Сергій Федака: Незручні питання однієї повені

Головне, чим увійде 2010 рік в історію Закарпаття – таки нинішня зимова повінь. Коли ще в листопаді випав перший сніжок, здавалося, що пронесло, що цього року область омине велика вода, яка вже стала у нас регулярною. Але ні. Маємо рідкісну, але від того не менш руйнівну зимову повінь, до якої ми, як завжди, виявилися неготовими.

Сергій Федака: Незручні питання однієї повені

Останнє вже не дуже дивує. На виправдання оцієї хронічної неготовності знов говоритимуть про несподіваність, про раптове випадання упродовж кількох днів місячної норми опадів тощо. Але казати про несподіванку можна було хіба що 1998 р., коли подібне лихо сталося уперше.  Після того ж воно відбувається вже регулярно, приблизно кожні три роки. Єдине, що змінюється, це сезон, коли розливаються річки. То про яку ж несподіванку може бути мова? 

Кілька років тому в області реалізовувалася програма "Тиса". Частково гроші  витрачалися не так на будівництво дамб, як на придбання крутих джипів – усім пам'ятний минулорічний скандал навколо цього. Але і будівництво протипаводкових споруд теж велося – хай і в менших масштабах, ніж очікувалося. Це стало однією з причин того, що Закарпаття найменш постраждало від літньої повені 2007 р., коли було затоплено шість західноукраїнських областей. Отже, з повінню можна успішно боротися – тільки, звичайно, не тоді, як вона вже почалася, а попередньо, планомірно ліквідовуючи усі проблемні місця. У нас же чомусь кожна чергова повінь застає усіх зненацька. Скільки можна возитися із мішками, набитими піском? Скільки можна будувати з них якісь декоративні барикади, здатні більше служити для відводу очей, аніж реально зупиняти воду? Чому не продовжується будівництво нормальних дамб, чому не розчищаються захаращені русла, не створюються водовідвідні ставки? І головне – чому оті споруди, які спрацювали три роки тому, не рятують зараз? Чи їх будували як тимчасові, одноразові, розраховані на одну-єдину повінь? Чи їх просто закинули в умовах нашого хронічного безгрошів'я і не доглядали належним чином? Чи їх і будували з порушенням існуючих норм і в розрахунку на швидке руйнування, після чого можна буде вибивати нові гроші з бюджету? Питань дуже багато.

В області створено непогану систему раннього оповіщення про небезпеку паводку. Але вона не здатна протистояти тій загальній атмосфері нехлюйства і байдужості, яка лежить в основі усіх наших бід. Депутати і голови громад, багато з яких просто купили свої мандати,  зараз переймаються насамперед тим, як повернути витрачені на вибори гроші. Реальні проблеми самих громад для них на другому плані. Перед електоратом виборна влада не має ніяких зобов'язань – йому заплатили, на нього можна більше не зважати. Принаймні, до наступних виборів, які ще дуже далеко. Ті, хто місяць-другий тому продав свій голос, зараз повною мірою відчує усю безвідповідальність свого вчинку. І клясти за те вже нікого, окрім самих себе. Шкода, бо багато чого можна було би робити силами самих громад. Звичайно, одна сільська громада не здатна збудувати дамбу, але здійснити розчистку русла потічка чи придорожніх рівчаків від сміття, яке накопичується там роками, вона цілком здатна. Під це можна отримати грант від численних зарубіжних організацій, але цим мав би займатися хтось конкретно із сільського керівництва. Проте від нинішнього депутатського корпусу цього, швидше за все, не дочекаєшся.  

У ці дні багато говоритимуть про необхідність нових державних капіталовкладень у меліоративне будівництво на Закарпатті, вестиметься запекла боротьба за відповідний рядок у бюджеті, який прийматиметься парламентом упродовж наступних двох тижнів. Такі кошти області справді потрібні, але не менш потрібний і строгий контроль за їхнім цільовим використанням, за якістю будівництва, аби дамби не виходили золотими і тимчасовими, аби  протизсувні стіни мали не декоративний характер, а робилися на віки.

Правда, сумнівно, що контролери збоку зможуть щось принципово змінити. Бо якщо фахівець свого діла поставить за мету щось украсти, то він це зробить цілком успішно, бо ніхто краще за нього не знає, як саме це зробити.  Але скільки можна вирішувати власні проблеми за рахунок майна, а то і життя своїх же земляків? Нескінченна боротьба із паводками, а потім розподіл грошей постраждалим вже стає на Закарпатті своєрідним бізнесом, обростає корупційними схемами. Поки така ситуація зберігатиметься, повені завжди будуть комусь вигідними, а отже і регулярними.

