
Головував на тренінгу начальник фінансового управління Чопської міської ради Микола Рябець.
На занятті учасники обговорювали питання нинішнього ступеню децентралізації бюджетної системи України, які сьогодні виходять на перший план, адже фінансова децентралізація є однією з фундаментальних умов незалежності та життєдіяльності органів місцевого самоврядування. Реалізація незалежної діяльності міських і селищних рад неможлива без наявності у них прав на складання власного бюджету, його затвердження і виконання без втручання ззовні. Цієї можливості досі не мають міста і селища районного підпорядкування.
Доходи місцевих бюджетів за чинним законодавством України повинні направлятися на виконання повноважень, що закріплені за органами місцевого самоврядування, а одним із завдань Бюджетного Кодексу України є стимулювати місцеву владу збільшувати дохідну частину. Та, на жаль, тенденція до збільшення дохідної частини зараз не спостерігається. Через високий рівень вилучення з місцевих бюджетів та небажання органів місцевого самоврядування виконувати делеговані повноваження, внаслідок відсутності адекватних джерел їх фінансування, а головне, небажання центральних владних структур поступатися коштами на користь місцевих рад.
Всі учасники були добре підготовлені, що проявилося під час виконання групових та індивідуальних завдань. У ході заняття обговорили особливості бюджетного процесу на місцевому рівні, розглянули пропозиції введення додаткових місцевих податків та зборів, а також рекомендації щодо зміни їх чинних розмірів та ставок, обмінялися досвідом.
Таким чином, сьогодні з особливою гостротою постає проблема вироблення дієвого механізму, який би визначав нові принципи формування місцевих бюджетів, гарантував чітке розмежування функцій і повноважень усіх рівнів влади, а звідси – видатків кожного виду бюджету, і найголовніше – доходів між різними ланками бюджетної системи. При цьому питання бюджетної політики, оподаткування і міжбюджетних відносин повинні розглядатись і вирішуватись комплексно, оскільки вони тісно взаємопов’язані, і ні один із цих елементів не може бути реформованим без врахування інших. Тому всі учасники просили долучитися до цього процесу фахівців з Асоціації міст України для узагальнення проблем і об’єднання зусиль місцевого самоврядування на всеукраїнському рівні.
Сайт Асоціації міст України
02 березня 2007р.
Теги: