Словаки йдуть до Шенгену: візи стануть платними

Після критики з боку Брюсселя Словаччина зараз активно працює у напрямку укріплення словацько-українського кордону. Вже у цьому році вона планує стати частиною Шенгенського простору.
Вступ Словаччини у Шенген не зачинить для України двері на Захід, твердять у Словаччині.

Словаки йдуть до Шенгену: візи стануть платнимиПроте певні зміни все ж відбудуться після вступу Словаччини у Шенген, і українцям буде важче їздити до тієї країни. Окрім того, пільги для прикордонного населення поки не передбачені.

На питання Бі-Бі-Сі відповідав перший секрета з прикордонних питань Посольства України у Словаччині Володимир Горожанкін.

Бі-Бі-Сі: Які зміни чекають українців після вступу Словаччини до Шенгенського простору?

В. Горожанкін: Ми передбачаємо певні складнощі у забезпеченні візового режиму. Зараз з боку Словаччини спостерігається більш м'яке ставлення до українських громадян. Вони можуть дозволити собі багаторазові довготермінові візи, які видаються безкоштовно.
Але потім почнуть діяти певні обмеження. Візи будуть видаватися після проходження досить складних процедур, і за них буде треба платити.
Однак словацькі громадяни, як і інші громадяни Європейського Союзу, надалі користуватимуться можливістю безвізового відвідання України. Це - доброзичливий крок з нашого боку. І найближчим часом щось міняти Україна не збирається.

Бі-Бі-Сі: Чи передбачаються якісь пільги для окремих груп українських громадян?

В. Горожанкін: Ми вже парафували угоду між Україною та ЄС про візовий режим і певні пільги для бізнесменів, журналістів, студентів та інших категорій громадян. Сподіваємося, що ця угода найближчим часом буде підписана.
Що стосується пільг для мешканців прикордонних районів або тих, хто має родинні зв'язки, то вони поки що не передбачені. Однак у цьому році ми сподіваємося досягти певних домовленостей про малий прикордонний рух. Відповідні рішення Європейською комісією та Європейським парламентом вже прийнято, а мандат на ведення таких переговорів країнам – сусідам України вже надано. Сподіваємося, що мешканці прикордонних районів будуть мати можливість використання спрощеного безвізового пропуску.

Бі-Бі-Сі: Особливість словацько-українського кордону - це величезні черги. Посилення кордону означає і те, що ці черги стануть ще більшими?

В. Горожанкін: Стандарти прикордонного контролю на кордоні Словаччини з Україною вже майже доведено до тих, яких вимагає Шенгенський союз. Від 13-го жовтня 2006 року словацька прикордонна поліція вже працює в межах Шенгенського кодексу кордонів. Тому ще більш жорсткого контролю ми не очікуємо.
Однак черги на кордоні зумовлені іншими факторами. Один з них – невідповідність інфраструктури. У нас не так багато пунктів пропусків через кордон. Зараз їх всього 5. Два – залізничних, два – автомобільних і один – піший. У найближчі роки планується відкрити два великих автомобільних пункти пропуску, через які піде основний вантажний потік автомобільних перевезень.
Також обговорюється створення малих пунктів пропуску, які б дозволили вільно пересуватися через кордон місцевим мешканцям.

Спрощення - на порядку денному

В. Горожанкін: У лютому ми відновлюємо переговори щодо спрощення прикордонних процедур. Ведеться підготовка Угоди про спільний контроль між Словаччиною та Україною. Ми вважаємо, що в першому півріччі цього року вона буде підписана. Ця міжурядова угода спільно зі словацькою стороною дозволить здійснювати прикордонний та митний контроль по системі «one – stop», що означає одна зупинка. Отже, незважаючи на те, що Словаччина прямує у Шенгенський союз, паралельно з посиленням контролюючих процедур технічного, фізичного забезпечення охорони кордону, ми думаємо про те, як перетин кордону зробити більш зручним для всіх громадян Європи.

Бі-Бі-Сі: Що стосується модернізації українського кордону. Наскільки відчувається підтримка з боку ЄС у вирішенні цього питання?

В. Горожанкін: На жаль, ми не можемо сказати, що ці проекти технічної допомоги визначаються широкомасштабністю. Дійсно, певні кошти надходять, але вони йдуть поки що на досить вузькі цільові проекти. Наприклад, завдяки допомозі міжнародної комісії з атомної енергетики ми реалізуємо проект по нерозповсюдженню радіоактивних матеріалів на нашому північному кордоні. Невеликі надходження йдуть на формування інформативної структури в державній прикордонній службі.
Але говорити про те, що рівень технічної допомоги співвідноситься з тим, які отримали Словаччина, Польща, а в останні роки і Румунія, ми не можемо. Те, що ми отримуємо, це - крапля в морі у порівнянні з існуючими потребами. І в першу чергу, по посиленню охорони кордону з Росією.
Адже головний напрямок руху нелегальних мігрантів йде зі сходу. Для того, щоб Європа відчувала себе в безпеці, для того, щоб Україна не перетворювалася у відстійник для нелегальних мігрантів, ми повинні говорити перш за все про посилення українських східних кордонів.

