Кожна сільська школа повинна починатися … з біотуалету

Відбулося виїзне засідання Ужгородського прес-клубу у Нижнє Селище (Хустський район), де презентували екологічно-педагогічний проект, запроваджений у місцевій середній школі, яка саме святкувала 50-річний ювілей з дня заснування

Кожна сільська школа повинна починатися … з біотуалетуПро важливість проекту для села, особливо для освітнього закладу (встановлення біотуалету) розповіли директор школи Олександр Липчей, представник ГО “Закарпатська Асоціація Місцевого Розвитку” ЗАМР Орест Дель Соль та віце-президент Мережі Швейцарія – Закарпаття/Україна „NeSTU“, представник Європейського Кооперативу Лонго Май Юрген Крефтнер, голова ГО «Екосфера» Оксана Станкевич. Йшлося також про інші важливі справи, започатковані громадою у Нижньому селищі.
Як відомо, для закарпатського села досить гостро стоїть проблема питної води. Щодо каналізації, то її будівництво є непосильним за ціною для селян, та й води надто мало, аби використовувати її ще й для технічних потреб каналізації. Одним з можливих варіантів вирішення проблеми ініціативні мешканці Нижнього Селища вважають саме встановлення т.зв. біотуалету. Щодо школи, то вона не підключена до очисних споруд, розповів О. Липчей. Відходи впадали в річку, а також забруднювали ґрунтові води. Натомість біотуалет — один з ефективних варіантів економного використання води та вирішення проблеми водоочищення. Громадська організація “Закарпатська Асоціація Місцевого Розвитку” спільно з дирекцією школи при підтримці відділу освіти РДА та Фонду Розвитку міста Базель (Швейцарія) зібрали кошти на будівництво біотуалету — загалом 345 тис. грн. Проект став можливим завдяки фінансовій підтримці Європейського Громадянського Форуму, відділу освіти Хустської РДА та Фонду муніципальних ініціатив м.Київ.

Тим самим вирішили санітарно-гігієнічну проблему школи і врахували виховний момент. Педагоги сподіваються, що юне покоління школярів свого часу при будівництві власних осель скористається досвідом школи. За словами Юргена Крефтнера, розташування біотуалету в школі дасть можливість змалку привчати дітей до гігієни, акуратності та розуміння важливості турботи про навколишнє середовище.

Біотуалет сумістив у собі функції збору фекальних мас та їх утилізації за допомогою природних біологічних процесів. Унікальний туалет вимагає до себе й особливого ставлення. Наприклад, після кожного його використання, калові маси слід посипати тирсою зі спеціальних баків, щоби потім міг утворитися необхідний компост. Цю суміш треба раз на рік вивозити на місце подальшого компостування, де вона буде «дозрівати» ще приблизно 2 роки. Під час компостування гине більшість патогенних бактерій. Готовий компост, що нагадує собою торф, є якісним органічним добривом для полів.

У ході засідання прес-клубу відбувся огляд інших проектів ЗАМРу в Нижньому Селищі. Це і відома Селиська сироварня, і взятий організацією під опіку сільський клуб, і концерт місцевого гурту «Селиські гудаки». Як повідомив Юрген Крефтнер, 12 липня цього року відбудеться традиційний фестиваль «Селиська Співанка».
Нижньоселищенська ЗОШ І-ІІІст.- середня школа в якій навчається 440 учнів. Результатом співпраці школи та ГО “Закарпатська асоціація місцевого розвитку» є організація роботи комп’ютерного класу підключеного до Інтернету, покращення питного режиму школи шляхом проведення водопроводу, організація позакласної роботи школярів у центрі дозвілля Долина Хустець, організація та проведення шкільного фестивалю та фестивалю “Селиська Співанка”. Ініціаторами проекту біотуалету були адміністрація школи, представники європейського кооперативу Лонго Май, відділ освіти Хустської РДА.
05 травня 2006р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

11:13
Літня спека повернеться на Закарпаття вже на вихідних
11:05
У День Незалежності України на Берегівщині "фестивально" варитимуть леквар
10:30
На Свалявщині юні дослідники з кількох країн вивчали Землю з космосу
09:52
Липневий буревій на Закарпатті визнано надзвичайною ситуацією природного характеру місцевого рівня
16:47
Мукачівський прикордонний загін поповнився 12 офіцерами
16:07
У центрі Ужгорода водій "Мерседеса" "збив" дорожній знак і поїхав геть
15:40
Найбільше заяв на вступ абітурієнти УжНУ наразі подали на медичний, юридичний та факультет здоров'я
14:08
На Собранецькій в Ужгороді 16 липня на час асфальтування дороги перекриють проїзд
14:06
Під час ремонту Берегівської об'їзної в Мукачеві обіцяють якісний асфальт, лед-освітлення, та велодоріжку
13:59
В Ужгороді бухгалтерів та аудиторів вітали із прийдешнім професійним святом
13:53
В Ужгороді відкриють меморіал полеглим у російсько-українській війні воїнам 15-го окремого гірсько-штурмового батальйону
12:41
/ 2
Світ прийшов до Курова
11:26
Третій мотопробіг за єдність України стартував сьогодні в Ужгороді
11:25
Минулого тижня на Закарпатті зареєстровано 23 нових випадки захворювань на кір
11:22
Із 16 липня з огляду на ремонт Капушанської в Ужгороді частина вулиці буде перекрита для руху
09:48
/ 2
У Хусті готуються до старту реставраційних робіт у місцевому замку
09:19
/ 1
На Закарпатті учасники бойових дій отримали у власність понад 3 тисячі земельних ділянок
07:17
/ 1
В Ужгороді відбудеться акція "Мова об'єднує"
17:03
/ 1
Закарпатський "Хатіко" у дворі лікарні чекає на померлого господаря
16:53
/ 5
У Мукачеві ціна кілограму чорниць зросла з 40 до 80 грн
11:57
/ 4
В Ужгороді говорили про облаштування парку на території "Кірпічки"
00:09
Для відновленого парку Буштина закупили пару лебедів та качок-мандаринок
14:12
Ужгородський національний університет підписав угоду про подвійні дипломи з Університетом Шафарика в Кошицях
09:37
/ 1
200 тис грн спрямують із районного бюджету на відновлення пошкоджених негодою будинків у Сюрте на Ужгородщині
09:31
/ 1
Уже цих вихідних окружні виборчі комісії Закарпаття почнуть отримувати бюлетені від ЦВК
» Всі новини