У закарпатській Колочаві відкрили музей "Лінія Арпада"

"Дні Колочави в Ужгороді", які проходили позаминулими вихідними (а потім понад тиждень експонувалася виставка "Золоте руно з колочавських полонин"), озвалося в цьому гірському селі своєрідним відлунням. Тут відкрили музей з історичною назвою - "Лінія Арпада".

У закарпатській Колочаві відкрили музей "Лінія Арпада"

Ще за годину до відкриття робітники музею поралися біля масивних металевих обручів, укладаючи їх один коло одного щільними штабелями точно так, як вони стояли колись. Тоді вони зводилися угорською армією для захисту від наступаючих радянських військ, а тепер знову попідпирали небо залізними дугами-редутами. Їх познаходили по сільських дворах-курниках активісти-пошуковці і привезли сюди, звичайно, не за ціною металобрухту. За кожну “військову штучку”, дізнавшись про створюваний музей, горяни правили непогані гроші. І одержували їх.

 Тож у Колочаві відтворили один до одного три бункери з понад двадцяти, споруджених тут за часів мадярської окупації краю для оборони від наступаючих радянських військ. Їх не треба було відновлювати чи будувати заново, адже фундаменти, стіни і перекриття збереглися. Оновлено лише начинку далеких воєнних часів.

… До бункера, який слугував для оборони, частина гостей під’їхала на бронетранспортері, під прапором Червоної Армії. Щоб увійти до цього “замку”, доводиться докласти чималих зусиль: двері важать 350 кг! Усередині все так, як було колись. Кулемет, автомати і рушниці, патронташі та гранати, каски та пристрій дальнього бачення, вогнемет і вогнегасник, силовий кабель і десятки інших пристосувань для війни. Все — оригінальні зразки, що робить їх незамінними для вивчення нашими сучасниками видів зброї та ведення бойових дій часів Другої світової. Угорський головнокомандувач Горті, якби жив, позаздрив би, побачивши це скупчення зброї його армії.

За кількасот метрів звідси — бункер-шпиталь, у таких самих бетонних оковах. Ліжка у три яруси, комплекти мед-обладнання, запахи ліків і препаратів, присмак брому та йоду в повітрі. Перебувати довго тут не можна, однак надати допомогу пораненому та підготувати його до евакуації — цілком можливо. Попід стелею — почеплені старезні духові інструменти. Мабуть, щоб веселити хворих солдатів.

Піднявшись на півсотню метрів угору, потрапляєш у обитель кашоварів — котлопункт. У цьому бункері увагу привертає пузата похідна кухня-шпор, яким користувалися в мадярській армії. Тут же встановлено довгий стіл, а на ньому — тарілки та ложки з нержавійки, горнята з міді.

По обидва боки від нього — лавки. Провіант зберігається в мішках, на яких стоїть дата — 1942. Справжні вони чи ні — спробуй здогадайся, але виглядають переконливо.

Екскурсоводом у музеї був відомий любитель старовини, народний депутат, колочавець Станіслав Аржевітін. Узявши до рук довгу палицю, Станіслав Михайлович водить нею по карті-схемі. На ній з допомогою умовних позначень відтворено укріплення лінії Арпада у районі Колочави. До них належали залізобетонні споруди — дзоти, пункти зв’язку, бомбосховища, протитанкові загороджувальні лінії. “Таких ліній у вигляді десятків протитанкових пірамід із бетону по річці Теребля було виставлено три. Близько двадцяти їх бачите поряд із бункером, ще частину видно по той бік Тереблі, під лісом, — розповідає Аржевітін. — У часи війни бункерів було понад двадцять. Загалом, це був складний комплекс споруд, обладнаний усім необхідним для тривалої оборони. Він так і не був використаний за призначенням, адже радянські війська прийшли з протилежного боку. Будемо відновлювати й інші об’єкти – ходи, бомбосховища тощо. Це має бути повноцінний туристичний маршрут: щоб пройтися уздовж укріплень відновленої в Колочаві частини лінії Арпада, треба буде майже чотири години. Туристам є що й тепер показати, а буде ще більше. Вважаємо, що робимо корисну справу і для дослідників-краєзнавців”.

У багатьох місцях по області до сьогодні залишилися частини оборонних укріплень лінії Арпада, проте лише в Колочаві додумалися повернути їх до активного життя. Для цього виконали реставраційні роботи, зібрали тисячі експонатів.

