Іван Балога: «Не можна допустити, аби вузьковідомчі чи приватні інтереси змусили інвесторів згортати виробництво»

Понад 400 підприємств на Закарпатті нині ведуть зовнішньоекономічну діяльність і суттєву роль у їхній роботі відіграють операції із давальницькою сировиною. Крім того, близько 70 відсотків підприємств з іноземними інвестиціями, розташованих у нашому краї, працюють відповідно до Закону України «Про операції з давальницькою сировиною у зовнішньоекономічних відносинах», повідомили Закарпаття онлайн у прес-службі Закарпатської облради.

Іван Балога: «Не можна допустити, аби вузьковідомчі чи приватні інтереси змусили інвесторів згортати виробництво»

Роками, практично день у день, ці фірми мають справу з оформленням митних вантажів. Отож добре знають усі "нюанси" і "тонкощі" роботи з митним відомством. Як же треба було допекти підприємцям, що вони апелювали до обласної влади виступити рефері у численних конфліктних ситуаціях зі стражами кордону, які загрожують зривом контрактів, аж до зупинки виробництва. 

У вівторок, 25 січня, перші керівники краю - голова ОДА Олександр Ледида та голова обласної ради Іван Балога провели "гарячу" нараду – про налагодження рівноправного партнерства між митними органами і підприємствами з іноземними інвестиціями та суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності Закарпаття.

Бізнес представляли В'ячеслав Макеєв (ТОВ "Флекстронікс") Мирослава Каламуняк (ЗАТ "Ужгородська швейна фабрика"), Томаш Вереш (ТОВ Берег-Кабель), Олександр Векаші (ЗАТ "Берегівський радіозавод"), Михайло Ігнат (ТОВ "РОСС-Україна"), Олег Глазунов (ТОВ "Мілтекс –Україна") та інші. На засідання запросили також заступника голови ОДА Володимира Гоблика, начальника УМВС України в Закарпатській області Віктора Русина, начальника управління Служби безпеки України Василя Сітара, в.о начальника Чопської митниці Дмитра Поліщука, його заступника Михайла Дурана, начальників головних управлінь ОДА - фінансового Петра Лазара, з питань європейської інтеграції, зовнішньоекономічних зв'язків та туризму Ернеста Нусера тощо.

Підприємці нарікали, що митники затримують оформлення вантажів з давальницькою сировиною, що призводить до порушення термінів поставки готової продукції замовнику, а відтак – до штрафів, простоїв виробництва. Ще одна проблема -- тривале проведення митницею аналізу хімічного складу всієї давальницької сировини, що завозиться підприємством на територію області для подальшої переробки. 

Відповідаючи на питання, які ставили присутні керівники підприємств, т.в.о.заступника начальника Чопської митниці Михайло Дуран пояснив, що найбільше проблем під час огляду вантажів – через невідповідність кодів товарної номенклатури у деклараціях, проведення хімічної експертизи якості сировини, яка надходить до нас на переробку. Митник запевнив: відомство докладатиме всіх зусиль, аби швидше оформляти документи.

Голова обласної ради Іван Балога у своєму виступі на нараді був гранично відвертим. Тим більше, що напередодні він був на засіданні Ради регіонів, а там Президент України вкотре жорстко поставив завдання: усіляко підтримувати бізнес, залучати інвесторів, створювати на місцях усі умови для сприятливого інвестиційного клімату.

- А чи знаєте ви, шановні, - звернуся до учасників наради Іван Іванович, - як нелегко затягнути інвестора в область? Хто із вас пробував це зробити бодай раз? Керівництво Закарпаття робить це постійно і щоразу доводиться переконувати, що Україна - правова держава і що ми дорожимо її іміджем, що прагнемо скоротити вплив людського фактору на результати митного контролю, що між бізнесом та контролюючими органами є взаємоповага та повноцінне партнерство. То давайте не вставляти палиці в колеса підприємцям, а допомагати їм, зацікавлювати вести бізнес в краї. Адже найкращий аргумент для закордонних інвесторів, які цікавляться, чи йти до нас – успішно і тривалий час працюючі на Закарпатті їхні колеги.

Має ж бути усвідомлення: проводити аналіз вантажів по два тижні – неприпустимо. Це свідчить про упередженість або ж непрофесійність митників. Або й... про прагнення витиснути гроші.

Не може працівник лабораторії чи іншої служби на митниці керувати діяльністю підприємств світових брендів, які взялися працювати на Закарпатті! А як розуміти, що впродовж 5 чи 15 років діяльності фірм працівники митниці жодного разу не заявляли про порушення чинного законодавства, аж раптом, одного дня, один і той же ж відділ, який контролює переміщення сировини, товару чи послуг, робить гучні "викривальні" заяви?! Виходить, митники або впродовж багатьох років пропускали вантажі з порушеннями, або нині взялися тлумачити нормативні документи на свій розсуд. І в одному, й в іншому випадку вони мали б відповідати за всією суворістю закону.

- Я, звичайно, категорично проти, щоб на Закарпаття ввозили шкідливі речовини, - сказав Іван Іванович. - Проте це не дає нікому права під приводом аналізу хімічного складу всієї давальницької сировини, гальмувати роботу жодного підприємства з іноземними інвестиціями. Тим більше, що нашій економіці доводиться долати кризу. А саме за рахунок підприємництва і бізнесу люди можуть утримувати родини, місцеві бюджети акумулювати кошти на капітальні вкладення, держава – гроші на освіту, медицину, виплату зарплат держслужбовцям, пенсій літнім громадянам. 

