Проповідь владики Мілана Шашіка з приводу передачі до Ужгорода часточки Животворящого Хреста Господнього

11 березня, у Хрестопоклонну неділю, невеличка часточка Животворящого Хреста Господнього була передана для Хрестовоздвиженського кафедрального собору м. Ужгорода. ЇЇ привіз Преподобний отець архімандрит Сімоне Фіорасо, настоятель базиліки Святого Хреста в Єрусалимі, що в Римі, де зберігається частина Хреста Господнього. Того ж дня вулицями міста пройшов велелюдний хід з цією реліквією.

Подаємо Вашій увазі проповідь владики Мілана, яку він виголосив з цього приводу під час Архієрейської Літургії.

Проповідь владики Мілана Шашіка з приводу передачі до Ужгорода часточки Животворящого Хреста Господнього«Слава Ісусу Христу!

Дорогі брати і сестри!

Нині, коли будемо йти вулицями Ужгорода з часточкою Чесного Животворящого Хреста Господнього, проситимемо благословення Господнього для нашого міста та краю, благатимемо, щоб хрест був не лише на наших церквах і на наших грудях як знак хрещення, але щоб благодать Господня була у наших серцях. Це ті плоди, які нам Ісус заслужив через свою смерть і воскресіння, це Святий Дух – дух воскреслого Ісуса Христа. Він нам потрібен, щоб християнство не було лише релігією, яких є багато на світі. Адже є тільки одна дорога до спасіння – її нам показав Ісус Христос, а все інше – це шуканням людини… Бог дав відповідь на ці шукання, дав Слово, яке стало тілом в особі Ісуса з Назарету. Бог взяв людське тіло і народився як людина, жив між нами, учив. На ньому виповнилося все те, що було написано в Старому Заповіті, про що казали пророки. І це є велика правда. Тому християнство – це не релігія, яку можна заміняти чи порівнювати, бо християнство – це благовіст, радісна звістка, яка проголошує, що Ісус Христос дійсно є спасителем світу, який, маючи людське тіло, помер на хресті за наші гріхи і воскрес із мертвих. І хто увірує в нього, хто прийме радісну звістку про те, що Ісус Христос помер конкретно за твої і мої гріхи, тому відкриється благодать, Ісус дасть свого Святого Духа і там почнеться дорога віри. Тоді людина, яка йде з Ісусом, буде проваджена Його Святим Духом. Вона не стане фанатиком, який рахує, хто скільки разів і як перехрестився, скільки свічок запалив, а стане носієм воскресіння. Говорить апостол, що людство чекає на об’явлення Божих Синів, тобто християн. Але справжніх християн, не тільки тих, котрі десь колись були охрещені, записані і мають свідоцтво про хрещення, але тих, серед яких, наприклад, була свята Єлена…

Чому я згадав святу Єлену? Вона була простою жінкою. Кажуть, що вона була власницею або може і просто працівницею однієї корчми. В неї закохався офіцер римської армії Костянтин Хлорус і взяв її за дружину. З того подружжя народився син Костянтин. Через 18 років Костянтин Хлорус був обраний імператором, він відігнав свою першу дружину і взяв Теодору з імператорського роду. Єлена понад 20 років прожила у приниженні, як жінка, котру вигнав чоловік, якого вона любила. Але коли у 306 році на престол сів її син Костянтин, вона повернулася до імператорського двору та отримала титул Августи – імператриці. Та школа життя, яку вона пройшла, не зіпсувала її, а навпаки, зробила її серце дуже чуйним. У 312 році вона з переконання охрестилася, маючи 64 чи 65 років. Кажуть історики, що хоча й була матір’ю імператора, якого потім назвуть Великим, вона прислуговувала бідним. Єлена справді хотіла бути тією ученицею Ісуса з Назарету, в якого увірувала.

У ті часи імператор Костянтин на місцях, де помер і був похований Ісус Христос, почав зносити поганські храми, зведені ще імператором Адріаном, і будувати велику базиліку. До Єрусалиму прибула Єлена, якій тоді було 80 років. Ця старенька володарка ходила попід риштуванням, молилася і просила Господа, щоб допоміг їй знайти хрест. Одного дня вона зупинилася з сяючим обличчям і промовила: „Тут треба копати!” Почали копати і знайшли спочатку табличку з написом із хреста. А потім викопали три хрести. Але не знали, який є Господнім. Тоді єпископ Єрусалимський Макарій сказав: «Нехай до хреста доторкнеться хвора вмираюча жінка». По черзі цю жінку прикладали до хрестів, і коли вона доторкнулася до третього, то по її тілу немов пройшов електричий заряд, вона встала і почала прославляти Господа за нове життя, яке він їй дав.

