- Традиційними геральдичним кольорами Закарпаття є синій і жовтий. І не тому, що це національні барви України, а тому, що так у нас склалося ще з середньовіччя.
Як відомо, Закарпаття входило до складу чотирьох угорських комітатів. Так ось, у гербах трьох із них основними кольорами є синій і жовтий. Це Ужанський комітат, який охоплював теперішній Ужгородський, Перечинський та Великоберезнянський райони (герб прийнято в 1571 році). Березький комітат (Берегівський, Мукачівський, Свалявський, Іршавський та Воловецький райони), герб затверджено 1836 року. Та Угочанський комітат (Виноградівський район), герб -- з 1715 року. Тобто, для 9-ти із 13 районів області ці кольори є історичними.
Окрім того, синьо-жовті барви є основними у гербах трьох найбільших міст Закарпаття – Ужгорода, Берегова та Хуста. Виняток складає тільки Мукачево.
Ще одним аргументом на користь цих барв є те, що вони були офіційними кольорами Мукачівської єпархії, що в минулому часто було не тільки конфесійною ознакою, але й національною.
Цікавим є і такий факт: коли у 1920 році до Ужгорода приїхала офіційна делегація русинів США, вони подарували місту два прапори -- американський і синьо-жовтий, який у них завжди асоціювався із Закарпаттям.
- Звідки ж тоді взявся російський триколор, який так проштовхують русинські „общества”?
- Відповідь дуже проста. У 1923 році в Ужгороді було створено „Русское культурно-просветительное общество имени Александра Духновича”.
Це товариство було створено на противагу українській „Просвіті” і завданням її було розбудити Підкарпатську Русь, „чтобы она как можна глубже почувствовала свою глубокую внутреннюю связь с русской культурой и русской литературой”.
Тобто пропагувало теорію, що закарпатці є частиною російського народу. У зв’язку з цим „Русское общество имени Духновича” своїм символом обрало „общерусский трехцветный национальный прапор, внешний знак того, что мы – русские, что мы – часть великой русской нации”.
- Тобто триколор не має ніякого стосунку до місцевої традиції?
- Такого поєднання не зустрічається у нас ніде. Це символ російської нації, який у нас пропагували у 1920-30 роках. Чомусь нинішні так звані „русинські общества” взяли собі за символ прапор русофілів, навіть не підозрюючи, як останні нещадно висміювали саму ідею, що русини -- окремий народ.
- Тож яким на вашу думку має бути прапор Закарпатської області?.
- Якщо спиратися на місцеву історичну традицію, то основними кольорами має бути синій і жовтий.