Координатори моніторингової кампанії у Закарпатській області Святослав Бабіля та Володимир Феськов розповіли про початок кампанії моніторингу процедур зовнішнього незалежного оцінювання, її цьогорічні особливості та передумови; механізм захисту прав абітурієнтів та впровадження технології смс-звітування для оперативного збору інформації про хід спостереження.
За словами Володимира Феськова, представники громадськості вже третій рік поспіль моніторять вступну кампанію – від подання заявки на зовнішнє оцінювання знань до моменту, коли ректор видає наказ про зарахування абітурієнтів.
Святослав Бабіля розповів, що цього року від ГМ "Опора" на Закарпатті зареєстровано 20 громадських спостерігачів, які покриють до 40 % пунктів тестування. Окрім спостереження за правильністю процесу організації ЗНО, спостерігачі мають ще одне завдання – забезпечити прозорість кампанії. "Цьогорічна вступна кампанія досить обмежена у часі (їй відведено у півтори рази менше часу, ніж торік). Крім того, протягом року кілька разів змінювалися правила її проведення. Тому громадське спостереження є важливим для забезпечення довіри до результатів тестування, щоб кампанія була визнана громадськістю", – зауважив С. Бабіля.
Він також пояснив, що предметом громадського контролю не є зміст тестових матеріалів, як і конкретні результати абітурієнтів, якщо на те є їхньої згоди. Натомість громадські спостерігачі мають право бути присутніми при самому тестуванні, при обробці його результатів та на засіданнях апеляційних комісій, а також під час роботи вступних комісій у ВНЗ.
"У висновках спостерігачів минулого року було заявлено про високу якість проведення ЗНО. Виявлено ряд порушень, які проте не носили системного характеру. Тож минула кампанія пройшла якісно, відкрито і прозоро, сподіваємося, що цього року буде так само", – сказав Святослав Бабіля.
Володимир Феськов також підкреслив, що система ЗНО виявила себе справді незалежною і якісною методикою оцінки знань вступників, тому представники ГМ "Опора" інформують батьків і випускників шкіл, у чому ризики освітніх нововведень, чим загрожує втрата ЗНО. Спостерігачі мають контакти батьківських комітетів, яким надаватимуть оперативну інформацію про хід тестування та зарахування до вишів.
Телефон гарячої лінії ГМ "Опора" – (093) 459 53 88.