Закарпаття: ЄС об'єднує країни заради боротьби з повенями

Попереджати про повені, боротися з їхніми наслідками та сповіщати населення про стихію - саме такі проекти вже кілька років підтримує та фінансує Євросоюз.

Закарпаття: ЄС об'єднує країни заради боротьби з повенями

Охоплюють вони кілька європейських країн, але майже всі, насамперед, торкаються Закарпатської області України – бо саме тут, у горах, "народжуються" повені. І саме сюди днями приїхали представники Євросоюзу, щоб переконатися в дієвості реалізованих проектів та розповісти місцевому населенню про те, який ефект вони дають.

Трохи дощів – і знову повені. Народжується "велика вода" у верхів’ях Карпат. Поки ж спуститься в долину, перетворюється на страшну стихію. Найповноводніші закарпатські річки – Тиса, Боржава, Латориця – й наприкінці травня цього року "виросли" на 8–10 метрів вгору. До Європи вони докотилися руйнівними повенями, забрали людські життя, завдали великих збитків.

Власне в Закарпатті цього разу обійшлося без великих проблем – фахівці кажуть, що велика заслуга в цьому проектів, котрі кілька років поспіль фінансувалися Євросоюзом.

"Багато було зроблено в рамках проекту "Оцінка ризику та управління повенями в Закарпатській області", який два роки тривав. Ми поступово розширювали АІС – нашу автоматизовану інформаційну систему спостережень та моніторингу, ми розвивали геоінформаційні системи, закуповували обладнання, вчили людей, розвивали базу даних", – розповідає Світлана Ребрик, спеціаліст Закарпатського облводгоспу і екс-керівник офісу одного з подібних проектів.

Тепер закарпатці дізнаються про повінь за два дні до її початку

Кількарічну допомогу Україні від Євросоюзу можна належним чином оцінити лише нині, коли вже є конкретні результати боротьби з повенями та їхніми наслідками. Про це кажуть закарпатські фахівці і наводять приклади: протягом останніх двох років Закарпаття вистоює перед стихією без жертв та руйнувань.

Вдається це насамперед завдяки тому, що саме на території Закарпаття нині діє єдина в Україні спільна українсько-угорська автоматизована інформаційно-вимірювальна система прогнозування.

"На теренах області встановлені 43 автоматизовані станції, з яких ми в режимі реального часу отримуємо дані про рівень води, про опади, – зауважує головний інженер Закарпатського облводгоспу Олег Кисіль. – Взагалі наявність автоматизованої системи дає можливість завчасно повідомляти органи місцевої влади. Для прикладу, коли був паводок на Закарпатті у 2008 році, ми попередили місцеві органи влади та зацікавлені організації за дві доби".

Боротися з повенями можна лише спільними зусиллями

Про те, що ефект від вкладання європейських коштів у боротьбу з повенями є, переконалися цими днями і представники Євросоюзу. Вони приїхали до Закарпаття, аби оцінити роботу і розповісти про неї широкому загалу. Посол, Голова Представництва Європейського Союзу в Україні Жозе Мануель Пінту Тейшейра презентував закарпатцям 5 проектів щодо запобігання повеней у регіоні. Їх втілювали з 2005-го по 2010 рік, Європа витратила понад 2,5 мільйонів євро. Щоправда, фінансували не лише українську сторону, каже посол.

"Ми ведемо програми, які пов’язані з керуванням водними ресурсами, з контролем над паводками у співпраці з Румунією, Угорщиною, Словаччиною. Ми незабаром також відвідаємо ці країни. Але загалом на ці проекти виділено близько 6 мільйонів євро", – зазначає голова Представництва Європейського Союзу в Україні.

Представники ЄС пообіцяли й надалі фінансувати протиповеневі програми для України. Проте вони вважають, що роботу цю проводити на рівні однієї держави нереально і недоцільно, треба об’єднувати всі зацікавлені сторони.

Надія Петрів, Радіо Свобода
10 червня 2010р.

Теги: повінь, паводок, Євросоюз

НОВИНИ: Надзвичайні ситуації

16:55
У Лазах на Мукачівщині вдалося врятувати будинок від пожежі завдяки дитині Фото новина
09:45
У селі Руське на Мукачівщині пожежа загрожувала кільком будівлям Фото новина
16:44
У Мукачеві зафіксували землетрус магнітудою 1,7
14:37
Гірські рятувальники знайшли підлітка-сноубордиста, який заблукав на Драгобраті Фото новина
13:54
У Мукачеві в канаві виявили потопельника
10:07
В Хусті через займання гаража ледь не загорілася багатоповерхівка Фото новина
12:39
У Мукачеві рятувальники деблокували водія з понівеченого внаслідок ДТП автомобіля Фото новина
11:16
/ 3
ДБР проводить обшуки в ДСНС Закарпаття
11:29
/ 1
У Синевирі через засніжену дорогу, медикам довелося пішли йти до пацієнтки ФОТО)
13:52
/ 5
Лижник із Волині травмував ключицю на Красії Фото новина
12:36
/ 2
У Хусті згорів торговельний кіоск Фото новина
18:10
/ 1
На Рахівщині медики евакуювали пацієнта на санчатах Фото новина
16:46
Траса «Київ — Чоп» — лідер за смертельними ДТП
18:14
Під час пожежі в Ужгороді евакуювали двох мешканців багатоповерхівки Фото новина
12:02
Гірські рятувальники евакуювали травмованого лижника з гори Красія Фото новина
17:43
У Білках через пожежу в підвалі ледь не згорів житловий будинок Фото новина
15:55
В Ужгороді вночі горіли гараж, сарай і автомобіль Фото новина
14:22
Через розпалену піч на Свалявщині ледь не згорів будинок Фото новина
13:26
/ 1
В Ужгороді 85-річний водій помер за кермом і врізався в фасад аптеки Фото новина
12:55
У Бобовищі водій із 2,41 проміле алкоголю спричинив смертельну ДТП Фото новина
17:10
/ 2
Поліція затримала водія вантажівки, причетного до смертельної ДТП на Абранському перевалі Фото новина
13:11
На Хустщині через пожежу в котельні ледь не згорів житловий будинок Фото новина
12:08
Двоє людей загинули у смертельній автотрощі на Абранському перевалі Фото новина
09:58
/ 1
У румунських Карпатах врятували двох українців, які збилися з маршруту в критичному холоді і двометрових заметах Фото новина
16:55
На Рахівщині ледь не згорів житловий будинок Фото новина
» Всі новини