Відкриття музею “Лінія Арпада” стало продовженням низки важливих подій у Колочаві. Місяцем раніше на День села відкрили музей-меморіал, присвячений місцевим “афганцям”, а також воїнам — учасникам збройних конфліктів, які велися за часів СРСР. У складі обмеженого контингенту радянських військ у Афгані воювали 23 колочавці. А загалом у всіх військових конфліктах, що мали місце після Другої світової, брали участь 53 хлопці з цього села. На щастя, всі до єдиного вижили і повернулися додому.

Нині в Колочаві діють уже дев’ять музеїв, встановлено майже двадцять пам’ятників, обелісків і меморіальних могил. Більшість із них з’явилися завдяки ентузіазму палкого любителя минувшини Станіслава Аржевітіна. Крім згаданих двох — і музей-сканзен “Старе село”, “Колочавська вузькоколійка”, “Стара школа”, “Чеська школа”... Цікавість у гостей Колочави викликають пам’ятник Першій учительці, скульптура Вівчаря, обеліск колочавцям, котрі загинули у першу світову війну та інші. Вони, до слова, теж зініційовані Аржевітіним.

Невдовзі у селі на Верховині повинна з’явитися власна картинна галерея. Її основою стануть живописні полотна, відібрані мистецтвознавцями під час роботи виставки “Золоте руно з колочавських полонин”. То буде вже десятий за рахунком музей Колочави. Всі ці заклади активно відвідуються туристами, в тому числі з-за кордону. За літній сезон самих лише чехів у цю закарпатську глибинку приїздить понад 5 тисяч.

Василь Бедзір. Фото автора
17 червня 2010р.

Теги: музей, Дні Колочави, Лінія Арпада

НОВИНИ: Соціо

16:14
/ 1
З російського полону повернулися двоє військових із Закарпаття Фото новина
12:26
На Закарпатті вже з п’ятниці очікують до +35°C
11:21
У Барвінку знову сталося займання на сміттєзвалищі Фото новина
10:02
/ 1
У Виноградові попрощаються із полеглим на війні Героєм Ігорем Коростенським Фото новина
18:10
/ 2
Жителів Ужгорода закликають провести в останню дорогу захисника Сергія Михайленка Фото новина
17:05
/ 1
В Ужгороді попрощалися із 39-річним захисником Валерієм Мадяром Фото новина
15:46
/ 1
У Мукачеві відзначили 100-річчя інтронізації чудотворної ікони Пресвятої Богородиці Фото новина
12:01
В Ужгороді виділили понад мільйон гривень на підтримку родин загиблих Захисників та ветерана Фото новина
08:57
/ 4
У великих Лазах на Ужгородщині попрощаються із захисником Мироном Лакатошем Фото новина
14:24
/ 6
В Ужгороді вдвічі підвищили тарифи на воду для населення
13:11
/ 3
В Ужгороді попрощаються із полеглим на війні з рф захисником Валерієм Мадяром Фото новина
11:11
Закарпаття закріпилося в ТОП-5 туристичних регіонів України Фото новина
10:03
/ 2
Підтверджено загибель зниклого безвісти воїна з Білок Ігоря Скогорева Фото новина
08:56
/ 1
У Мукачеві патрульні затримали водія з 2,33‰ алкоголю в крові Фото новина
18:33
/ 3
На Закарпатті митники вилучили партію радарів для BMW вартістю близько 2 млн грн Фото новина
12:35
/ 2
Мукачівські криміналісти отримали сучасну мобільну лабораторію для розслідування злочинів Фото новина
10:33
На Закарпатті викрили порушення у роботі водія міжнародного автобуса Фото новина
10:20
На кордоні зі Словаччиною тимчасово сповільнять пропуск пішоходів через пункт «Малі Селменці»
09:26
На Закарпатті стартує конкурс «Туристичний сувенір Закарпаття – 2026» Фото новина
09:03
/ 1
На схилах Чорногори зацвіла рідкісна наскельниця лежача Фото новина
18:12
/ 3
В Ужгороді попрощаються з полеглим на війні прикордонником Ігорем Томіленком Фото новина
16:16
На Рахівщині рятувальники допомогли туристу, який травмувався під час сходження на Близницю Фото новина
12:35
У Мукачеві поліцейські розшукали двох дітей, які самостійно пішли з дому
09:23
Ужгородка зареєструвала петицію з вимогою переглянути прожитковий мінімум в Україні
09:02
У Румунії врятували чотирьох українців, які заблукали в горах Фото новина
» Всі новини