Микола Зубарєв. Він охороняв підписання Акту капітуляції Німеччини

Генерала-майора Миколу Зубарєва прикордонники пам'ятають й по сьогодення.
Свій офіцерський шлях майбутній генерал Микола Зубарєв починав 22-річним юнаком, ставши курсантом школи РККА (робоче-селянська Червона Армія). Одразу після її успішного закінчення Микола Зубарєв був призначений помічником начальника прикордонної застави.

Микола Зубарєв. Він охороняв підписання Акту капітуляції Німеччини

За 10 наступних років він був і начальником прикордонної застави, і начальником штаба полку, і начальником штаба загону. Наприкінці вересня 1939 року на базі Олевського прикордонного загону Київського округу був сформований Рава-Руський прикордонний загін. Його організатором і першим начальником став 35-річний підполковник Микола Прокофєвич Зубарєв, який щойно закінчив воєнну академію імені М.В. Фрунзе.

Прикордонний загін був сформований у складний час. 17 вересня частини Червоної Армії, виконуючи наказ Радянського уряду, перейшли тодішній радянсько-польський кордон і взяли під свій захист життя і майно населення Західної України. Новосформований прикордонний загін на початку жовтня 1939 року прибув у Раву-Руську і від частин Червоної Армії прийняв під охорону призначену ділянку державного кордону. Нелегкою була для прикордонників Рава-Руського загону охорона кордону з нацистською Німеччиною. Не проходило жодного дня без затримання шпігунів і диверсантів, яких переправляли на радянську територію. Крім того, у прикордонній зоні діяли банди українських націоналістів. Улітку 1940 року гітлерівська Німеччина почала підготовку до нападу на Радянський Союз. Заслання агентів ще більше активізувалося. Але прикордонники Рава-Руського загону с честю виконували свій обов’язок перед Батьківщиною.

Саме прикордонники західного кордону нашої держави першими мужньо зустріли початок війни 22 червня 1941 року. Це про них – відважних, сміливих, які безсмертною славою прославилися в боях, – писали пізніше військові журналісти Західного фронту в 1941 році. Про політрука Мясникова, старшого лейтенанта Дмитра Кубишкіна,  наводчика Д. Лаптєва, солдатів Кожина в Товстенка. У кожному бою зростала чисельність героїв, відважних прикордонників, командиром яких був Микола Зубарєв.

Під час військових операцій все більше розкривався талант офіцера. У 1943 році він одержав військове звання генерал-майор за вміле керівництво військами під час оборони  Калініського фронту від наступаючого ворога. Потім генерал-майор Микола Зубарєв охороняв тили 1-го Прибалтійського, 1-го Українського фронтів, командував військами тилу при обороні Москви, звільненні Києва. Він пройшов фронтові дороги до Берліна і брав участь у розгромі гітлерівського Рейха.

Як начальник оборони тилу 1-го Українського фронту він забезпечував охорону церемонії підписання Акту про беззаперечну капітуляцію фашистської Німеччини. Цей день був незабутнім в його памяті і він в деталях розповідав про цю подію, яка відбулася 8 травня 1945 року в Берліні у Карлхорсті, у будинку інженерної школи. У складі 1-го Українського фронту генерал-майор Микола Зубарєв став учасником параду Перемоги в Москві.

Війна закінчилася, але генерал Зубарєв був направлений на Далекий Схід, де брав участь у розгромі військ імперіалістичної Японії.

У 1947 році він одержав нове призначення –  став начальником управління  прикордонних військ Південно-Західного округу, штаб якого знаходився в місті Мукачево Закарпатської області. Його служба продовжувалася далі в Чехословаччині на посаді старшого радника Міністра внутрішніх справ. Після цього він знову повернувся в Південно-Західний округ.

За вміле керівництво військами по охороні державного кордону і проявлену ініціативу, мужність, хоробрість, відвагу і героїзм генерал-майора був нагороджений орденом Леніна, чотирма орденами Бойового Червоного Прапору, трьома орденами Червоної Зірки, орденом Вітчизняної Війни 1-го ступеня, орденом Богдана Хмельницького і багатьма медалями.

Й для теперішніх поколінь – від убілених сідиною ветеранів-прикордонників до молодих вояків,які  щойно заступили на виконання почесного обов’язку охорони державного кордону – приклад служіння Батьківщині генерал-майора Миколи Зубарєва у складні роки воєнного лихоліття залишається одним із зразків, із яких треба постійно брати приклад і вчитися чесно служити рідній державі.

Едуард Стеблюк, прес-секретар начальника Мукачівського прикордонного загону
30 квітня 2010р.

Теги: прикордонник, війна, ветеран

НОВИНИ: Соціо

16:57
В Ужгороді тривають Дні Енергії
16:30
В Ужгороді обговорили звіти про стратегічну екологічну оцінку до детальних планів територій та "містобудівних" проектів
15:18
За порушення під час здійснення діяльності Брустурянський лісгосп оштрафували на понад 300 тис грн
14:21
"Євробляхи", залишені закарпатцями у Словаччині, утилізують на металобрухт
14:17
Закарпатська ОДА має першочергово подати на розгляд облради проект Перспективного плану формування територій громад
13:55
В Ужгороді освятили престол церкви, основний камінь якої освячував єпископ Маргітич
13:44
/ 1
На Закарпатті неподалік кордону вночі затримали 6 азійців-нелегалів
13:29
Олена Алб із Глибокого Потоку, що на Тячівщині відзначила 102-й ювілей
13:01
В Ужгороді правоохоронців навчали особливостям виборчого законодавства
12:12
На Тячівщині повернуто у комунальну власність землі, що незаконно вибули на підставі підробленого державного акту
11:26
На Закарпатті з початку року виявлено крадіжок газу на понад 5 млн грн
11:13
Закарпаття потрапило до п'ятірки областей, де "хронічно" переплачують на закупівлях
10:49
У Мукачеві облаштовують 45 переходів для людей з обмеженими можливостями
10:28
Більшість шкіл Ужгорода – без охорони, сигналізації та відеонагляду: тематичну програму призупинили через брак грошей
10:15
Майже 90% пенсіонерів Закарпаття з 1 липня отримуватимуть підвищену пенсію
10:11
На Закарпатті незабаром пацієнтам-"сердечникам" зможуть ставити діагноз одразу у "швидкій"
10:06
В Ужгороді студентів навчали інформаційній гігієні виборця
10:00
Із початку року у Мукачеві на лікування пацієнтів витрачено понад 13 млн грн
09:46
Етнофестиваль косарів у Велятині на Хустщині цьогоріч зібрав близько 20 учасників
09:29
Сьогодні суд розгляне справу щодо будівництва мініГЕС на Шопурці у Великому Бичкові на Рахівщині
18:11
В Ужгороді під час візиту генконсула Чехії обговорили питання відновлення військового цвинтаря на Шахті
17:59
/ 9
В Ужгороді відхилили пропозицію щодо перейменування вулиці іменем українофоба
16:10
/ 1
У рейтингу університетів "ТОП-200 Україна" 2019 року УжНУ посів 35 сходинку
13:06
На Закарпатті додатково передадуть під праліси майже 17 тис га
11:25
Новий диспетчерський пункт водоконалу працюватиме у Мукачеві
» Всі новини