У книзі рекордів Закарпаття задокументовано 164 найвизначніші досягнення краю

Приклад американця Гіннесса не залишив байдужим завідувача кафедри туризму Ужгородського національного університету, кандидата соціологічних наук Федора Шандора. Він недавно заснував і видав крайову книгу рекордів.

У книзі рекордів Закарпаття задокументовано 164 найвизначніші досягнення краю

Чого тут тільки немає! Найбільша кількість різновидів голубців - 25 - була зафіксована на гастрономічному фестивалі у селищі Великий Бичків. А найменший голубець скрутила на такій же події у селі Четово Берегівського району Єва Нодь. Її кулінарний виріб мав лише 2 сантиметри. "У нас вважають - якщо дівчина вміє крутити маленькі голубці, то й заміж швидше вийде", - пояснила пані Єва.

Рекорд із приготування баношу було встановлено в селі Костилівка на Рахівщині. На фестивалі найкращі кулінари зварили понад 700 порцій улюбленої страви горян.

У переліку рекордів - найсолодша весільна сукня. Її ужгородський кондитер Валентин Штефаньо у 2006 році подарував своїй нареченій Вікторії. Над солодким запашним вбранням, пошитим із 1,5 тисячі заварних тістечок вагою понад 10 кілограмів, молодий майстер чаклував майже два місяці. Намисто, сережки, корону та букет нареченій автор зліпив із карамелі.

У книзі досягнень згадуються незвичні пам'ятники. Серед них - ягоді чорниці та весільному рушничку - єдині в Україні. З літа 2010 року ужгородські наречені із задоволенням стають на рушничок, щоб відчути подих давньої символіки. Єдиний у світі пам'ятник листоноші жителі села Тур'я Ремети Перечинського району встановили на честь Федора Фекети у далекому 1838 році. Зберігся до сьогоднішнього дня.

Серед зафіксованих унікальних об'єктів - найдовші в Закарпатті алеї. Це алея зі слив, смородини та калини завдовжки 6 кілометрів була висаджена на берегах річки Іршавка вздовж території сіл Заріччя та Сільце у квітні 2010-го. Найбільша мигдалева алея - у місті Тячів. А от ужгородська липова алея завдовжки 2,2 км - рекордсменка європейського масштабу.

Найбільший духовий музичний інструмент Закарпаття - трембіта. Сягає 4 метрів завдовжки, має діапазон до 2,5 октави, а чути її на відстані понад 10 кілометрів.

Найкрутіший перепад висоти між вулицями одного населеного пункту знавці зафіксували в Рахові: різниця рівнів над рівнем моря між найнижчою та найвищою вулицями цього міста дорівнює 600 метрів.

Найвисокогірніше місце праці та наукова споруда - біостаціонар Інституту ботаніки НАН України. Розташований на полонині Пожижевська на висоті 1429 метрів над рівнем моря. Збудований у 1899 році, до нього входять метеорологічна та сніголавинна станції.

Є відомості і про найдавніші виробництва. Так, Солотвинський солерудник був місцем видобутку білого золота вже близько 2 тис. років тому. А от найстаріше пивне підприємство - Мукачівський пивзавод - заснований ще трансильванським князем Ференцом ІІ Ракоці, відкритий 1 березня 1701 року. На жаль, нині ці підприємства "лежачі" - на першому, яке ще чотири роки тому випускало сіль, залиті водою обидві шахти, друге набагато раніше припинило випускати напій із хмелю. Можливо, дочекаються кращих часів?..

Не надто дивує, коли авторами рекордів зі сходження на Говерлу є автомобіліст чи велосипедист. А от таких, щоб здолали найбільшу вершину Карпат на інвалідному візку, крім Олександра Сухана з Березинки Мукачівського району, досі ще не було. Його ім'я занесене і у Книгу рекордів Гіннесса, хоча досягнення інвалідів там зазвичай не реєструють.

Найбільший гарбуз, найстаріше і найдовговічніше дерева, найдовша футбольна кар'єра ... - чого лише не зустрінеш в крайовій книзі рекордів. Вона нагадує читачам про те, що життя безмірне у своїх проявах.

Василь Бедзір, Урядовий кур'єр

26 січня 2011р.

Теги: книга рекордів, Федір Шандор, досягнень

Коментарі

читач 26.01.2011 / 18:27:00
де можна придбати книжку?

26.01.2011 / 13:04:00
Біостаціонар на Пожижевській відноситься до Ворохти і до Закарпаття відношення не має.
Але є біостаціонар Львівсського у-ту на г.Шешул під Квасами про який забули.

НОВИНИ: Соціо

16:25
/ 7
Ужгородські депутати не підтримали мораторій на затвердження нових детальних планів міста
14:27
Ужгородська міськрада виділила 1,6 млн грн на поштові марки для податкової Закарпаття
12:06
/ 2
Через суспільний резонанс мер Ужгорода зняв з розгляду частину "інфраструктурних" проєктів рішень по землі Фото новина
11:12
/ 1
У п'ятницю в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Сергієм Готрою Фото новина
15:07
У ПП "Чоп", "Ужгород" і "Дякове" тиждень перевірятимуться автомобільні ваги, тому можливі затримки
11:15
/ 2
У четвер в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Чобо Даковим Фото новина
03:06
Перші маршрути поїздів євроколією з Ужгорода будуть до Будапешта, Відня та Кошиць Відео новина
00:03
/ 3
На Сумщині поліг Іван Скоблей з Греблі на Хустщині Фото новина
15:38
/ 2
В Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Віктором Чинадієм Фото новина
11:07
/ 1
На Харківщині поліг Михайло Попович з Текова Королівської громади Фото новина
15:26
/ 1
На Сумщині поліг Михайло Іваньо з Виноградова Фото новина
12:35
Поки 73-річна власниця пішла за покупками, в Ужгороді горів її будинок Фото новина
04:11
14 квітня на Закарпатті оголошене Днем жалоби за жертвами російських ракетних ударів по Сумах
02:58
На війні з росією поліг Василь Богаш з Черни Королівської громади Фото новина
03:03
Попри будівництво євроколії на дільниці Чоп – Ужгород, пасажири з Одеси, Полтави та Кременчука зможуть дістатися Ужгорода
16:12
/ 16
В Ужгороді відкрили 23-й в Україні з початку повномасштабного вторгнення McDonald's Фото новина
05:33
/ 7
Селищний голова Дубівської ОТГ Каганець втік від громади, яка вимагала зупинити незаконне будівництво ГЕС Фото новинаВідео новина
04:57
/ 1
На Донеччині поліг Петро Бойко з Білок Хустського району Фото новина
02:01
/ 2
У Вільшинках на Ужгородщині попрощаються з Іваном Ганичем, який 3 роки захищав Україну Фото новина
17:20
Петиція про створення парку "Чорні озера" в Ужгороді достроково назбирала необхідну кількість за 5 днів
03:05
З початку року мукачівський замок "Паланок" відвідали майже 22 тисячі туристів
19:51
/ 3
Львівський експрокурор Ільницький, що влаштував гучне весілля і переховувався у тещі на горищі, прилаштувався у ТЦК на Закарпатті
18:18
/ 1
На війні з росією поліг Андрій Слищенко з Горбка Мукачівської громади Фото новина
11:37
/ 2
У п'ятницю в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Мирославом Лукачем Фото новина
03:31
/ 6
Автодорогу для "Вітропарків" у пралісах "Ужлісу" будуватиме компанія, пов’язана із родиною мера Ужгорода Андріїва Фото новина
» Всі новини