Микола Зубарєв. Він охороняв підписання Акту капітуляції Німеччини

Генерала-майора Миколу Зубарєва прикордонники пам'ятають й по сьогодення.
Свій офіцерський шлях майбутній генерал Микола Зубарєв починав 22-річним юнаком, ставши курсантом школи РККА (робоче-селянська Червона Армія). Одразу після її успішного закінчення Микола Зубарєв був призначений помічником начальника прикордонної застави.

Микола Зубарєв. Він охороняв підписання Акту капітуляції Німеччини

За 10 наступних років він був і начальником прикордонної застави, і начальником штаба полку, і начальником штаба загону. Наприкінці вересня 1939 року на базі Олевського прикордонного загону Київського округу був сформований Рава-Руський прикордонний загін. Його організатором і першим начальником став 35-річний підполковник Микола Прокофєвич Зубарєв, який щойно закінчив воєнну академію імені М.В. Фрунзе.

Прикордонний загін був сформований у складний час. 17 вересня частини Червоної Армії, виконуючи наказ Радянського уряду, перейшли тодішній радянсько-польський кордон і взяли під свій захист життя і майно населення Західної України. Новосформований прикордонний загін на початку жовтня 1939 року прибув у Раву-Руську і від частин Червоної Армії прийняв під охорону призначену ділянку державного кордону. Нелегкою була для прикордонників Рава-Руського загону охорона кордону з нацистською Німеччиною. Не проходило жодного дня без затримання шпігунів і диверсантів, яких переправляли на радянську територію. Крім того, у прикордонній зоні діяли банди українських націоналістів. Улітку 1940 року гітлерівська Німеччина почала підготовку до нападу на Радянський Союз. Заслання агентів ще більше активізувалося. Але прикордонники Рава-Руського загону с честю виконували свій обов’язок перед Батьківщиною.

Саме прикордонники західного кордону нашої держави першими мужньо зустріли початок війни 22 червня 1941 року. Це про них – відважних, сміливих, які безсмертною славою прославилися в боях, – писали пізніше військові журналісти Західного фронту в 1941 році. Про політрука Мясникова, старшого лейтенанта Дмитра Кубишкіна,  наводчика Д. Лаптєва, солдатів Кожина в Товстенка. У кожному бою зростала чисельність героїв, відважних прикордонників, командиром яких був Микола Зубарєв.

Під час військових операцій все більше розкривався талант офіцера. У 1943 році він одержав військове звання генерал-майор за вміле керівництво військами під час оборони  Калініського фронту від наступаючого ворога. Потім генерал-майор Микола Зубарєв охороняв тили 1-го Прибалтійського, 1-го Українського фронтів, командував військами тилу при обороні Москви, звільненні Києва. Він пройшов фронтові дороги до Берліна і брав участь у розгромі гітлерівського Рейха.

Як начальник оборони тилу 1-го Українського фронту він забезпечував охорону церемонії підписання Акту про беззаперечну капітуляцію фашистської Німеччини. Цей день був незабутнім в його памяті і він в деталях розповідав про цю подію, яка відбулася 8 травня 1945 року в Берліні у Карлхорсті, у будинку інженерної школи. У складі 1-го Українського фронту генерал-майор Микола Зубарєв став учасником параду Перемоги в Москві.

Війна закінчилася, але генерал Зубарєв був направлений на Далекий Схід, де брав участь у розгромі військ імперіалістичної Японії.

У 1947 році він одержав нове призначення –  став начальником управління  прикордонних військ Південно-Західного округу, штаб якого знаходився в місті Мукачево Закарпатської області. Його служба продовжувалася далі в Чехословаччині на посаді старшого радника Міністра внутрішніх справ. Після цього він знову повернувся в Південно-Західний округ.

