Історія мукачівських "курантів"

У 30-ті роки минулого століття Мукачево сколихнув цікавий судовий процес. Один чеський бізнесмен, який не любив носити із собою годинника, поспішаючи на потяг до Кошиць глянув на годинника на міській Ратуші. Часу ще ніби було достатньо, однак бізнесмен на потяг запізнився. Це, звісно, стало катастрофою для його нагальної справи. Виявляється, головний годинник міста відставав на 30 хвилин – не велику стрілку годинника сіла ворона. Таким чином через злощасну птаху міська казна втратила чималеньку суму моральної компенсації бізнесмену, яку він відсудив.

Історія мукачівських "курантів"

Той прикрий випадок підірвав авторитет мукачівських курантів, як одних із найточніших у той час у Чехословаччині. Такими вони вважалися із 1904 року, коли майстер-годинникар Йосиф Шовинський встановив їх там, де вони й сьогодні відбивають час. Виготовили їх у Будапешті, в майстерні Ф. Лойтвілера. Тоді вони дзвонили лише кожну годину, та в роки першої світової війни дзвін пошкодили. За часів Чехословаччини майстри часто змінювались і полагодити дзвін не було кому.

З приходом радянської влади куранти Мукачева зазнали нових потрясінь: троси, що з'єднували годинник із дзвоном, використовували, щоб тягнути вантажівки. Доля годинників на верхній вежі замку Паланок, римо-католицькій та греко-католицькій церквах була ще гіршою – їх зламали зовсім. З 1950 року за годинником на Ратуші почав доглядати 17-річний Василь Дуфинець. Годинникарство передалося йому від батька – доробратівського майстра на всі руки. А догляд за головним годинником міста юнак "успадкував" від годинникаря Керестешія, який мав колись майстерню на вул. Пушкіна. Юний і дужий Василь допомагав шефові-інваліду накручувати міську "машину часу", а коли нарешті зрозумів усі її "секрети", отримав документ-посвідчення на обслуговування міських курантів.

Невдовзі Василя забрали до війська і годинник знову на чотири роки залишився без догляду. Міська влада запропонувала чималу суму тому мукачівському годинникареві, який зрушить годинниковий маятник. Ці гроші привабили багатьох колег Василя, та розкрити секрети курантів їм так і не вдалося. Повернувшись з армії, Василь перемонтував годинник і він задзвонив. А коли з Пістрялівської церкви зняли п'ять дзвонів, Дуфинець попросив один із них для Ратуші і саме цей дзвін сьогодні мелодійно дзвенить кожні 15 хвилин.

Василь Євгенович Дуфинець майже 50 років живе цим годинником, кожен четвертий день накручуючи гирі через систему шестерень, щокварталу змазує деталі, пестить своє дітище, немов дитину. Майстрові, якому іде вже сьомий десяток, нелегко підніматися сходами, дихати пилюкою горища, а весь шлях вгору сходами – це майже тридцять метрів.

Донедавна куранти на мукачівській Ратуші були єдиними в місті і районі. Аж поки керівництво санаторію "Карпати" не згадало і про свій 200-літньої давності великий годинник, але несправний ще з тих часів, коли тут мешкав граф Шенборн. Запросили Дуфинця і в 1990 році куранти здравниці запрацювали. Та опікуватись ними Василь Євгенович доручив своєму учневі і зятеві Іванові Ониську. Він же стежитиме і за Головним годинником міста, коли літній батько буде чи у від'їзді, чи не дай Бог занедужає.

Кілька років тому було відновлено куранти у замку Паланок, а зовсім недавно – і на кафедральному греко-католицькому храмі Мукачева.

Василь Пагиря, етнограф, Почесний громадянин Мукачева

13 листопада 2010р.

Теги: годинник, Ратуша, Дуфинець

НОВИНИ: Соціо

17:13
На війні з росією поліг Сергій Донов з Виноградова
14:34
Голос волаючого в пустелі
11:55
У вівторок в Ужгороді попрощаються з полеглим прикордонником Дмитром Цацурою
00:27
На війні з росією поліг Юрій Дерцені з Виноградова
11:07
/ 1
У понеділок в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Робертом Папом
00:55
/ 3
Снайпер "Сєня"
14:20
/ 1
Підтверджено загибель Юрія Капка з Лютої на Ужгородщині, який понад місяць вважався зниклим безвісти
01:26
/ 1
На Донеччині поліг Федір Волос з Хуста
23:47
/ 13
Екологічні ризики нового Генплану міста Ужгорода
22:06
/ 10
Арештовані у справі Каськіва землі Боржави втретє не змогли продати – тепер на аукціоні зі зниженням ціни
21:07
/ 1
Поліція каже, що в конфлікті на Драгобраті поляків не було, хоча на відео є
19:38
/ 3
Ужгородці збирають підписи проти зведення МАФу на площі Кирила і Мефодія
18:30
/ 9
В Ужгороді на набережній Незалежності встановлять модульний туалет
16:45
/ 1
У Тур'їх Реметах на Ужгородщині попрощаються з полеглим ще в квітні 2024-го Михайлом Скубеничем
15:40
На Драгобраті п'яні поляки погрожували українцю "військкоматом"
11:06
/ 1
У п'ятницю в Ужгороді проведуть в останню земну дорогу полеглого захисника Андрія Матейку
20:29
/ 1
На війні з росією поліг Євген Балог з Бистриці Чинадіївської громади
11:08
З лютого вартість квитків на потяг до будапешта зросте на 17-21%
15:51
/ 13
30 бангладешців уже оформлюють візи для працевлаштування на Закарпатті
10:55
/ 2
У середу в Ужгороді попрощаються з полеглим на війні з росією Максимом Євдокимовим
06:16
/ 1
Кілька вражень про цьогорічних лауреатів премії Михайла Лучкая
15:33
/ 1
У Мукачеві в середу попрощаються з полеглим Героєм Валерієм Сідором
14:27
/ 1
На війні з росією поліг Мека Яшкович з Ужгорода
14:13
Пошуки 74-річного ужгородця, що тривали з кінця грудня, завершилися констатацією непоправного
20:01
/ 5
Петиція про запровадження мораторію на будівництво вітряків на гірських територіях Карпат, попри технічні збої, достроково зібрала необхідну кількість голосів
» Всі новини