Фіскальні органи повинні, насамперед, шукати не як покарати, а як допомогти підприємцям. Адже мета в усіх нас спільна – наповнювати державну скарбницю, розвивати економіку. І завжди була практика: якщо виявляли порушення норм і правил перевезення вантажів, невідповідність супровідних документів тощо, митниця давала можливість підприємству усувати неточності. І ця взаємодія, - підкреслив голова облради, - сприяла розвитку економіки, зміцненню стабільності в краї. 

У ланцюгу зовнішньоекономічної співпраці, на тверде переконання Івана Балоги, митники як мінімум повинні працювати на випередження, прогнозувати ситуацію, щоб не допускати таких серйозних ексцесів як нині. 

Голова облради також торкнувся кадрових питань. Якщо на найбільшу західну митницю України – Чопську завжди призначали досвідчених керівників, то останнім часом на ключові посади та ще й з калейдоскопічною частотою направляють осіб, які не мають досвіду роботи з європейськими митницями, не обізнані з усіма тонкощами функціонування структури такого зразка як наша. 

Іван Іванович звернувся й до присутніх на нараді керівників бізнесу. Він закликав їх сміливіше захищати свої права через прокуратуру, суди, звертатися до міліції, СБУ, не чекати втручання влади, і не йти на поводу у кожного, хто за їхній рахунок хоче поліпшити свої блага.

Голова облради дав пропозиції виконавчій владі, митникам, щоб за три, максимум 5 днів ситуацію врегулювали, детально розібралися по кожній конкретній проблемі, що виникла між закарпатськими підприємствами та митним органом, доповіли результати і налагодили нормальну системну взаємодію всіх суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності.

Звичайно, можна на догоду чиїмось особистим меркантильним інтересам або ж заради "галочки" у звітах одноразово "здерти" з виробників. Однак тоді уже завтра і дерти не буде з кого, і бюджет наповнювати буде нікому, а сотні наших земляків поповнять ряди безробітних і потребуватимуть допомоги від держави, або ж залишать сім'ї і шукатимуть заробіток по чужих світах. Втративши довіру до країни, не тільки підуть ті хто вклав сюди свої кошти, а й не прийдуть нові інвестори.



 
 

28 січня 2011р.

Теги: Балога, підприємства, інвестиції, митниця

НОВИНИ: Політика

01:24
У Мукачеві п'яний водій скоїв ДТП і втік Фото новина
00:14
угорщина заявила про виявлення двох українських "шпигунів", один з яких – "слуга" із Закарпатської облради Цебер
23:51
/ 4
Український план Орбана. Як угорський лідер хоче використати Україну для перемоги на виборах
19:59
/ 8
угорщина заборонила в'їзд "слузі" з Закарпатської облради Цеберу, який раніше як "діджей з угорщини" їздив у Крим розважати окупантів
01:05
/ 7
У Кам’яниці рубають ліс під новий андезитовий кар’єр компанії Михайла Лаби та оточення нардепа, члена фракції ОП-ЗЖ Фельдмана
05:35
/ 3
В угорщині допустили відновлення консультацій з Україною щодо меншин
04:23
/ 5
угорщина скасувала заплановані в Ужгороді переговори з Україною щодо нацменшин
10:30
/ 3
У відповідь на дії будапешта Україна висилає двох угорських дипломатів, з яких один – консул з Берегова
22:34
/ 7
Угорський журналіст: спецслужби орбана шпигували за Україною ще кілька років тому
13:34
/ 12
На Закарпатті викрили агентурну мережу воєнної розвідки Угорщини, яка з'ясовувала реакцію на введення тамтешніх "миротворців" Відео новина
00:59
/ 4
Суд "за давністю" закрив справу проти "закарпатського" ексголови Рахункової палати Пацкана
00:57
/ 4
За наполяганням СБУ мер Андріїв відсторонив від виконання обов'язків свого заступника Плавайка
12:07
/ 12
Ужгородські депутати очікувано провалили звільнення заступника мера Плавайка, якому СБУ відмовила в доступі до держтаємниці
15:39
/ 8
Угорець з Ужгорода з вершини Говерли закликав угорців в угорщині сказати "Так" вступу України до ЄС Відео новина
14:17
/ 9
У вівторок на позачерговій сесії Ужгородської міськради на підставі листа СБУ з посади заступника мера планують звільнити людину Пересоляка Плавайка
20:57
/ 13
Посол "Угорщини в Угорщині" Шандор передає в українські села угорські книжки
17:02
/ 15
Дружина закарпатського нардепа-"слуги" Лаби за 583 грн купила дві ділянки у курортному Пилипці
03:28
/ 5
Депутат-"слуга" Берегівської райради виїхав у відрядження за кордон через митний пост, очолюваний батьком, і не повернувся Фото новина
02:44
/ 3
Вперше на Закарпатті з робочим візитом перебуває Верховний комісар ОБСЄ у справах національних меншин Фото новина
17:46
/ 6
Голова Хустської райради Н.Павлій "за власним бажанням" подав у відставку і "пішов далі"
15:05
/ 10
Дружина керівника БЕБ у Закарпатській області купила новий будинок з землею
01:31
/ 21
На третій рік війни мер Ужгорода Андріїв увійшов до четвірки мерів України з найбільшими зарплатами (ІНФОГРАФІКА)
14:52
/ 5
Голова земельної комісії Ужгорода, "слуга" Мильо задекларував $340 тис., 1,7 млн грн і влаштувався "завгоспом" у лікарню
03:53
/ 7
Після публікації ЦПК в Міноборони звільнили ексголову Закарпатської ОДА Олексія Петрова з посади керівника скандального "Спецтехноекспорту"
01:11
/ 6
На Закарпатті за розпалювання релігійної ворожнечі священника УПЦ МП оштрафували на 3400 грн
» Всі новини