- З Першого травня і до кінця місяця тут буде білосніжне царство нарцисів. Натовпи туристів з року в рік їдуть в цей край насолодитися чудовими пейзажами і дивним ароматом чистих гірських квітів, - розповідає інспектор природоохоронної зони Карпатського біосферного заповідника Олена Бабич. Понад 20 років стоїть вона на відповідальному посту. - Унікальність нашої Долини ще й у тому, що високогірний нарцис ніде в світі більше не цвіте на висоті 200 метрів над рівнем моря.
- За легендою, саме в заплаві річки Хустець грецький бог Нарцис побачив своє відображення у воді, - стверджує Федір Шандор, завідувач кафедри туризму Ужгородського національного університету. - Закохався в себе і від нестерпного смутку помер на березі гірської річки. На тому місці виросла ніжна квітка з білими пелюстками і чарівним ароматом.
Втім, у вчених є власна думка про походження унікального природного резервату.
- Ще в льодовиковий період Мараморошський котлован прихистив рідкісні квітки. Так, занесені льодом з вершин до заплави Тиси нарциси врятувалися від холоду вічної мерзлоти, - говорить директор Карпатського біосферного заповідника Федір Гамор. - Ще півстоліття тому у краї налічувалося 13 місць зростання диких нарцисів вузьколистий, нині залишилося лише три.
- Раніше всі 257 гектарів були в нарцисах, - пояснив житель Синевиру Михайло Гичка. - Але гідрологічний баланс порушився, і з кожним роком Долина стала зменшуватися на гектар. Тож поспішайте побачити.