80% вакансій, які пропонує ужгородцям центр зайнятості - робітничі

Після закінчення півріччя всі традиційно підбивають підсумки, щоб зорієнтуватися, які тенденції закріпилися в певній сфері і що де потрібно підкоригувати. Служба зайнятості в цьому сенсі не виняток, але результати її роботи зараз особливо цікаві, оскільки ринок праці є своєрідним індикатором економічної кризи.

80% вакансій, які пропонує ужгородцям центр зайнятості - робітничі

Отже, чи збирається вона нарешті здавати позиції, судячи зі співвідношення кількості вакансій та звільнених громадян, ми розпитуємо в директора Ужгородського міського центру зайнятості Сергія Олексіюка.

Вакансій - більше, скорочень - менше

- То найстрашніше вже позаду, Сергію Максимовичу?

- Кількість вакансій порівняно з минулим роком у нас зросла, але казати, що криза закінчилася, - ранувато. Досі і приватні підприємці, і фірми використовували свої накопичення, щоб утриматися на плаву, а зараз запас міцності закінчився. Тобто хоч об'єктивно є поліпшення ситуації, та до стабільності далеко: резервів не залишилося, а кредитування не запущене. Коли воно відновиться і стане більш-менш доступним, у роботодавців з'являться кошти для закупки сировини, вони запустять виробництво, платитимуть зарплати людям, ті понесуть зароблене у магазини - і гроші творитимуть гроші, механізм запуститься. Думаю, до осені проблема позик буде вирішена, бо вже зараз 2-3 банки видають прийнятні кредити, конкуренція змусить підключитися до процесу й інших.


- Але звільнених, за вашою статистикою, уже стало менше?

- Так, роботодавці намагаються зберегти кваліфікованих працівників, очікуючи відновлення попередніх потужностей виробництва. Як варіант, людей переводять на скорочений робочий день чи тиждень (про неповну зайнятість наразі повідомило 11 підприємств), відправляють у неоплачувані відпустки. Красномовний факт: за І-ІІ квартали 2010-го 52 ужгородські підприємства запланували звільнити 657 осіб, але фактично попрощалися лише зі 188, що удвічі менше, ніж за відповідний період минулого року. Більше того, у січні - червні у місті створено 1214 нових робочих місць. Ми працевлаштували 992 ужгородців, а загалом за півріччя послугами нашого центру зайнятості скористалося 2175 громадян.

- Як і раніше, важче знайти роботу інтелігенції?

- Безперечно. 80% вакансій - робітничі та у сфері послуг, і це закономірно в місті, де стільки вузів та людей з вищою освітою. Скажімо, станом на 1 липня у нас були 422 вільні робочі місця, в основному для підприємств переробної промисловості, оптової та роздрібної торгівлі, транспорту і зв'язку. Хоча у сфері охорони здоров'я теж потребували 11 чоловік (від молодшої медичної сестри до лікаря), у державному управлінні - 15. 150 місць на 13 підприємствах ми мали для осіб з обмеженими фізичними можливостями.

- У суспільстві склався стереотип, що якщо працевлаштовуватися через ЦЗ - то неодмінно на дуже скромну зарплату. Ви можете його розвіяти?

- Судіть самі: протягом січня - червня 2010-го у нас реєструвалися 439 вакансій з мінімальною зарплатою, 1647 - від мінімальної до середньої по області (а вона наразі становить 1828,28 грн.), а 158 - навіть із вищою. Зарплати до 3 тис. грн., щоправда, пропонують тільки дуже кваліфікованим працівникам - будь то слюсар найвищого розряду чи менеджер, який перфектно володіє англійською, знається на комп'ютері та водить автомобіль. Щодо високооплачуваних посад мушу уточнити один момент: якщо раніше вони заповнювалися протягом 7-8 днів, то зараз - за 2-5 годин (менш престижні - за тиждень). Служба зайнятості стає дедалі відкритішою, усі вакансії розміщаємо в Інтернеті, тож не треба ображатися, якщо ви видивилися підходяще місце і пішли за вказаною адресою через 2 дні, а воно виявилося зайнятим. Моя порада - у таких випадках негайно телефонуйте потенційному роботодавцю, та й то майте на увазі, що хтось міг заглянути в Інтернет раніше за вас.

Центр зайнятості допоможе започаткувати власну справу

- А яка доля згорнутих через кризу минулорічних програм щодо дотації роботодавцям для працевлаштування безробітних та допомоги у започаткуванні власної справи?

