Закарпатська міліція вважає, що інформаційні сайти не є джерелом надійної інформації

"Львівські ультранаціоналісти з "Бандерштадту" під виглядом футбольних "фанатів" вбивають мирних закарпатців! У сутичках уболівальників львівських "Карпат" з місцевим населенням загинуло двоє ужгородців! Кілька сотень п'яних "фанатів" "Карпат" убивали в Ужгороді людей, палили магазини в центрі міста та автомобілі!"

Закарпатська міліція вважає, що інформаційні сайти не є джерелом надійної інформації

Такими шокуючими були повідомлення деяких Інтернет-сайтів стосовно подій довкола футбольного матчу національної першості між командами ФК “Закарпаття” -- “Карпати” Львів. І якщо газети та телебачення здебільшого послугувалися офіційною інформацією керівництва закарпатської міліції, Ужгородського міського управління та ВЗГ ГУМВС, то “інтернетники”, в гонитві за відвідувачами своїх сайтів, вигадували “страшилки”, які лиш хотіли. Дописалися до того, що міліція спокійно споглядала, як львівські футбольні “фанати” чинили розгроми в  Ужгороді...

Найгірше те, що багато хто купився на цю відверту “дезу”. Закарпаттям поповзли  моторошні  чутки, з’явилися навіть “очевидці”, які буцімто бачили на власні очі, як убивали людей... У відділ зв’язків з громадськістю ГУМВС один за одним  почали  звертатися газетярі та телевізійники, аби отримати коментар  щодо повідомлень Інтернет-сайтів. А окремі газети навіть ризикнули опублікувати ці Інтернет-жахи з посиланням на джерело інформації. І ніхто при цьому не задумувався, що Інтернет-сайти не є джерелом надійної інформації, і вірити їм -- це все одно, що зіслатися на того, хто написав на паркані слово з 3-х букв...

Скільки років в Україні вже точаться словесні баталії довкола введення контролю за Інтернет-сайтами, узаконення їхньої діяльності, а віз і досі там. Чинне  законодавство, зокрема Закони “Про інформацію”, “Про друковані ЗМІ”, “Про телебачення і радіомовлення”, “Про інформаційні агентства” та інші чітко визначають, що таке засіб масової інформації, способи збору інформації та  відповідальність за її оприлюднення. Однак  Інтернет-джерела  під їхню юрисдикцію не підпадають, а тому не несуть  жодної  відповідальності за повідомлення різних неправдивих   фактів.  Внаслідок  безкарності пишуть, що їм у голову збреде. Адже вони здебільшого ніде не зареєстровані офіційно, тож і в суд на них не  можна подати --  будь-який суддя, перш ніж прийняти до розгляду позов, вимагатиме офіційних даних про відповідача: місце реєстрації, юридичну адресу, засновників тощо. А як надішлеш повістку в суд Інтернет-сайту, котрий виходить в Ужгороді, а зареєстрований, приміром,  десь на далекому заморському острові?!

Для порівняння, офіційний Інтернет-сайт закарпатської міліції має державну реєстрацію. На яку, до слова, ГУМВС очікувало близько двох місяців, подавши в Київ відповідну заявку і всі необхідні документи.

Офіційно зареєстрований сайт ніколи не дозволить собі опублікувати неперевірену інформацію, бо знає, що несе юридичну відповідальність за її поширення. А яку відповідальність несуть сумнозвісні “репортери”, “обозрєватєлі”, “ньюси” та іже з ними? Жодної,  бо де-юре їх просто не існує! Тому велику помилку роблять  “легальні” ЗМІ, які дозволяють собі, поширюючи неперевірену інформацію, посилатися на Інтернет-сайти. У разі судового позову тільки ви, а не міфічний Інтернет, будете нести юридичну відповідальність за поширену  інформацію.

Втім, існують певні правила і для користувачів Інтернету. У тій же соціальній мережі на кшталт “Однокласників” чи “Контакту”. Зокрема, заборонено завантажувати та поширювати інформацію, яка ображає честь і гідність, ділову репутацію конкретної  особи. Заборонено виставляти інформацію, що може порушити права неповнолітніх користувачів (ту ж “порнуху” та сцени насильства над людьми чи тваринами). Не можна  нав’язувати  товар, бо коли  поскаржаться інші користувачі, то цю сторінку можуть видалити з мережі. А порушення правил інтелектуальної власності, зокрема скачування “на халяву” пісень та фільмів, карається  кримінально  відповідно до Закону України “Про авторське право і суміжні права”. Також карається й навмисне поширення різноманітних вірусів. За це ст.361 Кримінального кодексу передбачає відповідальність.

На щастя, Інтернет залишається в Україні (в першу чергу через дороговизну самих комп’ютерів та підключення до мережі) мало поширеним засобом масової інформації. За різними оцінками, цим джерелом інформації користуються від десяти до двадцяти відсотків громадян. Однак їхня  кількість  щороку збільшуватиметься, разом із підняттям  рівня матеріального добробуту населення. Тому законодавець однозначно повинен взяти під контроль Інтернет-інформацію. А хто це робитиме: Держкомітет інформації, Верховна Рада чи навіть Служба безпеки України, як пропонувалося, не так уже й важливо. Головне, аби Інтернет-ЗМІ функціонували в законодавчому полі. Тоді в журналістів  й не виникатиме спокуси звабити читача дешевими псевдо-сенсаціями на кшталт “львівських” погромів в Ужгороді...

Володимир Павлюх, ВЗГ ГУ МВС України в Закарпатській області
30 квітня 2010р.

Теги: інтернет, сайт

НОВИНИ: Соціо

13:01
В Ужгороді правоохоронців навчали особливостям виборчого законодавства
12:12
На Тячівщині повернуто у комунальну власність землі, що незаконно вибули на підставі підробленого державного акту
11:26
На Закарпатті з початку року виявлено крадіжок газу на понад 5 млн грн
11:13
Закарпаття потрапило до п'ятірки областей, де "хронічно" переплачують на закупівлях
10:49
У Мукачеві облаштовують 45 переходів для людей з обмеженими можливостями
10:28
Більшість шкіл Ужгорода – без охорони, сигналізації та відеонагляду: тематичну програму призупинили через брак грошей
10:15
Майже 90% пенсіонерів Закарпаття з 1 липня отримуватимуть підвищену пенсію
10:11
На Закарпатті незабаром пацієнтам-"сердечникам" зможуть ставити діагноз одразу у "швидкій"
10:06
В Ужгороді студентів навчали інформаційній гігієні виборця
10:00
Із початку року у Мукачеві на лікування пацієнтів витрачено понад 13 млн грн
09:46
Етнофестиваль косарів у Велятині на Хустщині цьогоріч зібрав близько 20 учасників
09:29
Сьогодні суд розгляне справу щодо будівництва мініГЕС на Шопурці у Великому Бичкові на Рахівщині
18:11
В Ужгороді під час візиту генконсула Чехії обговорили питання відновлення військового цвинтаря на Шахті
17:59
/ 9
В Ужгороді відхилили пропозицію щодо перейменування вулиці іменем українофоба
16:10
/ 1
У рейтингу університетів "ТОП-200 Україна" 2019 року УжНУ посів 35 сходинку
13:06
На Закарпатті додатково передадуть під праліси майже 17 тис га
11:25
Новий диспетчерський пункт водоконалу працюватиме у Мукачеві
09:40
Закарпаття стане другою областю в Україні, де запрацює система транстелефонної передачі ЕКГ
09:33
Міжнародна конференція "Від Голокосту кулями до Аушвіцу" відбулася в Ужгороді
09:17
На Закарпатті супутникова зйомка полів виявила "необліковані" посіви озимого ріпаку
08:50
/ 16
Ужгородець ініціює ідею запровадження безкоштовного громадського транспорту в місті
08:04
/ 2
Через загрозу повторного блокування на Рахівщині розпочали ямковий ремонт дороги Мукачево-Рогатин
07:29
З 19 сіл на Тячівщині вже третій тиждень не вивозять сміття
07:19
Масштабні навчання за участі британських військових стартували на Ужгородщині
21:35
/ 10
До Берегова прибув постамент майбутнього пам’ятника Ференцу Ракоці
» Всі новини