Микола Зубарєв. Він охороняв підписання Акту капітуляції Німеччини

Генерала-майора Миколу Зубарєва прикордонники пам'ятають й по сьогодення.
Свій офіцерський шлях майбутній генерал Микола Зубарєв починав 22-річним юнаком, ставши курсантом школи РККА (робоче-селянська Червона Армія). Одразу після її успішного закінчення Микола Зубарєв був призначений помічником начальника прикордонної застави.

Микола Зубарєв. Він охороняв підписання Акту капітуляції Німеччини

За 10 наступних років він був і начальником прикордонної застави, і начальником штаба полку, і начальником штаба загону. Наприкінці вересня 1939 року на базі Олевського прикордонного загону Київського округу був сформований Рава-Руський прикордонний загін. Його організатором і першим начальником став 35-річний підполковник Микола Прокофєвич Зубарєв, який щойно закінчив воєнну академію імені М.В. Фрунзе.

Прикордонний загін був сформований у складний час. 17 вересня частини Червоної Армії, виконуючи наказ Радянського уряду, перейшли тодішній радянсько-польський кордон і взяли під свій захист життя і майно населення Західної України. Новосформований прикордонний загін на початку жовтня 1939 року прибув у Раву-Руську і від частин Червоної Армії прийняв під охорону призначену ділянку державного кордону. Нелегкою була для прикордонників Рава-Руського загону охорона кордону з нацистською Німеччиною. Не проходило жодного дня без затримання шпігунів і диверсантів, яких переправляли на радянську територію. Крім того, у прикордонній зоні діяли банди українських націоналістів. Улітку 1940 року гітлерівська Німеччина почала підготовку до нападу на Радянський Союз. Заслання агентів ще більше активізувалося. Але прикордонники Рава-Руського загону с честю виконували свій обов’язок перед Батьківщиною.

Саме прикордонники західного кордону нашої держави першими мужньо зустріли початок війни 22 червня 1941 року. Це про них – відважних, сміливих, які безсмертною славою прославилися в боях, – писали пізніше військові журналісти Західного фронту в 1941 році. Про політрука Мясникова, старшого лейтенанта Дмитра Кубишкіна,  наводчика Д. Лаптєва, солдатів Кожина в Товстенка. У кожному бою зростала чисельність героїв, відважних прикордонників, командиром яких був Микола Зубарєв.

Під час військових операцій все більше розкривався талант офіцера. У 1943 році він одержав військове звання генерал-майор за вміле керівництво військами під час оборони  Калініського фронту від наступаючого ворога. Потім генерал-майор Микола Зубарєв охороняв тили 1-го Прибалтійського, 1-го Українського фронтів, командував військами тилу при обороні Москви, звільненні Києва. Він пройшов фронтові дороги до Берліна і брав участь у розгромі гітлерівського Рейха.

Як начальник оборони тилу 1-го Українського фронту він забезпечував охорону церемонії підписання Акту про беззаперечну капітуляцію фашистської Німеччини. Цей день був незабутнім в його памяті і він в деталях розповідав про цю подію, яка відбулася 8 травня 1945 року в Берліні у Карлхорсті, у будинку інженерної школи. У складі 1-го Українського фронту генерал-майор Микола Зубарєв став учасником параду Перемоги в Москві.

Війна закінчилася, але генерал Зубарєв був направлений на Далекий Схід, де брав участь у розгромі військ імперіалістичної Японії.

У 1947 році він одержав нове призначення –  став начальником управління  прикордонних військ Південно-Західного округу, штаб якого знаходився в місті Мукачево Закарпатської області. Його служба продовжувалася далі в Чехословаччині на посаді старшого радника Міністра внутрішніх справ. Після цього він знову повернувся в Південно-Західний округ.

За вміле керівництво військами по охороні державного кордону і проявлену ініціативу, мужність, хоробрість, відвагу і героїзм генерал-майора був нагороджений орденом Леніна, чотирма орденами Бойового Червоного Прапору, трьома орденами Червоної Зірки, орденом Вітчизняної Війни 1-го ступеня, орденом Богдана Хмельницького і багатьма медалями.

Й для теперішніх поколінь – від убілених сідиною ветеранів-прикордонників до молодих вояків,які  щойно заступили на виконання почесного обов’язку охорони державного кордону – приклад служіння Батьківщині генерал-майора Миколи Зубарєва у складні роки воєнного лихоліття залишається одним із зразків, із яких треба постійно брати приклад і вчитися чесно служити рідній державі.

Едуард Стеблюк, прес-секретар начальника Мукачівського прикордонного загону
30 квітня 2010р.

Теги: прикордонник, війна, ветеран

НОВИНИ: Соціо

14:48
За минулий тиждень на Закарпатті не зафіксовано жодного випадку кору, але зареєстровано майже 3,5 тис ГРІ
13:28
В Ужгороді зв'язку з ремонтом до вечора буде частково перекрито автомобільний рух на вул. Духновича
12:18
На Закарпатті вийшло у світ видання "Національний природний парк "Синевир". Історія та сьогодення"
12:14
/ 1
Закарпатська ОДА й УжНУ підписали Меморандум про співпрацю та залучення вишу до вирішення проблем розвитку краю
11:06
/ 5
У Березниках на Свалявщині передали нардепам звернення щодо недопущення ВЕС на Боржаві, суд по якій відбудеться завтра
10:43
На період зимових свят Укрзалізниця призначила додаткові рейси та продовжила маршрути кількох поїздів до Закарпаття
10:17
/ 2
На Закарпатті припинено незаконне ввезення в Україну парфумів
10:09
Про запобігання та протидію насильству щодо жінок в Ужгороді
09:14
Біля Мукачева через дорожні роботи утворився кілометровий затор із автівок
00:45
/ 2
Бондаренко відвідав "мертве" "солотвинське" містечко в Тереблі
14:44
/ 1
У замку "Сент-Міклош" на Мукачівщині облаштував резиденцію Святий Миколай
14:29
/ 4
У ПП "Тиса" джип "провів" кілька вантажівок до КПП по зустрічній смузі
04:15
/ 1
В Ужгороді відкрили мініатюрного Другета
22:54
/ 8
На площі Петефі в Ужгороді встановили пам'ятний знак борцям за волю України
16:09
В Іршаві чекають аудиту райлікарні, щоб зберегти її як багатофункціональну
14:50
/ 1
ФОТОФАКТ. Благодійний різдвяний ярмарок триватиме у центрі Берегова впродовж вихідних
13:47
В Ужгороді триває "Фестиваль закарпатських пряників"
13:24
Синоптики прогнозують у гірських районах Закарпаття сильний сніг і ожеледь
13:21
В Ужгороді притягли до відповідальності батьків, які залишили неповнолітніх дітей самих на вулиці
12:04
/ 1
10 нових автомобілів "Рено Дастер" отримали медики Тячівщини
11:22
/ 1
У Тересві похована "Чорна графиня" – дружина одного з найвідоміших угорських митців ХІХ століття
10:40
Ужгород – серед 35 міст-учасників акції #letshelpbabusya
09:50
В Ужгороді студенти влаштували традиційні Андріївські вечорниці
23:47
/ 3
Розшукуваний прокуратурою мукачівський Пеннівайз в Ужгороді роздавав мандаринки зі сміттєвого бака
18:23
/ 4
На митному посту "Тиса" на Закарпатті розпочав роботу стаціонарний сканер
» Всі новини