Сільгоспвиробники Мукачівщини змушені закуповувати насіння за межами району

Мукачівський район – один з найбільших зерносіючих районів у Закарпатській області. Питома вага господарств в посівах озимих зернових по району становить близько 43%. А саме загальна площа посівів по всіх категоріях господарств в нас – 8300 га, при цьому потреба в насінні, зокрема високих репродукцій, – 1940 тонн.

Сільгоспвиробники  Мукачівщини змушені закуповувати насіння за межами району

По сільгоспвиробниках, куди входять і фермерські господарства, площа посіву – 3555 га, при потребі насіння 832 тонни. Питома вага населення становить 4750 га, а потреба в високоякісному насінні – 1108 тонн. Таким чином, сільгоспвиробники станом на сьогодні не можуть сповна забезпечити населення високоякісним насінням картоплі, соняшника, кукурудзи, а також повністю – насінням зернових культур. Отже, населення забезпечується насінням частково за рахунок власного виробництва та закупкою за межами району.

Якщо провести аналіз стану насінництва, то потрібно відзначити, що на сьогодні в районі є одне паспортизоване господарство, це СТОВ "Завидівське", яке, згідно з ліцензією на 2010 рік, має виростити 40 тонн насіння озимої пшениці сорту "Миронівська-65", генерації СНІ. Реально це господарство може збільшити реалізацію насіння до 200-250 тонн. Крім того, матеріально-технічна база СТОВ "Клячанівське" дозволяє щорічно виробляти насіння озимих зернових високих репродукцій в межах 180-200 тонн.

На території району розміщені посіви озимої пшениці сортів "Богдана" та "Саскія", відповідно, супереліти та еліти ВАТ "Племзаводу "Закарпатський", що на Берегівщині. Інспектування цих посівів проводить Мукачівська держнасінінспекція, тому є можливість виробляти в районі ще до 160 тонн насіння, зокрема до 100 тонн еліти та 60 тонн СНІ щорічно. Отже, потенційні можливості господарств району виробляти щорічно сповна насіння озимих та ярих зернових для власних потреб, а також для реалізації населенню до 1150 тонн насіння озимих та 250 тонн насіння ярих зернових.

Потрібно звернути увагу керівників господарств району, зокрема тих, що вже мають паспор-патент на вирощування насіння, а це СТОВ "Завидівське" та Племзавод "Закарпатський" на збільшення виробництва базисного насіння, що забезпечить інші господарства району та населення високоякісним насінням. Потенційним виробником насіння високих репродукцій для реалізації сільгоспвиробникам та населенню району може стати і СТОВ "Клячанівське", за умови, що воно отримає паспорт-патент на вирощування і реалізацію насіння, бо керівник та спеціалісти цього господарства з відповідальністю ставляться до вирощування насіння та сортооновлення.

Для сортооновлення та сортозаміни озимих і ярих зернових планується щорічно закупляти базового насіння озимої пшениці – 35 тонн, озимого ячменю – 10 тонн, ярої пшениці – 4 тонни, ярого ячменю – 5 тонн, вівса – 6 тонн. Щоб придбати це насіння, потрібно, за попередніми розрахунками, близько 250 тисяч гривень, які, за можливості, потрібно закласти в програму фінансування вирощування базисного насіння в районі, для підтримки господарств, які займаються вирощуванням та реалізацією цієї категорії насіння.

2010 рік – важкий для сільського господарства взагалі і для вирощування насіння зернових культур зокрема. Внаслідок тривалих проливних дощів у травні, близько 70% насіннєвих ділянок було підтоплено. В багатьох господарствах з цих же причин несвоєчасно було внесено гербіциди та проведено підживлення мінеральними добривами. Крім того, тривалі дощі в період цвітіння сприяли поганому формуванню колоса, тому зерно в багатьох випадках сформувалося щупле, що сприяло зменшенню врожайності зернових загалом. Особливо в цьому відношенні потерпіли ярі зернові культури. Але, не дивлячись на погані кліматичні умови цього року, в районі станом на 4 серпня вже засипано 310 тонн кондиційного насіння озимих зернових при плані 832 тонни, з них озимої пшениці 205 тонн та озимого ячменю 105 тонн (при плані 100 тонн). На цей час йде доочистка насіння, і є перспектива виконання плану засипки.

