Із журналістами зустрілися Віра Попович, заступник голови ЗГЖО "Веста" та Світлана Якімеліна, начальник служби у справах дітей Закарпатської ОДА.
Віра Попович розповіла про те, що за підтримки Європейського Союзу вже рік українське громадянське суспільство здійснює системні заходи на подолання проблеми торгівлі дітьми в рамках дворічного (2009-2011) проекту "Зміцнення національних механізмів та потенціалу у сфері протидії торгівлі дітьми в Україні". Тільки за один рік фахівці ЗГЖО "Веста" ідентифікували та надали допомогу 27 дітям, постраждалим від торгівлі людьми. Це на 18 випадків більше, ніж за минулий рік. На перший погляд малолітнього злочинця при ретельній ідентифікації можна розпізнати як жертву експлуатації у формі “втягнення в злочинну діяльність”. Всього в рамках проекту було ідентифіковано та надано допомоги близько сотні дітям.
"Не дивлячись на те, що держава має у розпорядженні декілька соціально орієнтованих структур на захист прав та інтересів дитини, в малих містах та селах катастрофічно не вистачає спеціалістів, які б могли здійснювати соціальний супровід, правовий захист дітей, в тому числі постраждалих від торгівлі людьми,-- розповіла Віра Попович.--В більшості випадків жертвами ганебного злочину стають діти без належного догляду з боку батьків, а не рідко й самі батьки мають відношення до продажу дітей.
Щоб протидіяти цьому, "Веста" проводить комплекс заходів для активної співпраці правоохоронців, центрів соціальних служб для молоді, управлінь, які відповідають за сім’ю, освіту тощо.
Світлана Якімеліна розповіла, що обласна служба у справах дітей веде облік так званої групи ризику — дітей, які можуть стати жертвою торгівців людьми. Це недоглянуті діти з неблагополучних сімей, сироти і напівсироти. На сьогодні таких сімей в області 500 (1299 дітей), спостерігаєтсья тенденція до зменшення. Проте зростає кількість дітей, позбавлених батьківської опіки, що з одного боку позбавляє дітей від неналежного за ними догляду, з іншого — сприяє їхньому переходу до інших груп ризику.
17-21 травня спільно з правоохоронцями фахівці служби у справах дітей здійснили рейд "Малюк" для того, щоб припинити ганебне явище експлуатації грудних дітей при жебракуванні. До речі, ідея проведення такого рейду належить саме Закарпатській області. "Найскладніше порушити кримінальну справу і притягти до відповідальності осіб, які експлуатують грудних дітей,-- зазначила Світлана Якімеліна. Світлана Якімеліна нагадала, що торгівлею людьми вважається і примусова праця, і, наприклад, використання дитини для жебрацтва. Про такі факти слід повідомляти до правоохоронних органів, які зобов’язані скласти акт і забрати дитину, яку передадуть до притулку. Таким дітям допомагає пройти реабілітацію, зокрема, і громадська організація "Веста".