Через це все цілком вірю, що 20% ужгородців ще не визначилися (простіше кажучи, відмовилися розкривати душу соціологам), багато хто справді робить остаточний вибір аж у кабінці. Менше вірю, що тільки 10% голосуватимуть проти всіх. Із моїх знайомих оцих "проти-всіхів" десь половина. Ну не люблять у нас претендентів на папаху, як таких, підозрюють у всіх гріхах, і не можна сказати, що це зовсім незаслужено. Хоча цілком можливо, що на виборах відсоток "проти всіх" справді дорівнюватиме десяти, бо ужгородці люди свідомі, відповідальні, тому врешті-решт більшість визначиться.
Зате абсолютно не вірю конкретним рейтингам різних кандидатів і партій. Намагаюся пояснити собі такий різкий спалах всенародної любові до когось, а фантазії не вистачає. Ненависть уявити можу, огиду, озлобленість, скептицизм, але любов – аж ніяк. Не дає нинішнє життя підстав до того, щоб кимось особливо зачаровуватися, будувати собі повітряні замки, розкатувати губу і вірити, що "прилетит вдруг волшебник в голубом вертолёте". Ужгородський виборець не дитина, до казок ставиться саме як до казок, не плутає їх з реальністю, гречку бере, соціологам відповідає так як треба, а голосує все одно по-своєму.
З даними виборами ужгородці не пов'язують якихось надій на покращення життя уже завтра. Вони не на часі, але строк підійшов, то ж доведеться пройти крізь цю процедуру. Пройти через брехню, злобу, провокації, без яких не буває так званого свята демократії. Пройти через псевдо-соціологію, яка має до наукової соціології таке ж відношення, як гра у наперстки до спорту. Наші вибори традиційно супроводжуються різними політичними технологіями, в тому числі і соціологічними маніпуляціями. До цього усі вже звикли. А проте всяку технологію слід використовувати з розумом і головне з філігранним почуттям міри. Якщо цього відчуття немає, технологія, навпаки, спрацьовує проти замовника. Як казав фальшивомонетник у радянському серіалі про міліцію, намалюй у купюрі один зайвий штрих – і це вже не гроші, а так, розмальований папір.
А хтось із помічників Брежнєва згадував, що той якось попросив не вписувати йому у доповіді стільки цитат із Маркса. Мовляв, хто же повірить, ніби Брежнєв читав Маркса, соромно перед колегами із Політбюро. Так і відчуваю реакцію лідерів озвученої соціології: "Хлопці, не малюйте нам настільки захмарних рейтингів. Ну хто же у них повірить?! Соромно перед конкурентами. Вони же висміюватимуть не стільки вас, як нас!" Вибори закінчаться 31 жовтня. 1 листопада почнеться розбір польотів. З'ясується, що завищені очікування справили зворотній ефект. З'ясується, хто чого вартий. Виборами життя не закінчується. Тому хочеться, щоб соціологія на Закарпатті мала максимально об'єктивний характер – попри численні скандали, які вже були в її історії і ще будуть.
І ще одне. На пострадянських виборах дані передвиборної соціології різко коригуються адмінресурсом. До честі ужгородців, в нашому місті немає монополії на адмінресурс, він не приватизований якоюсь однією-єдиною політичною силою. Вибори в Ужгороді будуть перш за все запеклою битвою кількох різних, протилежно орієнтованих адмінресурсів. О.Пєлін, в принципі, справедливо зіронізував, що це і є демократія. Звичайно, не класична європейська, але адекватна отому перехідному суспільству, в якому живемо. При одних результатах виборів адмінресурс в Ужгороді може бути монополізований і про будь-яку демократію доведеться взагалі забути. Нам завчасно озвучуватимуть правильні результати, як це вже продемонстровано, а далі ані кроку вліво-вправо. При інших же результатах збережеться існуючий статус-кво. А навіть ерзац демократії все ж кращий, ніж її відсутність. Ті, хто вже вийшов із студентського віку, колись уже жив в суспільстві, де одна-єдина партія – керівна і спрямовуюча, одна-єдина офіційна ідеологія – "всесильна, тому що правильна". От тільки соціології в тому суспільстві практично не було, вона ледве жевріла. Невже нинішні соціологи хочуть повернення до подібної системи?
Всі все розуміють. Кожний веде свою гру. В Ужгороді це можливо, тому що тут існує бодай подоба конкурентного середовища. Воно може і зникнути, може знов запанувати тотальний "одобрямс", як то вже було, але віриться, що ужгородці цього не допустять.
Сергій Федака
читач 2010-10-20 / 16:33:00
Не чув, аби хоч одного соціолога покарали. Про який розбір польотів можна говорити 1 листопада?
Ріта 2010-10-20 / 12:22:00
Я також не вірю жодним рейтингам, буду голосувати власним розумом і серцем. Імпонує мені Приходько, і який би йому рейтинг не приписували - все одно я за нього!
******* 2010-10-18 / 11:20:00
Коментар видалено через порушення "Правил коментування". Адмін
Тарас 2010-10-17 / 20:26:00
Євгенія! А Пеліна рейтингу вірите? Так у нього подібний до Шандора. Але пан Сергій,чомусь сам не розуміє коли каже правду.
Євгенія 2010-10-17 / 19:24:00
Пане Федако, браво! Так гарно і відверто написали!Ні я,ні мої родичі та знайомі теж не віримо результатам олрилюднених рейтингів та опитувань,особливо Шандора. Непорядно і нечесно!