Американським ученим вдалося позбавити комарів здатності переносити збудників малярії.
Звіт про дослідження групи фахівців під керівництвом Майкла Ріле з Університету Арізони опубліковано в журналі PLoS Pathogens.
У своїй роботі дослідники зосередили увагу на одному з ферментів групи протеїнкінази (Akt), який в тому числі впливає на розвиток комара і його імунні реакції. Вчені внесли дві копії гена, який кодує синтез Akt, в геном комарів виду Anopheles stephensi, розповсюдженого на території півострова Індостан.
Кількість заражених малярійними плазмодія комарів з однією копією гена в результаті підвищеного вироблення Akt знизилася на 60-99 відсотків. Кількість плазмодіїв в кишківнику заражених комах з однією копією гена також знизилася на 75-99 відсотків. Комарі, що одержали дві копії гена, втратили здатність заражатися плазмодієм.
Окрім того, вчені з'ясували, що підвищене вироблення Akt спричинило зниження тривалості життя комарів на 18-20 відсотків. За словами авторів дослідження, комарі живуть в середньому близько двох тижнів, а малярію можуть поширювати лише найбільш зрілі особини. У зв'язку з цим, скорочення тривалості життя дозволило зменшити заражувальну здатність цих комах.
Майкл Ріле зазначив, що основним завданням учених залишається знайти способи замінити популяції комарів у природі генномодифіковані особинами.