12 грудня 2010р.

Теги: повінь, дамби, протипаводковий, паводок

Коментарі

Юрій 13.12.2010 / 19:03:00
Взагалі-то, літня повінь в Західній Україні була в 2008-му, а не в 2007-му.

12.12.2010 / 18:14:00
В обхід Тячева і Бедевлі збудовані добротні дамби але місцевий депутат регунал Палінкаш в підошви дамб забив десятки !!!!!!!!! cтовбів для рекламних щитів тим самим свідомо порушуючи дамби ДЕ дивиться пан Чіпак і Ко??????

Денис 12.12.2010 / 18:12:00
Ви праві Сергію - був під час паводку на території Угорщинию Там Тиса мала максимальний рівень - вночі на дамбах через кожні 40 метрів в небезпечних для жителів місцях були запалені факели для контролю за можливим переливом води - якщо їх заливало - це був сигнал про біду. На дамбах чергували рятувальники - бачив також як вони рятували косуль, яких вода загнала на острівці.
У нас це не перший паводок, але села Сільце, Заріччя, В.Копаня - напевно ще буде заливати багато разів. Складається враження що боротьба з паводками у нас схожа на наперед пройграшний бій з позаземними цивілізаціями...

НОВИНИ: Надзвичайні ситуації

00:19
В Ужгороді "п'яна" Mazda врізалася в дерево Фото новина
16:57
У Воловці Skoda Superb перекинулася з дороги в кювет Фото новина
14:14
У Руському Полі на Тячівщині горіла занедбана 2-поверхова будівля Фото новина
11:33
/ 3
У Глибокому на Ужгородщині відбійник простромив BMW, 18-річний водій загинув Фото новина
11:15
/ 1
У Вилоку на Берегівщині під колесами потяга "Запоріжжя-Солотвино" загинув 14-річний хлопець з села Перехрестя Фото новина
16:25
/ 10
В Ужгороді водій виїхав на тротуар і збив жінку Фото новинаВідео новина
14:17
На Закарпатті за тиждень кількість звернень з ГРВІ зменшилася ще на 2,8%
13:13
/ 1
ФОТОФАКТ. В Ужгороді чоловік помер на зупинці, а авто заїхало на тротуар навпроти "зебри", когось забирала "швидка"
12:52
У горах на Рахівщині врятували двох "туристів", що промокли і втратили надію Фото новина
12:28
У Золотарьові на Хустщині згоріла надвірна споруда з тонною сіна Фото новина
11:49
У Березові на Хустщині на пожежі в будинку загинув 71-річний чоловік
14:15
/ 1
У Тисі виявили ще одного потопельника Фото новинаВідео новина
22:02
/ 3
35-річний "турист" з Донеччини 3 дні блукав високогір'ям на Рахівщині, загубив у потічку взуття і обморозив ноги в снігу Фото новина
14:02
В Ужгороді на пожежі в квартирі травмувалися 3 людей (ОНОВЛЕНО) Фото новина
11:12
У Вільшанах на Хустщині згорів будинок
14:10
У Ляхівцях на Ужгородщині гасили пожежу в котельні, прибудованій до будинку Фото новина
11:24
На пожежі у Видричці на Рахівщині виявили тіло власника будинку Фото новина
12:56
У Довгому на Хустщині на пожежі будинку виявили тіло 80-річної власниці (ОНОВЛЕНО) Фото новина
17:48
На Закарпатті за тиждень кількість звернень з ГРВІ зменшилася ще на 12,6%
14:11
У Берегові горів будинок Фото новина
14:04
/ 1
У Білках на Хустщині горіла літня кухня-хлів Фото новина
11:46
На вихідні згоріли будинки у Кам'янському на Берегівщині та Білках на Хустщині
11:32
У Брустурах на Тячівщині згорів магазин
00:27
Зник прикордонник Мукачівського загону, серед версій розглядають і втечу за кордон
15:01
У Порошкові на Ужгородщині 20-річний водій "Фольксваґена" з Тур'я Поляни смертельно травмував 59-річного чоловіка Фото новина
» Всі новини