Вітаючи гостей, заступник керівника області Володимир Гоблик наголосив: питання комфортного проживання представників різних національностей для Закарпаття завжди залишається актуальним:
- Влада всіляко підтримує програми, які стосуються нацменшин. В області діють десятки національно-культурних товариств, громадських організацій, до цієї справи долучаються й обласні управління. Спільно ми робимо все, щоб кожній етнічній групі на території області жилось комфортно.
З свого боку, старший радник комісара ОБСЄ у справах нацменшин Клеменс Брюшер, відзначив, що Закарпаття є унікальним прикладом мирного співіснування десятків різних народностей:
- Діяльність Верховного комісара спрямована на запобігання міжетнічним конфліктам. І те, що він ще жодного разу не приїздив на Закарпаття, свідчить - серйозних проблем у вашому краї нема. Зазвичай, Кнут Воллебек відвідує Україну двічі на рік. При цьому основна увага комісара зосереджена на Крим, де міжетнічні проблеми носять більш масовий характер.
Цікавилися представники ОБСЄ і специфікою освіти для дітей нацменшин. Так, заступник начальника управління освіти і науки Ганна Сопкова розповіла, що з 707 шкіл краю 118 працюють для нацменшин. Зокрема, 66 з них – з угорською, 11 – з румунською, 2 – з російською мовами навчання, також діють школи з двома та навіть трьома мовами навчання. Окремо обговорювали проблеми ромської громади Закарпаття. Основними з них є порівняно низька відвідуваність дітьми навчальних закладів та, часто, відсутність у ромів документів. Зі слів начальника управління у справах національностей Юрія Гузинця, у цих та інших питаннях влада завжди йде назустріч – спільно з представниками ромських національно-культурних товариств намагається сприяти вирішенню нагальних проблем громади.
Радники комісара ОБСЄ планують відвідати Берегово, Мукачево і Тячів та ознайомитись з умовами життя нацменшин у цих містах. За результатами візиту вони звітуватимуть комісару ОБСЄ Кнуту Воллебеку.