12 листопада у місті над Ужем розпочалися фестивальні дні, які включають в себе дні Св.Мартіна, фестиваль "Французька осінь", фестиваль французького кіно, фестиваль молодого вина "Закарпатське божоле", що триватимуть у передріздвяні дні. Програма стартувала ввечері, у День святого Мартіна, а Віктор Погорєлов - мер Ужгорода (місто, гербом якого є виноградна лоза) розкрив першу бочку молодого вина (божоле) і тим самим розпочав передріздвяні фестивальні дні в Україні.
Як повідомив Роберт Левицький, дні божоле у Франції святкують так само масштабно, як, наприклад, Октобер-фест у Німеччині. "Маємо на меті перенести європейські традиції до Ужгорода та України взагалі, познайомити з ними ужгородців і створити позитивну святкову атмосферу у місті, якою б вона мала бути тут постійно".
Федір Шандор, співорганізатор свята, зав.кафедри туризму УжНУ зауважив, що День Святого Мартіна є зовсім не новим для Закарпаття, адже його святкували тут до 1945 року. А Святий Мартин зображений на гербі Мукачева та є покровителем бідняків, солдатів і домашніх тварин. Атмосферу святкування доповнили музиканти – флейта під акомпанемент гітари. Ужгородці та гості міста із задоволенням відзначають, що їм за честь відкривати дні божоле та СвятоМартинські ярмарки в Україні, оскільки саме Закарпаття асоціюється з винними українськими традиціями.
Довідка: Історія заглиблюється своїм корінням в далеке 4-те сторіччя н.е, коли Св. Мартін народився в давньоримській провінції Панонія (територія сучасної Угорщини та Австрії). Ще в дитинстві він був похрещений і втік в монастир, але його батько, що був військовим трибуном, наполягав на тому, щоб син став солдатом. Мартін вступив в імператорську кінноту та був направлений у Францію. Одного дня в Амєні холодним зимовим днем йому довелось зустріти жебрака, який від холоду обгорнувся якимось лахміттям. Мартін зняв свій плащ, розрізав його мечем навпіл та віддав половину жебраку. В ту ніч йому у вісні з'явився Христос і сказав: "Зроби для мене те саме, що ти зробив для цього бідного чоловіка". І відтоді Мартін вирішив присвятити своє життя релігії і попросив звільнення з військової служби. Після того як імператор звинуватив його в боягузстві, були отримані вісті що ворог просить про мир. Вважається що саме віра Св. Мартіна змусила ворожу армію відступити. За це його вирішили посвятити в сан єпископа Тура, оскільки він завжди помагав людям і зцілював їх. Але Мартін відмовився від сану і сховався в загоні для гусей. Жителі міста шукали його з ліхтарями і факелами, а коли проходили біля загону гуси загоготали та видали Мартіна.
Після цього з'явилася традиція на день Св. Мартіна готувати страви з гуски та влаштовувати пішу ходу з факелами та ліхтарями, в ній мають брати участь ряжений Св. Мартін в рясі та Мартинів чоловічок – хлопчик, який був обгорнутий соломою.
Серега 2010-12-01 / 15:37:00
хороше вино було? Хотiв би скуштувати.
Роберт 2010-11-15 / 12:38:00
Ну как бы еще погорелову подлизать? Ума не приложу. А так хочется!