілька років повноцінно відсвяткували в родинах Новий 2011 рік. Бо починаючи з 2007-го і дотепер, працівники управління карного розшуку 1-2 січня святкували не вдома, а працювали на місцях скоєння навмисних убивств: у Мукачеві, Свалявському та Мукачівському районах. І от тепер обійшлося, і ми нарешті змогли відсвяткувати по-людськи.
Але біди не сталося передовсім завдяки проведеним міліцією профілактичним заходам. За ініціативи начальника УМВС, було здійснено відпрацювання області напередодні та у період свят. Велика присутність міліції на вулиці і в громадських місцях, робота з кримінальними елементами та інші превентивні заходи дали результат: перша декада січня на Закарпатті пройшла спокійно, без резонансних злочинів. Однак за цим спокоєм стояла напружена робота працівників оперативного блоку: карного розшуку, ВКМСД, ВБНОН, ВБЗПТЛ, дільничних інспекторів тощо. Уся невидима для стороннього ока робота міліції із збору оперативної інформації й дозволила у кінцевому підсумку контролювати криміногенну ситуацію в краї. Зокрема, на Закарпаття збиралися навідатися кілька груп злодіїв-"гастролерів" з інших регіонів, але їм порадили цього не робити, бо, мовляв: міліція вже їх чекає. Була інформація і щодо транзитних злочинців, але й цього не сталося.
РЕЗОНАНСНІ КРИМІНАЛЬНІ СПРАВИ
– Найбільш резонансний цьогорічний злочин – це, мабуть, збройний напад із застосуванням зброї на валютника в Іршаві. Людина була поранена кількома кулями, на місці скоєння злочину знайшли пістолет. Чи вдалося розкрити цей розбій?
– Наразі нападників не затримали, але робота над розкриттям цього злочину триває. З'явилися серйозні підозрювані, яких тепер відпрацьовуємо. Збирається доказова база, аби злочинці не уникнули покарання і їм було доведено вину в суді. Більше щодо цього злочину я не можу сказати з міркувань таємниці слідства.
Після Іршави немов розв'язався кримінальний клубок. В області одна за одною пішли крадіжки, зокрема, в Ужгороді затримали студента, котрий обкрадав будинки, користуючись відсутністю господарів. По цьому злочину ми підозрювали раніше судимих, а виявилося, що це студент, який раніше не потрапляв у наше поле зору.
У першому кварталі року направляємо у суд три кримінальні справи стосовно організованих злочинних угруповань. Перша з них – це справа щодо врізки в нафтопровід на Ужгородщині, за якою заарештовано вісім осіб. Усі вони проходять за статтею Кримінального кодексу, яка передбачає від 7 до 12 років позбавлення волі з конфіскацією майна.
Наступна справа стосується мукачівської злочинної групи, котра скоювала на території області розбійні напади. Зокрема, на їхній совісті резонансний розбійний напад на будинок депутата обласної ради Ковача, а також на голову сільради у Виноградівському районі.
Третя кримінальна справа стосується іншої мукачівської злочинної групи в складі дев'яти осіб, яка викрадала дорогі квадроцикли. Упродовж трьох років ці зловмисники поцупили понад три десятки квадроциклів, в основному з турбаз. Крали й інші цінності. Восьмимісячна копітка робота міліції над документуванням цієї злочинної групи привела до арешту її учасників. До слова, двох організаторів цієї групи, обидва раніше судимі, ми затримали нещодавно в Івано-Франківській області, де вони переховувалися від слідства. Після знешкодження цієї банди серйозні крадіжки, на великі суми грошей, в області припинилися.
УКРАЇНКИ – В ЗАКОРДОННИХ БОРДЕЛЯХ
З інших проблем, над якими тепер працюємо, – це документування фактів продажу за кордон українських жінок для заняття проституцією. Наш відділ боротьби з торгівлею людьми має тут серйозні напрацювання, які обов'язково виллються найближчим часом у резонансні кримінальні справи.
Після випадку на Тячівщині, де чоловік забив дружину й сховав за допомогою старшого сина тіло в колодязь, начальник УМВС дав вказівку ретельно перевірити інформацію по всіх населених пунктах, де є зниклі безвісти особи, а в сім'ях є діти.
