Як зазначила на відкритті виставки провідний співробітник архіву Марія Єрьомкіна, виявити оригінальні документи періоду Реформації було нелегкою справою. До нашого дня не збереглося жодних планів, креслень, малюнків. Тільки подальші наукові пошуки допомогли виявити деякі фактичні дані про минувшину палац Бетлена.
Раніше будівля, яка не збереглася до наших днів, належала католицькому ордену домініканців. А ще в Берегові існували монастирі францисканців і павлікіанців. Про це розповів старший науковий співробітник архіву Сергій Вискварко, вивчаючи перелік документів, які колись зберігалися в Лелеському конвенті. У середньовіччі останній виконував функцію королівської канцелярії. Сьогодні переважна більшість цих дарчих, майнових грамот XVI-XVII ст. зберігається в Братиславському державному архіві.
Після поразки трансільванських протестантів-угорців імператори Священної Римської імперії Карл VI і Марія Терезія землі Мункач и Сент-Міклоської домінії, які знаходилися в комітаті Берег, передали разом із нерухомим майном родині графів Шьонборнів, які до того жили у Німеччині.
Нині музей Берегівщини співіснує на одній території з профтехучилищем, а директор культурного закладу Іван Шепа відновлює підвальне приміщення, нещодавно передане музею для користування. Співробітники архіву висловили надію, що ця виставка дасть добрий початок подальшій копіткій роботі краєзнавців та істориків із виявлення документів в архівах Угорщини, Словаччини XVI-XVIII ст. щодо невідомої минувшини закарпатського краю.
На фото: Марія Єрьомкіна та Іван Шепа на відкритті виставки.