Неабияку підтримку у впровадженні нових інтенсивних сортів озимих та ярих сільськогосподарських культур у виробництво в районі надає і Мукачівська сортодільниця.

Мукачівська держнасінінспекція – це не тільки контролююча державна установа в районі, яка контролює процес ведення насінництва, але й установа, яка в основному має завдання допомагати сільгоспвиробникам, в тому числі фермерським господарствам, у вирощуванні та реалізації насіння різних культур. В інспекції є лабораторія, яка визначає показники якості насіння, такі як схожість, енергія проростання, вага 1000 насінин, вологість та інші. Працівники інспекції можуть надати будь-яку консультацію, яка стосується вирощування та реалізації насіння, ведення насінницької документації.

11 серпня 2010р.

Теги: насіння, проблема

НОВИНИ: Соціо

18:33
Іршавський історико-краєзнавчий музей отримав звання зразкового
18:27
На Закарпатті ведмедів Синевира лікують та підгодовують перед настанням холоду
13:19
На Закарпатті на серцево-судинні захворювання хворіють 630 тисяч краян
12:14
/ 1
До місцевих бюджетів Закарпаття надійшло 3,8 млн грн туристичного збору
11:38
/ 1
В Ужгороді вшанували пам'ять загиблих у Бабиному Яру
10:22
/ 1
У школах Мукачева запровадили електронну систему "Моя школа"
03:41
Близько 2 тисяч закарпатців звернулися за електронними трудовими книжками
03:38
/ 2
Закарпаття останнє в рейтингу областей за результатами ЗНО
01:54
/ 18
Керівник Закарпатської обласної прокуратури представив колективу своїх заступників
01:06
/ 2
Три села закарпатської Міжгірщини повстали проти варварської вирубки лісу
17:48
Злочини проти закарпатських журналістів: справи «виснуть» у судах
17:46
/ 3
Відбулася заключна онлайн-конференція проєкту міст-побратимів Ужгорода та Кошиці "Крок до ефективного управління в місті Ужгород"
15:25
/ 1
Майже 200 фур: до КПП "Тиса" на Закарпатті — 9-кілометрова черга
13:06
/ 2
400 призовників очікують на проходження осінньої строкової служби на Закарпатті
05:02
/ 3
Левко Довгович – "Заслужений діяч мистецтва України" та лауреат "Премії Пам’яті народа"
04:46
/ 7
Верховний Суд відмовив меру Ужгорода Андріїву у справі щодо керівника пологового будинку (ДОКУМЕНТ)
03:43
/ 4
У Єпископській резиденції МГКЄ провели День відкритих дверей
02:58
В Ужгороді проходили виставки собак
01:36
/ 8
В Ужгороді відбулася інавгурація нового Апостольського адміністратора МГКЄ владики Ніла
11:52
/ 1
"Укрзалізниця" відкрила продаж квитків до Чопа
02:50
/ 7
Греко-католики за Карпатським хребтом. Коли чекати на возз’єднання українців з українцями?
00:45
/ 5
ФОТОФАКТ. Нова фотозона "Я люблю Ужгород" – антивандальна і перебуває під цілодобовим відеоспостереженням
14:12
/ 1
В Ужгороді відбувся Всеукраїнський патріотичний забіг "Шаную воїнів, біжу за Героїв України"
14:07
/ 6
Головним лісівником Закарпаття став Віктор Яковець
09:32
За минулу добу на Закарпатті підтверджено 90 випадків COVID-19, четверо хворих померло
» Всі новини