- Вони знову працюють. Суть першої у тому, що якщо підприємство хоче створити нові робочі місця або прийняти на вакантну посаду людину, але йому бракує коштів, то ЦЗ укладає з ним угоду, за якою там працевлаштовують осіб, котрі стоять у нас на обліку, а ми натомість 12 місяців поспіль компенсуємо фірмі зарплату цих людей. Правда, за умови, що вона не вища, ніж середньомісячна в галузях економіки по області (до 1828,53 грн.). Таким чином роботодавець економить за рік чималі кошти й має можливість "розкрутити" виробництво. З наданням дотації роботодавцям у 2010-му працевлаштовано 54 безробітних.

Що стосується допомоги для відкриття власної справи, то незабаром засідатиме відповідна комісія. 19 чоловік уже пройшли спеціальні 2-тижневі курси, на яких фахівці, у т. ч. податківці, навчають їх азів, необхідних для ведення тієї чи іншої справи, чітко визначають рамки подання звітностей, сплати податків. У подальшому це дозволить уникнути багатьох неприємностей, зокрема й штрафних санкцій. Крім того, претенденти мають написати і захистити свою бізнес-програму та пройти комп'ютерне тестування. Зрештою, не кожному дано успішно займатися підприємництвом, один наш клієнт тестування не пройшов - у таких випадках краще шукати роботу. Всі ці "запобіжні" заходи для того, щоб державні кошти витрачалися раціонально, а то виплатимо людині кругленьку суму, вона ж через 2 роки (за законом має на це право) знову прийде ставати до нас на облік.

- І про яку суму "підйомних" ідеться?

- Це залежить від стажу роботи й колишньої зарплати конкретного клієнта. Зазвичай відкривати власну справу беруться ті, кому важко підшукати підходящу роботу (за спеціальністю, та ще й із зарплатою, не меншою за попередню). Наприклад, у період кризи звільнили багатьох банківських працівників, котрі раніше добре заробляли. Де ми їм знайдемо підходящу вакансію? От дехто й пробує варіант "сам собі роботодавець". Для започаткування власної справи вони отримують матеріальну допомогу по безробіттю за весь рік відразу. Виходячи з того, що з 1 липня мінімальна виплата для незастрахованих осіб становить 430, для застрахованих - 600 грн., а максимум для останніх - 1828,53 грн. (середня зарплата в державному секторі економіки по області), у підсумку для незастрахованих маємо 5160 грн., для застрахованих - від 7200 до понад 20 тис. грн. Хтось береться за надання юридичних послуг, хтось за кування. Це вже до чого душа лежить. Ми радо допомагаємо всім, головне, щоб людина хотіла працювати.

Можна й перекваліфікуватися

- А хто не хоче, проте на облік стає задля отримання допомоги чи довідки?

- На жаль, є й такі, проте чинне законодавство дозволяє обмежити їх кількість: якщо людина двічі відмовилася від підходящої вакансії, ми не просто припиняємо їй виплату матеріальної допомоги, а й знімаємо з обліку. З тих же, хто дійсно шукає роботу, десь половина знаходить її у перші місяці, дехто - й у перші дні. Приємно, коли клієнти оперативно працевлаштовуються і приходять подякувати за допомогу. А якщо довго перебирають, мовляв, і те не хочу, і це не буду, - через півроку всі навички втрачаються, громадянин звикається зі становищем безробітного, і міняти нічого вже не хочеться. Особливо важко у цьому плані з молодими, швидше, навіть із їхніми батьками. Замість прищеплювати дітям любов до праці та повагу до всіх професій, вони готують їх відразу мало не в президенти. Після закінчення університету деякі випускники претендують на високі посади й зарплати, не маючи ні досвіду, ні навичок, самі лише амбіції. Я дуже раджу молодим людям керуватися принципом: "Краще синиця в руках, ніж журавель у небі". До речі, у нас чимало людей із вищою освітою освоїли робітничі професії і встановлюють газові котли, роблять євроремонти, надають перукарські послуги, причому клієнти до них у черзі стоять. Навіть обираючи між вакансіями, одна з яких є підходящою за дипломом, а друга робітничою, але з удвічі вищою зарплатою, ужгородці, особливо сімейні, часто пристають на останню.

- Але для цього їм потрібно перекваліфіковуватися...

- Служба зайнятості пропонує в таких випадках безкоштовні курси. Щоб збалансувати попит і пропозицію на ринку праці, уже цьогоріч протягом січня - червня 202 чоловік пройшли професійне навчання та підвищення кваліфікації за конкретними замовленнями роботодавців.

