Закарпаття: Тернистий шлях музею лісосплаву (ФОТО)

Високо в горах Синевирського краю довгий час існував єдиний в Європі музей лісосплаву. Тут можна було побачити побутові та житлові приміщення відважних лісорубів та плотогонів-бокорашів (бокор — пліт)), які сплавляли річкою зрубаний ліс, відпочити на греблі, помилуватися чудовими краєвидами, вдихаючи цілюще повітря. Звідси починались туристичні стежки по горам. В музеї показували та розказували про старовинні знаряддя праці.

Закарпаття: Тернистий  шлях  музею лісосплаву (ФОТО)

Сплавляти ліс припинили у 54 році минулого століття через будівництво електростанції, а  гребля для сплаву лісу з гір у долину, яку побудували ще у ХІХ столітті, разом.  із приміщеннями,  збереглась.  Саме тут й було  закладено музей. На штучному озері перед унікальною гідротехнічною спорудою було  обладнано плаваючий бокор(пліт).. На протилежному березі -  колиба – житло лісозаготівельників. Провели реставраційні роботи. Музей відвідували тисячі туристів

Але 1998 року в Карпати прийшла біда – велика повінь. Музей було частково зруйновано . Надія на відродження музею поглинула нова катастрофа  - паводок 2001 року, який остаточно знищів унікальний музей. Експонати чудом збереглись. Зараз вони виставлені в візит-центрі  Національного заповідника "Синевир" .Саме там формується  музей  лісосплаву та історико-краєзнавчий музей. 

Під дахом виділено кілька кімнат, де розкладені автентичні речі, проводять екскурсії, але старовинний  дух музею загублений –фотографії не можуть передати  особливостей роботи бокорашів – майстрів плотогону. Вже більше як півстоліття не існує  цієї гірської професії. Останні бокораші вмирають. Залишаються лише світлини.  І, якщо не відродити музей на греблі, розпорошиться і пам"ять про цих спритних та сміливих горців.

Реставрувати музей почали  у 2008 році. Навіть  була здійснена спроба передачі Музею лісу і сплаву та об"єктів інфраструктури поблизу озера Синевир із державної власності у комунальну. Зрозуміло, така передача дозволяла  простягнути руки різноманітним  інвесторам до музею та національного парку.

Міжгірська районна рада та заповідник "Синевир" виступили  проти цього.:об"єкти повинні залишатися у державній власності! Власне, озеро Синевир і Музей лісу і сплаву - це основна  визитівка державної установи. Потім включилися в боротьбу  опоненти. Проблема  так і зависла. Експонати передали в новостворений музей, а будівельний майданчик на Чорній річці потроху заростає лісом..

Але чи зможе держава відродити унікальний музей? Питання риторичне.

До того ж,  є цікавий досвід села-музею Колочава, який знаходиться в межах Національного заповідника.

Але про це - далі...

Наталка Іванченко, шеф-редактор журналу «Музеї України», "Закарпатський край"
18 липня 2010р.

Теги:

НОВИНИ: Соціо

16:50
/ 1
У Глибокому на Ужгородщині попрощаються з полеглим на війні Олександром Топорницьким Фото новина
09:25
На кордоні з Румунією фотопастки зафіксували рись Фото новина
15:08
Подорож на Драгобрат: екоосвітня програма у високогір’ї Карпат Фото новина
13:13
/ 3
У селі Ботфалва на Ужгородщині попрощаються з полеглим на війні з росією Миколою Колбасом Фото новина
23:23
Стартував фестиваль "Ужгородська палачінта" Відео новина
22:53
В Ужгороді попрощалися із Сергієм Жганичем, що поліг ще в жовтні 24-го Фото новина
15:42
/ 5
Закарпатські прикордонники викрили серію підроблених «Зелених карт» Фото новина
14:33
У Мукачеві волонтери зустріли родину з Краматорська, яка постраждала від обстрілу Фото новина
13:11
/ 2
Берег Закарпатського Моря – ландшафтний заказник Фото новина
12:45
На Закарпатті рятувальники розшукали в лісі знесиленого чоловіка, який заблукав через туман Фото новина
11:22
У Тячеві попрощалися з полеглим Героєм Павлом Гриньком, який майже два роки вважався зниклим безвісти Фото новина
09:05
Графік відключень електроенергії на Закарпатті 13 лютого
18:24
Де народжується Уж? — природничо-пізнавальна програма для школярів
17:12
/ 1
8-річній Домініці з Мукачева успішно пересадили нирку від мами в «Охматдиті» Фото новина
15:16
Прикордонники Чопського загону провели в останню дорогу свого побратима на Вінниччині Фото новина
12:46
/ 7
В Ужгороді обговорили запуск поїзда «Sakura Train» як символ українсько-японської дружби Фото новина
11:45
/ 1
На Рахівщині гірські пошуковці врятували подружжя з Одещини Фото новина
11:26
/ 1
Руськокомарівський ліцей: "Охрімова свита" місцевого самоврядування
10:28
/ 2
На кінець 2025-го середня зарплата на Закарпатті становила 29 тис. грн
01:56
/ 1
На війні з росією поліг Роберт Зубан зі Солотвина на Тячівщині Фото новина
01:44
/ 1
У лікарні у Гайвороні на Кіровоградщині помер захисник Юрій Галаговець з Лютої Костринської громади Фото новина
01:24
/ 20
Як Ужанський нацпарк став на бік руйнування Карпат, а надлісництва через вітряки втратили сертифікати FSC
11:50
Синевир – «морське око», «озеро зі сліз» та кінолокація Фото новина
11:36
У Дубриничах крім приміщення для ВПО, зданого в оренду "вітропаркам", виявили ще одне необліковане Фото новина
09:01
Графік відключення електроенергії на Закарпатті 11 лютого
» Всі новини