Бі-Бі-Сі: Передбачаєте наплив мігрантів?

В. Горожанкін: Останнім часом ми відмічаємо стабільну чисельність нелегальних мігрантів, які прямують зі сходу. Спільними зусиллями з країнами, які межують з Україною, вдалося певним чином обмежити цей напрямок руху нелегальних мігрантів. Якщо ми подивимося на кількість мігрантів, які прямують у Піренейському напрямку, в Іспанію, в Італію, у Албанському напрямку, на Балкани в цілому, то там мова йде про сотні тисяч. Так у минулому році більш мільйона людей намагалися потрапити у Європу через Середземномор’є та Балкани.
За висновками європейських експертів, які підтверджуються і нашими результатами, через Україну проходить близько 45 тисяч нелегальних мігрантів за рік. І все ж таки це – цифра чимала. Але ми працюємо над цим й надалі.

Бі-Бі-Сі: Словаччина не раз критикувала Україну з приводу недотримання умов так званої реадмісної угоди, тобто угоди про те, що Україна має приймати назад усіх нелегальних мігрантів, які пройшли через її територію. Ситуація змінилася?

В. Горожанкін: Для України проблема реадмісії стоїть дуже гостро тому, що й досі не створено єдиного реадмісного простору, який дозволив би нам, приймаючи нелегальних мігрантів, передавати їх далі в країни походження або в країни, через які вони потрапили на територію України. Однак протягом останніх років ми фактично на 100% вирішуємо проблему приймання – передавання осіб, які нелегально порушили кордон із Словаччиною. За винятком тих, які звернулися за набуттям статусу біженця на території Словацької республіки.
На саміті Україна – ЄС, який відбувся восени минулого року, було парафовано угоду про редмісію, яка знаходиться в пакеті з Угодою про візовий режим між Україною та країнами ЄС. Фактично, в цій угоді передбачена діяльність України щодо прийняття всіх нелегальних мігрантів, які свого часу нелегально потрапили в країни Європейського Союзу через територію України.
Ця Угода прийнята спільно із зверненням України до країн ЄС, де зокрема визначається необхідність надання Україні технічної допомоги у створенні механізму повернення нелегальних мігрантів у країни походження, а також матеріальне забезпечення цього процесу.


Інна Горватова, Бі-Бі-Сі
08 лютого 2007р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

11:07
У понеділок в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Робертом Папом
00:55
Снайпер "Сєня"
14:20
/ 1
Підтверджено загибель Юрія Капка з Лютої на Ужгородщині, який понад місяць вважався зниклим безвісти
01:26
/ 1
На Донеччині поліг Федір Волос з Хуста
23:47
/ 12
Екологічні ризики нового Генплану міста Ужгорода
22:06
/ 7
Арештовані у справі Каськіва землі Боржави втретє не змогли продати – тепер на аукціоні зі зниженням ціни
21:07
/ 1
Поліція каже, що в конфлікті на Драгобраті поляків не було, хоча на відео є
19:38
/ 3
Ужгородці збирають підписи проти зведення МАФу на площі Кирила і Мефодія
18:30
/ 9
В Ужгороді на набережній Незалежності встановлять модульний туалет
16:45
/ 1
У Тур'їх Реметах на Ужгородщині попрощаються з полеглим ще в квітні 2024-го Михайлом Скубеничем
15:40
На Драгобраті п'яні поляки погрожували українцю "військкоматом"
11:06
/ 1
У п'ятницю в Ужгороді проведуть в останню земну дорогу полеглого захисника Андрія Матейку
20:29
/ 1
На війні з росією поліг Євген Балог з Бистриці Чинадіївської громади
11:08
З лютого вартість квитків на потяг до будапешта зросте на 17-21%
15:51
/ 13
30 бангладешців уже оформлюють візи для працевлаштування на Закарпатті
10:55
/ 2
У середу в Ужгороді попрощаються з полеглим на війні з росією Максимом Євдокимовим
06:16
/ 1
Кілька вражень про цьогорічних лауреатів премії Михайла Лучкая
15:33
/ 1
У Мукачеві в середу попрощаються з полеглим Героєм Валерієм Сідором
14:27
/ 1
На війні з росією поліг Мека Яшкович з Ужгорода
14:13
Пошуки 74-річного ужгородця, що тривали з кінця грудня, завершилися констатацією непоправного
20:01
/ 5
Петиція про запровадження мораторію на будівництво вітряків на гірських територіях Карпат, попри технічні збої, достроково зібрала необхідну кількість голосів
01:29
/ 1
Надходження загального фонду місцевих бюджетів Закарпатської області за 2024 рік зменшилися відносно 2023 року на 4,1%
17:31
/ 1
На війні з росією поліг Юрій Голінка з Ужгородщини
15:05
У Мукачеві в п'ятницю прощатимуться з померлим захисником Русланом Цибарем
14:32
/ 1
У п'ятницю в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Русланом Капальчиком
» Всі новини