За вміле керівництво військами по охороні державного кордону і проявлену ініціативу, мужність, хоробрість, відвагу і героїзм генерал-майора був нагороджений орденом Леніна, чотирма орденами Бойового Червоного Прапору, трьома орденами Червоної Зірки, орденом Вітчизняної Війни 1-го ступеня, орденом Богдана Хмельницького і багатьма медалями.

Й для теперішніх поколінь – від убілених сідиною ветеранів-прикордонників до молодих вояків,які  щойно заступили на виконання почесного обов’язку охорони державного кордону – приклад служіння Батьківщині генерал-майора Миколи Зубарєва у складні роки воєнного лихоліття залишається одним із зразків, із яких треба постійно брати приклад і вчитися чесно служити рідній державі.

Едуард Стеблюк, прес-секретар начальника Мукачівського прикордонного загону
30 квітня 2010р.

Теги: прикордонник, війна, ветеран

НОВИНИ: Соціо

15:39
/ 1
У свій день народження поліг Володимир Молнар із Нижнього Селища на Хустщині Фото новина
23:29
/ 3
Під час незаконних робіт по спорудженню ГЕС на Тересві в Калинах на Тячівщині пошкодили протипаводкову дамбу, "водники" звернулися у поліцію Відео новина
16:41
/ 12
ФОТОФАКТ. У Перечині лелека приніс у гніздо прапор України
09:26
Ужгородський скансен у неділю запрошує гратися гаївки
05:14
/ 1
Чим завершився ювілей Августина Волошина?
15:43
/ 1
На війні з росією поліг Олександр Сірко з Хуста Фото новина
15:08
/ 1
Підтверджено загибель Михайла Магаля з Дубового на Тячівщині, який вважався зниклим безвісти Фото новина
03:05
/ 12
Будівництво ВЕС на Рівній без ОВД: депутати віддають землю під ще 16 вітряків
00:37
Підтверджено загибель Романа Уторобського з Богдана на Рахівщині, який вважався безвісти зниклим Фото новина
21:54
У Мукачеві в суботу попрощаються з полеглим Героєм Андрієм Задорожним Фото новина
19:51
/ 5
На Покровському напрямку загинув Михайло Негря з Ужгорода Фото новина
16:42
У травні на Закарпатті планово імунізуватимуть диких хижаків проти сказу
14:40
/ 25
У Ватикані до рішення нового Папи відклали заплановану на 3 травня на Закарпатті беатифікацію мученика о. Петра Ороса
14:05
/ 1
У четвер в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Едуардом Перебзяком Фото новина
16:44
/ 1
На Харківщині поліг Іван Грабовчак з Шаланок на Берегівщині Фото новина
11:14
/ 4
На війні з росією загинув 35-річний офіцер батальйону БпЛА 128-ї ОГШБр Андрій Задорожний з Мукачева Фото новина
20:23
/ 20
ВІДЕОФАКТ. "Жахливо, шакали, жесть, страшно": закарпатці про будівництво ВЕС, яке незаконно розпочалося на полонині Руна
03:17
/ 1
Тетяна Літераті презентує свою 5-у книжку "Втрачений Ужгород. Знакові місця"
02:40
Підтверджено загибель Михайла Пукмана з Верхнього Водяного на Рахівщині, який з липня 2024-го вважався зниклим безвісти Фото новина
02:12
/ 4
Розклад святкових богослужінь на Великдень у храмах Ужгорода та Мукачева
01:43
/ 4
За онлайн-трансляцію порно суд покарав пару з Міжгір'я "умовним" роком і конфіскував ноутбук
03:07
В Ужгороді презентували книжку "Августин Волошин: біографія президента Карпатської України" Фото новина
16:25
/ 7
Ужгородські депутати не підтримали мораторій на затвердження нових детальних планів міста
14:27
Ужгородська міськрада виділила 1,6 млн грн на поштові марки для податкової Закарпаття
12:06
/ 2
Через суспільний резонанс мер Ужгорода зняв з розгляду частину "інфраструктурних" проєктів рішень по землі Фото новина
» Всі новини