- Що ж із тими, у кого строк виплат закінчився, а вони так і не працевлаштовані?

- Якщо людина не обрала собі роботу і виплата допомоги припиняється, на обліку клієнт залишається, і ми пропонуємо йому оплачувані громадські роботи. Це праця, яка не потребує особливої кваліфікації: прибирання приміщень чи територій, догляд за одинокими літніми людьми та інвалідами під опікою Товариства Червоного Хреста тощо. Власне, є чіткий перелік усіх громадських робіт, затверджений рішенням Ужгородського виконкому. 88 чоловік, які не отримують допомоги, за перше півріччя вже таким чином могли претендувати хоч на мінімальну зарплату за рахунок Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття.

Громадські роботи можемо пропонувати і тим, хто отримує допомогу, але незначну, проте це вже - за рахунок підприємств, установ та організацій, котрі потребують таких працівників (таким чином влаштовано 28 чоловік). Нерідко, гарно зарекомендувавши себе десь на громадських роботах, вони знаходить там же і постійне місце.

Тобто той, хто хоче працювати, обов'язково працюватиме. А завдання центру зайнятості - допомогти людям знайти роботу до душі і в той же час роботодавцям підшукати хороших працівників
 

Мирослава Галас, “Ужгород”
02 серпня 2010р.

Теги: вакансії, центр зайнятості, будівельні, підприємства, безробітні

НОВИНИ: Соціо

21:41
"Вітаю вас усіх зі святом Христової перемоги", – глава УГКЦ у Великодньому привітанні
19:34
На словацькому пункті пропуску "Вишнє Нємецьке" вийшов з ладу сканер, пропуск вантажівок зупинено
19:04
/ 16
Перелік парафій МГКЄ, які святкують Великдень з усією Україною 5 травня
15:52
/ 8
Верховний Суд визнав незаконним будівництво вітряків на Боржаві на Закарпатті
17:28
Графік руху комунальних автобусів в Ужгороді на Великдень
11:04
/ 3
Графік освячення великодніх кошиків у храмах Православної церкви України в Ужгороді
10:59
У Мукачеві також відкрили центр рекрутингу української армії
13:35
Прийшла звістка про загибель на війні з росією Михайла Світлика з Королева
21:39
У "Світі велетнів" у Боздоському парку Ужгорода згорів заколотник Гроджут
16:59
/ 4
В Ужгороді розпочав роботу новий Центр рекрутингу української армії
11:00
/ 1
На Рахівщині 1 травня зустрічатимуть полеглого ще торік у липні Героя Миколу Павлюка з Верхнього Водяного
20:25
/ 1
Зупиняючи московську орду поліг Роман Халус з Розівки Холмківської громади
18:02
В Ужгороді віддали шану полеглому захиснику Івану Бенці
00:08
/ 3
Відновлення 12 місцевих мостів на Закарпатті коштуватиме 896 млн грн
23:01
/ 1
На Закарпатті в 574 закладах загальної середньої освіти 18,1 тис. педагогів навчають 164 тис. учнів – статистика
22:32
/ 1
Стало відомо про загибель на Херсонщині Олега Беци з Берегова, який вважався зниклим безвісти
22:16
У Неліпині на Мукачівщині попрощаються з Євгеном Гуйваном, що помер під час служби
16:26
/ 6
Працівники БЕБ Закарпаття відмовили Оноківську сільраду від "ризикованого" ремонту клубу за 8,8 млн грн
15:43
/ 3
Тячівські депутати через непоінформованість виступили проти розширення Карпатського біосферного заповідника
13:34
У Квасах на Рахівщині на будинку згоріли 3 електролічильники, у Топчині на Тячівщині – прибудова і дах будинку, у Тячеві – котельня
13:01
В Ужгороді минулого тижня народилося 52 малюки, а в Мукачеві – 38
11:20
/ 1
В Ужгороді у вівторок попрощаються з полеглим захисником Іваном Бенцою
21:58
/ 4
Захищаючи Україну від московської навали поліг Віталій Павлюк з Тячева
16:21
У Пастілках Дубриницько-Малоберезнянської громади попрощалися з Юрієм Карпинцем, який майже рік вважався зниклим безвісти
11:03
/ 2
Підтверджено загибель Юрія Карпинця з Пастілок Дубриницько-Малоберезнянської громади, який майже рік вважався зниклим безвісти
» Всі новини