32-річна ужгородка Вікторія розповіла Радіо Свобода, що постійно перед Великодніми святами купує продукти харчування на базарі. Жінка каже: в крамницях дорожче, а на ринках вдається бодай якусь копійку зекономити.
«М’ясомолочні продукти ми купуємо на базарі. Готуючись до Великодня, зазвичай я завжди йду до однієї жінки на ринку, замовляю їй заздалегідь, вона завжди продає на базарі. І тепер я купуватиму в неї м’ясомолочні продукти: ковбасу домашню, свині копчені окороки, різну буженину — це все-все беру завжди в однієї жінки. Звичайно, в супермаркетах є великий вибір, але там усе значно дорожче», — каже Вікторія.
М’ясомолочні продукти з ринку можуть бути небезпечними
Однак закарпатські ветеринари категорично проти того, щоб на ринках продавали ковбаси й окороки. За їхніми словами, прослідкувати за дотриманням технологічного процесу при виготовленні цих виробів у домашніх умовах неможливо.
Заступник начальника управління ветеринарної медицини Закарпаття Зіновій Романович пояснює: «Чому вони не дозволяються для реалізації? Не дозволяються для реалізації тому, що вони виготовлені не під контролем спеціалістів. Тварини, з одного боку, є джерелом смачних продуктів харчування, а з іншого боку, є завжди джерелом різноманітних захворювань. На сьогодні науці відомо понад 150 захворювань, спільних для людей і тварин».
Або в крамницях, або вимагати документацію
Ветеринари визнають: така продукція часто продається безконтрольно. Щоб відстежити всі ринки, просто не вистачить працівників у службі. Тому у даному випадку відповідальність за здоров’я людини — у її власних руках, кажуть ветеринари.
«Покупець завжди має право, і це має бути його обов’язком, запитати у продавця: а чи є в нього документ, що засвідчує безпеку продуктів, які він продає, в першу чергу безпеку», — нагадує Романович.
Ветеринари кажуть: незабаром у двох райцентрах Закарпаття відкриються лабораторії для перевірки якості продуктів на ринках. Крім того, за гроші Євросоюзу в регіоні будують надсучасну спеціалізовану лабораторію, яка контролюватиме всі продукти, що надходять із-за кордону.
А тим часом спеціалісти радять купувати м’ясні та молочні вироби в крамницях і обов’язково просити показати всю супровідну документацію на товар.
Надія Петрів, RadioSvoboda.Ua
07 квітня 2007р.
Теги: