Мукачівські дитсадки працюватимуть за новою програмою розвитку дитини “Я у Світі”

Вимоги держави до освіти пов’язані сьогодні передусім з формуванням високоморальної, всебічно розвиненої, компетентної, творчої особистості. Зрозуміло, що розв’язання цього завдання розпочинається з дошкільного дитинства, бо саме у цей віковий період у свідомості людини формується первинний образ світу і власного «Я».

Мукачівські дитсадки працюватимуть за новою програмою розвитку дитини “Я у Світі”

Саме тому у 2010- 2011 навчальному році дошкільні навчальні заклади Мукачева поступово розпочнуть роботу за Базовою програмою розвитку дитини дошкільного віку "Я у Світі", яка є третьою складовою комплекту нормативних документів та науково-методичних матеріалів, пов'язаних з модернізацією змісту дошкільної освіти у нашій країні.

"Я у Світі" є першою в Україні програмою розвитку. Вона реалізує ідею дитиноцентризму, орієнтує педагога на визнання пріоритету розвитку дошкільника як особистості. Символічним є те, що назва Програми вперше починається займенником "Я", що підкреслює виняткову роль власної активності дитини в її особистісному становленні й водночас важливість гармонії індивідуального та колективного "Я". У Базовій програмі наголошено: основне призначення дорослого – допомогти дошкільнику жити власними силами, у злагоді з довкіллям й згоді з собою як активному суб'єкту життєдіяльності.

Назва Базової програми зумовлена тим, що саме у дошкільному віці виникає перший схематичний обрис цілісного дитячого світогляду, образ світу та себе в ньому. Дитина не може жити у безладі, вона намагається пізнати навколишній світ та свої зв'язки з ним, упорядкувати, пояснити, наповнити змістом життя та діяльність людей, перевірити на власному досвіді здобуту інформацію. Вона прагне дізнатися, для чого живуть на Землі люди; познайомитися з умовами життя та його основними законами – природними, предметними, соціальними. Їй належить навчитися існувати відповідно до цих законів, а не всупереч їм, відкривати для себе та інших людей власні можливості, знаходити своє гідне місце у складному й суперечливому широкому світі, почуватися в ньому щасливою.

Зазначена програма не схожа на традиційні. Вона вирізняється не лише змістом і формою викладу, але й завданнями, цілями, новими, незвичними аспектами роботи. Програма зорієнтована на творчого, ініціативного, винахідливого педагога, який зможе організувати роботу по-новому, переосмислити ставлення до дитини. Саме тому кожному педагогу слід навчитися перебудовувати процес навчання на процес розвитку дитини, що передбачає створення у дошкільному закладі розвивального життєвого простору.

Вперше Базова програма передбачає право педагога вносити обґрунтовані корективи у заздалегідь заплановану діяльність, збагачувати її елементами несподіваності, сюрпризності, варіативності. Важливо наповнити цікавим змістом усю життєдіяльність дитини упродовж дня, збалансувавши різні форми активності дошкільника. При цьому слід передбачити місце і час для різноманітних вільних проявів інтересів самої дитини. Насамперед йдеться про надання дитині можливості займатися своєю улюбленою справою, самовизначатися, самостверджуватися, проявляти вільний вибір діяльності.

Період переходу до роботи за Базовою програмою розвитку дитини дошкільного віку "Я у Світі" надзвичайно складний і відповідальний, адже чимало педагогів-дошкільників не почуваються готовими до неї, хвилюються: з чого ж розпочати цю роботу, за допомогою яких методів та прийомів реалізувати завдання Базової програми, якою має бути структура планування освітньої роботи.

Організовуючи діяльність дитини, вихователям належить переосмислити традиційні функції педагогічної діяльності. Час наполегливо вимагає впровадження у практику роботи особистісно-орієнтованих технологій розвитку, виховання і навчання. При цьому педагогам необхідно:

вносити у власну діяльність прогресивні ідеї, активно впроваджувати нововведення, винаходити щось корисне і цікаве для дітей;
розглядати освіту як процес розширення можливостей компетентного вибору дитиною змісту, місця, тривалості, партнерів, матеріалів для своєї діяльності;
створювати розвивальні умови для саморозвитку дитини, прояву її сутнісних сил, формування системи ціннісних ставлень до Природи, Культури, Людей, власного Я.
Безумовно, в сучасних умовах зростають вимоги до особистості педагога, до його фахової підготовки, загальної та професійної культури. Сподіваємось на те, що кожен педагог дошкільного закладу міста докладе максимум зусиль для ефективного впровадження у практику роботи з дітьми вимоги Базової програми.

 

 

Оксана Пархоменко, методист методичного кабінету управління освіти Мукачівської міськради
 

01 жовтня 2010р.

Теги: дитсадок, виховання, Базова програма, діти

НОВИНИ: Соціо

16:58
Еко-трубки для збору паперових стаканів з-під напоїв встановлюють сьогодні в Ужгороді
15:49
В Ужгороді відкрили монумент у пам'ять полеглих в російсько-українській війні вояків
15:00
В Ужгороді стартував перший етап капремонту вул. Капушанської
14:46
Суд в Ужгороді розпочав розгляд справи щодо забудови полонини Боржави вітряками
14:42
Робоча група з питань будівництва ВЕС на закарпатській Боржаві додатково вивчатиме це питання
13:32
ОСББ у Мукачеві отримали понад 700 тис грн гривень
13:31
Лікарі-стоматологи всієї Хустщини залишились без посад та вже майже рік не отримують зарплату
12:17
/ 1
Мукачево – перше за динамікою приросту у рейтингу прозорості міст
11:13
Літня спека повернеться на Закарпаття вже на вихідних
11:05
/ 7
У День Незалежності України на Берегівщині "фестивально" варитимуть леквар
10:30
На Свалявщині юні дослідники з кількох країн вивчали Землю з космосу
09:52
Липневий буревій на Закарпатті визнано надзвичайною ситуацією природного характеру місцевого рівня
16:47
Мукачівський прикордонний загін поповнився 12 офіцерами
16:07
У центрі Ужгорода водій "Мерседеса" "збив" дорожній знак і поїхав геть
15:40
Найбільше заяв на вступ абітурієнти УжНУ наразі подали на медичний, юридичний та факультет здоров'я
14:08
На Собранецькій в Ужгороді 16 липня на час асфальтування дороги перекриють проїзд
14:06
Під час ремонту Берегівської об'їзної в Мукачеві обіцяють якісний асфальт, лед-освітлення, та велодоріжку
13:59
/ 1
В Ужгороді бухгалтерів та аудиторів вітали із прийдешнім професійним святом
13:53
В Ужгороді відкриють меморіал полеглим у російсько-українській війні воїнам 15-го окремого гірсько-штурмового батальйону
12:41
/ 2
Світ прийшов до Курова
11:26
Третій мотопробіг за єдність України стартував сьогодні в Ужгороді
11:25
Минулого тижня на Закарпатті зареєстровано 23 нових випадки захворювань на кір
11:22
Із 16 липня з огляду на ремонт Капушанської в Ужгороді частина вулиці буде перекрита для руху
09:48
/ 2
У Хусті готуються до старту реставраційних робіт у місцевому замку
09:19
/ 1
На Закарпатті учасники бойових дій отримали у власність понад 3 тисячі земельних ділянок
» Всі новини