З Хреста Господнього свята Єлена привезла до Риму одну велику частину. Пізніше, коли робили спеціальний релікварій у формі хреста, ту частину поділили на три. Крім цього, у базиліці Святого Хреста в Єрусалимі, що знаходиться у Римі, є ще кілька реліквій. Зокрема табличка з написом на трьох давніх мовах «Ісус Назарянин – Цар Юдейський». Є дві тернини з тернового вінка Ісуса Христа, палець апостола Томи, яким він доторкався до Господа після Воскресіння, один цвях, який свята Єлена привезла з Єрусалиму до Риму.

Знаменним є той факт, що храмовим святом нашого собору, де відтепер знаходиться реліквія, є саме празник Воздвиження Чесного і Животворящого Хреста. Нехай це великий подарунок, який ми отримали, буде заохоченням відкрити своє серце до Спасителя світу. Щоб Його страждання, Його хрест не був даремним.. Щоб ми не закрилися в нашому егоїзмі, щоб ми не відокремилися від Нього через свій гріх.»
Сайт Мукачівської греко-католицької єпархії
24 березня 2007р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

11:28
У середу в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Олегом Гойбергом Фото новина
20:09
/ 2
В Ужгороді у вівторок призупинять водопостачання у центральній частині міста
11:25
/ 1
У вівторок в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Василем Чурговичем Фото новина
13:37
/ 1
В Ужгороді попрощаються з полеглим на війні з росією Віктором Мургою Фото новина
15:39
/ 1
У Мукачеві в неділю стартують заходи до Днів міста (ПРОГРАМА)
18:43
Тячівський суд наклав арешт на землю під будівництво МГЕС в Калинах (ДОКУМЕНТ)
11:17
/ 1
Головою Закарпатського окружного адміністративного суду переобрали Ярославу Калинич Фото новина
00:05
/ 1
У Великому Березному проведуть в останню дорогу нацгвардійця Олега Соценка Фото новина
22:59
/ 2
"Вужі на сковороді" пралісів "Шипота"
14:15
/ 1
Підтверджено загибель Артура Ковача з Калин на Тячівщині, який вважався зниклим безвісти понад півтора року Фото новина
13:33
/ 1
У Рахові поховають сироту-переселенця з Запоріжжя Дмитра Баришполя, який загинув пів року тому на Донеччині Фото новина
21:02
Два КПП на кордоні зі Словаччиною та угорщиною тимчасово не працюватимуть
11:15
/ 1
У Мукачеві в п'ятницю попрощаються з Богданом Магійовичем, який загинув ще 2 роки тому Фото новина
13:18
/ 3
Зупиняючи московську орду на Харківщині, поліг Андрій Алексик з Онока Виноградівської громади Фото новина
11:14
/ 1
У лікарні в Сумах від отриманих на російській Бєлгородщині ран помер Юрій Порошенко з Осою Іршавської громади
14:20
За I квартал 2025 року НСЗУ сплатила 1,1 млрд грн медзакладам Закарпаття за Програмою медичних гарантій
13:15
/ 2
На Донеччині поліг Артем Песик з Берегова Фото новина
19:27
/ 2
Питання про створення парку "Чорні озера", підтримане ужгородцями в петиції, виносять на сесію міськради (ДОКУМЕНТИ)
21:12
/ 2
У лікарні в Ужгороді після важкої хвороби помер військовий із Ясіні на Рахівщині Олексій Боклажук Фото новина
20:22
/ 1
У Голубиному на Мукачівщині попрощаються з полеглим захисником Михайлом Пауком Фото новина
04:44
ВІДЕОФАКТ. На Закарпатті розцвіла Долина нарцисів
21:52
/ 3
Двоє знайомих "нагріли" ужгородку на продажі 10-ти її квартир на понад 14 млн грн Фото новина
19:16
/ 2
У неділю в Мукачеві попрощаються з полеглим Героєм Володимиром Дубровським Фото новина
16:49
/ 11
Ужгородцеві Роберту Бровді "Мадяру" присвоєно звання Героя України
16:15
/ 3
Ужгородцеві Анатолію Тегзі "Варвару" посмертно присвоєно звання Героя України
» Всі новини