За три роки закарпатська «Агропромислова фірма «Леанка» втратила 2,25 млн. грн. доходів

Державне підприємство "Агропромислова фірма "Леанка" є одним з восьми сільськогосподарських підприємств Закарпатської області державної фори власності та одним з шістьох державних підприємств області, що вирощує виноград та виробляє виноматеріали та вино. Загальна площа, на якій ДП "АПФ "Леанка" вирощує виноград, перевищує 44,2% від усіх виноградників, що є у державній власності на території регіону. Крім того, підприємство на значних територіях вирощує зернові, має в своєму розпорядженні велику рогату худобу тощо. Здавалося б, такому багатству підприємства можна тільки позаздрити, проте упродовж останніх шести років спостерігається погіршення майже усіх показників фінансово-майнового стану фірми. Чому так – з'ясовували аудитори КРУ в Закарпатській області.

Урожай треба страхувати

Отже, як показав проведений державний фінансовий аудит діяльності ДП Агропромислова фірма "Леанка", на ефективність фінансово-господарської діяльності підприємства мали негативний вплив як зовнішні, так і внутрішні фактори. Як результат - за 2007-2009 роки. ДП "АПФ "Леанка" здійснено неефективних витрат на загальну суму понад 710 тис. грн. та втрачено доходів на загальну суму 2,25 млн. грн.

Серед зовнішніх факторів зокрема такі. Зокрема, у ході аудиту працівники КРУ встановили, що протягом 2007-2009 років ДП "АПФ "Леанка" зазнавало збитки від пошкодження та втрати врожаю внаслідок стихійного лиха (заморозків, градобою та тривалих проливних дощів). Загальна сума таких втрат склала 2,3 млн. грн., або 25,4% отриманих господарством чистих доходів від реалізації продукції. Як результат – погіршився фінансово-майновий стан підприємства, що, у свою чергу, також призвело до значного зменшення засіяних площ, поголів'я великої рогатої худоби та нестачі обігових коштів. І це зрозуміло, адже добре відомо, що результати господарської діяльності в аграрному секторі більше, ніж у будь-якому іншому секторі економіки, залежать від погодних факторів та, відповідно, наражаються на ризики, що перебувають поза межами впливу на них господарюючих суб'єктів. Притаманні сільськогосподарському виробництву ризики є системними і можуть викликати значні збитки для великої кількості сільгоспвиробників одночасно, що може призвести до необхідності термінового надання прямої державної допомоги постраждалим сільгоспвиробникам та до відволікання не передбачених у державному бюджеті ресурсів. Саме тому важливою складовою системи регулювання складними економічними процесами в сільському господарстві є страхування сільськогосподарської продукції, яке забезпечує управління ризиками в аграрному секторі та сприяє створенню підґрунтя для стійкого економічного зростання сільськогосподарського виробництва.

Однак недосконалість законодавства, що регулює діяльність зі страхування сільськогосподарської продукції та недосконалість існуючої системи страхування сільськогосподарської продукції в Україні від ризиків, що перебувають поза межами впливу на них господарюючих суб'єктів, відсутність гарантій, у тому числі й зі сторони держави щодо виконання страховиками своїх зобов'язань не сприяє налагодженню відносин господарств із страховими компаніями. З огляду на все це навіть при значних збитках від пошкодження та втрати врожаю внаслідок стихійного лиха, що мали місце декілька років підряд, керівництво ДП "АПФ "Леанка" не здійснювало страхування посівів та врожаю. Результатом цього й стало те, що за період з 2007 по 2009 роки підприємство втратило можливі доходи на загальну суму 1,8 млн. грн.

Навести б лад у обліку та бухгалтерії...

Попри зовнішні фактори, аудитори КРУ встановили й внутрішні причини складного стану державного підприємства. Так, за висновками аудиторів, недотримання підприємством галузевих особливостей і норм чинного законодавства при визначенні порядку організації обліку, застосуванні регістрів журнально-ордерної форми обліку, облікової політики підприємства, обліку витрат тощо у загальному послабило контрольні функції бухгалтерського обліку та його ефективності. Це, у свою чергу, негативно вплинуло на забезпечення користувачів правдивою та неупередженою інформацією про фінансовий стан і результати діяльності ДП "АПФ "Леанка", а також негативно вплинуло на ефективне управління витратами та повноту отримання можливих доходів. Так, внаслідок недотримання пропорційності розподілу загальновиробничих витрат та недоведення планової собівартості виробництва продукції рослинництва до рівня фактичних витрат, як це передбачено нормативними документами, за період дослідження завищено вартість зерна та кормів власного виробництва при передачі на подальшу переробку та споживання на загальну суму 702,6 тис. грн., що призвело до завищення собівартості продукції тваринництва та переробки зерна; крім того занижено собівартість виробництва продукції тваринництва на 141,2 тис. грн., собівартість виробництва продукції рослинництва на 69,11 тис. грн.

Та й це ще не все. Як засвідчують аудиторські дослідження, за період, що досліджувався, господарством здійснювалась реалізація продукції нижче собівартості, що призвело до втрати доходів при реалізації лише такого продукту, як молока, на суму 320,72 тис. грн.

Реалізація продукції нижче середніх регіональних цін призвела до втрати доходів у сумі 117,28 тис. грн. (при реалізації продукції рослинництва на суму 16,9 тис. грн.; при реалізації м'яса – на суму 100 тис. грн.).

Придбання паливно-мастильних матеріалів без застосування тендерних процедур призвело до зайвих витрат у сумі 7,6 тис. грн.

Крім того, за результатами аудиторського дослідження встановлено, що при відображенні в обліку сум надзвичайних втрат та цільового фінансування з бюджету, внаслідок недотримання п.5.4., п.6.24. Методичних рекомендацій щодо застосування регістрів журнально-ордерної форми обліку для сільськогосподарських підприємств та Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій, за досліджуваний період мало місце заниження виробничої собівартості продукції тваринництва і рослинництва на загальну суму 2,2 млн. грн., завищення собівартості реалізованої продукції на 1,6 млн. грн., заниження сум надзвичайних втрат на загальну суму 2,3 млн. грн. та заниження сум інших операційних доходів на загальну суму 508,5 тис. грн.

До речі, виявлені в ході аудиту завищені витрати, інші недоліки та розбіжності в обліку підприємства призвели до внесення у фінансову звітність даних, які не відображають реальний фінансовий стан та можливі результати від діяльності підприємства. Як наслідок, станом на 31.12.2009 року нерозподілений прибуток господарства занижено на 242,5 тис. грн.

Підсумовуючи загальні результати проведеного аудиторського дослідження аудиторська група запропонувала пропозиції, необхідні для якісних змін в управлінні та приведення у відповідність до вимог чинного законодавства облік та звітність ДП "Агропромислова фірма "Леанка", які потребують вирішення на рівні керівника об'єкта аудиту.

Людмила Жорник, завідувач сектору державного фінансового аудиту суб'єктів господарювання державного сектору економіки КРУ в Закарпатській області