Кожна сільська школа повинна починатися … з біотуалету

Відбулося виїзне засідання Ужгородського прес-клубу у Нижнє Селище (Хустський район), де презентували екологічно-педагогічний проект, запроваджений у місцевій середній школі, яка саме святкувала 50-річний ювілей з дня заснування

Кожна сільська школа повинна починатися … з біотуалетуПро важливість проекту для села, особливо для освітнього закладу (встановлення біотуалету) розповіли директор школи Олександр Липчей, представник ГО “Закарпатська Асоціація Місцевого Розвитку” ЗАМР Орест Дель Соль та віце-президент Мережі Швейцарія – Закарпаття/Україна „NeSTU“, представник Європейського Кооперативу Лонго Май Юрген Крефтнер, голова ГО «Екосфера» Оксана Станкевич. Йшлося також про інші важливі справи, започатковані громадою у Нижньому селищі.
Як відомо, для закарпатського села досить гостро стоїть проблема питної води. Щодо каналізації, то її будівництво є непосильним за ціною для селян, та й води надто мало, аби використовувати її ще й для технічних потреб каналізації. Одним з можливих варіантів вирішення проблеми ініціативні мешканці Нижнього Селища вважають саме встановлення т.зв. біотуалету. Щодо школи, то вона не підключена до очисних споруд, розповів О. Липчей. Відходи впадали в річку, а також забруднювали ґрунтові води. Натомість біотуалет — один з ефективних варіантів економного використання води та вирішення проблеми водоочищення. Громадська організація “Закарпатська Асоціація Місцевого Розвитку” спільно з дирекцією школи при підтримці відділу освіти РДА та Фонду Розвитку міста Базель (Швейцарія) зібрали кошти на будівництво біотуалету — загалом 345 тис. грн. Проект став можливим завдяки фінансовій підтримці Європейського Громадянського Форуму, відділу освіти Хустської РДА та Фонду муніципальних ініціатив м.Київ.

Тим самим вирішили санітарно-гігієнічну проблему школи і врахували виховний момент. Педагоги сподіваються, що юне покоління школярів свого часу при будівництві власних осель скористається досвідом школи. За словами Юргена Крефтнера, розташування біотуалету в школі дасть можливість змалку привчати дітей до гігієни, акуратності та розуміння важливості турботи про навколишнє середовище.

Біотуалет сумістив у собі функції збору фекальних мас та їх утилізації за допомогою природних біологічних процесів. Унікальний туалет вимагає до себе й особливого ставлення. Наприклад, після кожного його використання, калові маси слід посипати тирсою зі спеціальних баків, щоби потім міг утворитися необхідний компост. Цю суміш треба раз на рік вивозити на місце подальшого компостування, де вона буде «дозрівати» ще приблизно 2 роки. Під час компостування гине більшість патогенних бактерій. Готовий компост, що нагадує собою торф, є якісним органічним добривом для полів.

У ході засідання прес-клубу відбувся огляд інших проектів ЗАМРу в Нижньому Селищі. Це і відома Селиська сироварня, і взятий організацією під опіку сільський клуб, і концерт місцевого гурту «Селиські гудаки». Як повідомив Юрген Крефтнер, 12 липня цього року відбудеться традиційний фестиваль «Селиська Співанка».
Нижньоселищенська ЗОШ І-ІІІст.- середня школа в якій навчається 440 учнів. Результатом співпраці школи та ГО “Закарпатська асоціація місцевого розвитку» є організація роботи комп’ютерного класу підключеного до Інтернету, покращення питного режиму школи шляхом проведення водопроводу, організація позакласної роботи школярів у центрі дозвілля Долина Хустець, організація та проведення шкільного фестивалю та фестивалю “Селиська Співанка”. Ініціаторами проекту біотуалету були адміністрація школи, представники європейського кооперативу Лонго Май, відділ освіти Хустської РДА.
05 травня 2006р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

18:03
10 тисяч ялинок вивезли зі сміттєвих майданчиків Ужгорода та району за тиждень
16:44
/ 1
На Закарпатті з робочим візитом перебуває делегація краю Височина Чеської Республіки
16:39
Співпрацю громади Ужгорода з Холмківською ОТГ обговорили в обласному центрі
16:11
/ 1
На Ужгородщині прокуратура вимагає визнати недійсним договір про незаконне використання 172 га земель сільськогосппризначення
15:58
/ 4
У період "ялинкової" кампанії на Закарпатті під час рейдів виявили 5 незаконно зрубаних ялинок
15:43
/ 5
У четвер, 23 січня в Ужгороді відбудеться судове засідання щодо скасування дозволу на будівництво ВЕС на Боржаві
14:05
У грудні 2019-го субсидії на оплату житлово-комунальних послуг на Закарпатті отримували 45,8 тисяч домогосподарств
14:03
В Ужгороді на підтримку пожежно-рятувального загону передбачили 800 тис грн з міського бюджету
14:00
В Ужгороді демонтують майже 30 рекламоносіїв
13:59
В Ужгороді у ЦНАПі видаватимуть посвідчення реабілітованого
13:19
В Ужгороді у День Соборності України традиційно з'єднали два береги Ужа жовто-блакитним стягом
12:31
/ 3
100-літній ювілей відсвяткувала мешканка Великого Бичкова, що на Рахівщині
11:49
Чверть закарпатців ще не уклала декларації із сімейними лікарями
11:45
/ 1
Дисциплінарна палата ВРП розгляне заяву щодо відкриття дисциплінарної справи на закарпатського суддю
11:05
Працівникам аеропорту "Ужгород" виплатили понад 1,5 млн грн гривень заборгованості із заробітної плати
10:18
/ 1
Закарпатські студенти-айтівці сконструювали власний 3D-принтер
09:20
До реєстру Мукачівської ОТГ внесено майже 92 тисяч осіб
09:16
Експозицію до 101-ї річниці проголошення Акту злуки відкрили в Ужгороді
09:06
/ 2
У Мукачеві використані батарейки можна здати на переробку в кількох місцях
04:31
/ 2
Юрій Шанта. 102 роки січовикові Карпатської України!
03:51
/ 3
Цьогоріч премію імені Михайла Лучкая отримав Олександр Гаврош
03:39
На Перечинщині вперше проведуть гастрофест "Сімерська свіжина"
17:44
В Ужгороді новорічні ялинки, винесені на смітники, подрібнюють на щепу
17:42
/ 4
У Перечинській ОТГ нема полігону для вивезення сміття
17:40
В Ужгороді до 1 березня триватиме конкурс на проекти кращих туристичного логотипу та гасла міста
» Всі новини