За останні 2 тижні епідемічна ситуація в місті погіршилася, відзначається значне збільшення випадків захворюваності на кишкові інфекції переважно серед дитячого населення. За медичною допомогою до лікарів із симптомами гострої кишкової інфекції за тиждень звертається від 10 до 14 осіб. На підставі епідспостережень спеціалістами міськСЕС всіх випадків захворювань ГКЗ, результатів змивів, досліджень харчових продуктів, води, можна стверджувати, що всі вони є поодинокими. Спалахів гострих кишкових захворювань в Ужгороді не реєструвалося.
Основний механізм передачі збудників ГКЗ - фекально-оральний. Інфікування відбувається через забруднені харчові продукти, воду, руки та за допомогою мух. Забрудненими руками збудник переноситься на харчові продукти, посуд, а далі потрапляє до організму людини. Збудник ротавірусної інфекції може передаватися також і повітряно-крапельним шляхом. Умови, що сприяють захворюванням - недотримання санітарних правил: вживання немитих овочів та фруктів, недотримання вимог зберігання та приготування харчових продуктів, зберігання продуктів без холодильного обладнання, вживання молочних продуктів без термічної обробки. Також часто анамнестично встановлено факт одночасного вживання продуктів, які стають причиною функціональних розладів шлунково-кишкового тракту (молоко, соки, овочі та ін.).
Восени 2009 року розпочався черговий періодичний підйом захворюваності на вірусний гепатит А, який також називають “хворобою брудних рук”. Аналіз причин та факторів передачі захворюваності на вірусний гепатит А серед мешканців Ужгорода не підтверджує зв’язок захворювань із якістю питної води. У більшості випадків причина захворювань банальна - недотримання елементарних санітарно-гігієнічних норм та правил особистої гігієни.
Тож аби уникнути небезпеки, слід керуватися простими й водночас важливими правилами:
- не купувати продукти харчування на стихійних ринках “з тротуарів”;
- обов’язково мити овочі та фрукти, які споживаєте сирими;
- воду та молоко давати дітям тільки прокип’яченими;
- дотримуватися правил приготування та зберігання продуктів;
- обов’язково мити руки перед вживанням їжі.
Найефективнішою профілактикою вірусного гепатиту А (ВГА) є вакцинація. На жаль, щеплення проти ВГА є лише рекомендованим, а не обов’язковим, отже, вакцина не постачається централізовано за кошти Державного бюджету. А купити її за власні кошти може далеко не кожна сім’я - орієнтовна вартість - 220-250 грн. У зв’язку з погіршенням епідемічної ситуації з вірусного гепатиту А для вакцинації дитячого населення міста дитяча міська поліклініка була забезпечена вакциною “Хаврікс” в кількості 200 доз. Звичайно, цього недостатньо. Але навіть при реєстрації в школі хворої дитини на ВГА батьки контактних дітей відмовляються від щеплень. За прогнозами, восени очікується чегова хвиля захворювань на ВГА. Отже, батьки, якщо ви дбаєте про здоров’я своєї дитини - захистіть її від ВГА, проведіть вакцинацію, яка, до речі, безкоштовна.