56 злочинів за місяць викрили працівники відділу боротьби з наркотиками. На щастя, Закарпаття поки не надто вражене цією бідою. Дорогі наркотики тут не мають такого попиту через безгрошів'я громадян. Якщо хтось і попадається, то з марихуаною або з маковою соломкою. Практично щодня фіксуються випадки збуту молоді по кілька грамів марихуани, але якихось наркотрафіків у нас немає. Ситуація під контролем.
НАПИВСЯ І СТРІЛЯВ
– Що можете розповісти про випадки із застосуванням зброї на Іршавщині та Мукачеві?
– Справді, у минулі п'ятницю та суботу ми працювали над розкриттям цих злочинів. Історія, яка трапилася в селі Ільниця виявилася досить банальною – просто колишньому раніше судимому захотілося розважитися і постріляти з чужої мисливської рушниці. За цим фактом порушили кримінальну справу, хулігана заарештовано. Неординарний сюжет і мукачівської справи. У дачному масиві, що на вул.І.Франка у місті над Латорицею, практично щодня стаються крадіжки майна. Власники дач та городів по черзі вирішили чергувати, аби спіймати злодіїв. Того дня дачі охороняли двоє мукачівців, один з яких про всяк випадок прихопив із собою незареєстровану мисливську рушницю – стару берданку. І треба ж було такому статися, аби саме в той момент туди навідалися злодії. Побачивши, як на його дачі якісь молодики намагаються поцупити труби, власник спершу закричав, а коли злодії почали втікати, вистрелив їм услід. Заряд потрапив у ногу одному з них. Пізніше цьому потерпілому стало погано, його доставили у лікарню, де з'ясувалося: заряд роздробив кістку. Медикам довелося ампутувати чоловікові ногу. А це вже тяжкі тілесні ушкодження... За цим фактом також порушили кримінальну справу, дачника заарештували.
"ТА МИ – СВОЇ"...
До речі, мукачівська історія мала несподіване продовження. Під час відтворення обставин злочину міліціонери залучили понятих – двох смаглявих мешканців табору, розташованого неподалік. Після завершення слідчих дій хлопцям подякували й відпустили додому. На дачах залишили про всяк випадок засідку. І от того ж вечора міліціонери затримали двох смаглявців, які украли металеві ворота з однієї з дач. Під час затримання обидва злодії зарепетували: "Хлопці, та ми ж свої!". Як з'ясувалося, це були ті самі поняті. Обидва виявилися раніше судимими, а ворота вони вкрали у свого ж приятеля.
До слова, після мукачівського випадку керівництвом УМВС прийнято рішення про оголошення в області місячника добровільної здачі зброї, якої, на жаль, на руках у громадян чимало.
– На Іршавщині було ще два випадки із застосуванням зброї. Чим все закінчилося?
– У першому випадку не поділили дорогу два водії: стареньких "Жигулів" та дорогого джипа. Власник останнього, перебуваючи напідпитку, не придумав нічого розумнішого, як витягнути свій зареєстрований "гумовий" пістолет, тобто спецзасіб, і вистрелити у свого опонента. Потерпілий отримав поранення гумовою кулею, а водій джипа втік з місця пригоди. Наступного дня зухвальця затримали, пістолет вилучили. Висновок тут напрошується один: не можна будь-кому видавати дозвіл на тримання зброї, нехай і травматичної дії. Адже останнім часом надто почастішало подібних інцидентів.
– А друга справа, коли в машині, яку зупинили на дорозі міліціонери, знайшли у багажнику автомат Калашникова, перероблений на мисливський карабін...
– Тут криміналу немає. Водій має офіційний дозвіл на цю мисливську зброю–карабін "Сайга", просто не мав при собі документа, а потім привіз з дому.
ЗАРІЗАВ БАБУСЮ ЗА ВИНО
– На Ужгородщині нещодавно сталося вбивство літньої жінки. Чи заарештований вбивця?
– Особа зловмисника встановлена, але він ще перебуває в розшуку. Тому детально говорити про цей злочин поки зарано. Скажу лише – тут не обійшлося без зловживання алкоголем. Молодий вбивця прийшов напідпитку до 82-річної односельчанки, яка продавала домашнє вино, аби придбати ще одну пляшку. Однак пенсіонерка відмовила покупцеві. Той розлютився і зарізав жінку, а далі забрав з хати кілька тисяч гривень, які бабуся назбирала собі на похорон. Затримання зловмисника – це лише справа часу.
Володимир ПАВЛЮХ, ВЗГ УМВС України в Закарпатській області