Закарпатські судді зустрілися з журналістами

В Ужгородському прес-клубі відбулося засідання "Суди та ЗМІ: специфіка співпраці та регіональні особливості", в якому взяли участь закарпатські судді та медіа-адвокат.

Закарпатські судді зустрілися з журналістами

Про особливості роботи судової системи на Закарпатті та специфіку співпраці з журналістами розповіли суддя Мукачівського міськрайонного суду Ольга Куропятник, суддя Господарського суду Закарпатської області Василь Кривка та суддя Ужгородського міськрайонного суду Тарас Бисага. Адвокат, медіа-юрист Анастасія Бачинська зауважила, що в Україні законодавчо закріплена гласність судового процесу, проте у журналістів нерідко виникають перепони у доступі до судових засідань та їх висвітленні. У законодавстві немає чіткої відповіді щодо ряду моментів співпраці суду і ЗМІ, тож ці питання дискусійні, — наголосила юрист і запросила суддів до дискусії.
 
Cуддя Ужгородського міськрайонного суду Тарас Бисага запевнив, що вважає участь журналістів у судових засіданнях позитивним чинником, оскільки це, на його думку, у першу чергу дисциплінує суд та забезпечує додатковий контроль з боку четвертої влади.
 
За словами Василя Кривки, доступ до усіх справ громадськості та журналістів (окрім окремих кримінальних справ) є безперешкодним. Водночас буває, що представників ЗМІ не допускають до судової зали — через небажання сторін. Суддя також назвав певні обмеження для журналістів, передбачені законом. Наприклад, коли йдеться про державну, комерційна, банківську, лікарську або іншу таємницю. Суддя порадив журналістам "тримати при собі" коментарі і висвітлювати лише хід суду, констатувати факти. Крім того, слід обов’язково вислухати і висвітлити думку всіх учасників процесу.
 
Василь Кривка підкреслив, що Господарський суд Закарпатської області відкритий для співпраці із журналістами та готовий надавати інформацію, наприклад, для відповідної колонки в газеті чи розділу телепередачі. "Господарський суд Закарпатської області у системі судів є найпублічнішим,-- зазначив Василь Кривка,-- з 2000 року кожен судовий акт можна знайти у Єдиному реєстрі судових рішень. Кожен документ потрапляє у Єдиний реєстр". Ужгородський міськрайонний суд приєднався до цієї системи тільки минулого року. Інформацію про хід справ в Ужгородському міськрайонному суді, за словами судді Тараса Бисаги можна також отримати в адміністрації суду, консультантів.
 
Суддя Ольга Куропятник наголосила, що судову справу варто висвітлювати вже після того, коли справу завершено і законної сили набув вирок. Інакше публікація може бути розцінена як вплив на суддю і втручання у судочинство. "Писати про судові слухання не заборонено законом, але бажано висвітлювати їх по завершенню, щоб дії журналістів не було оскаржено", — каже суддя.
 
Суддя Тарас Бисага звернув увагу журналістів також на дотримання об’єктивності і повідомив, що, на жаль, стикався із випадками недобросовісності працівників ЗМІ, які, не вивчивши деталей справи та не побувавши на засіданні, опублікували упереджений матеріал. Суддя наголосив, що він і його колеги є незахищеними перед критикою збоку ЗМІ і закликав медійників не ставати знаряддям зведення рахунків у руках недобросовісних учасників судового процесу.
 
Своєю чергою низький рівень довіри до суддів суддя Кривка пояснив тим, що із зали суду одна із сторін завжди виходить незадоволеною.

Судді також наголосили, що професія судді не є простою. За рік на розгляд судді приходить 1000-1500 справ. Не завжди учасники процесу забезпечені необхідними умовами, за відсутності вільних залів у суді, справи розглядаються у кабінетах суддів.
 
Йшлося на засіданні і про недосконалості судового законодавства, коли не чітко прописані норми призводять до кількох варіантів одного рішення. При чому зміни до законодавства пропонуються ще з 2000-го року, кажуть судді, але депутати до цього часу  так нічого і не прийняли. Законодавство у деяких випадках фрагментарно регулює окремі питання, і пропонує занадто оціночні рішення. "За всі роки суддівської діяльності з практики можу сказати, що рішення бувають законні, але несправедливі",-- зазначила суддя Ольга Куропятник.

Засідання прес-клубу відбулося у рамках проекту "Проведення навчальних тренінгів із судової журналістики для представників мас-медіа Закарпаття" за підтримки Міжнародного фонду "Відродження".

22 березня 2010р.

Теги: суддя, адвокат, журналіст, ЗМІ

НОВИНИ: Соціо

13:40
В Ужгороді за донорами, хто не може через карантин самостійно здати кров, готові відправляти транспорт
13:09
Випробування Боржавськими полонинами: витримали не всі
13:04
Поблизу Ужгорода з'явилась алея дуба червоного
14:42
Закарпатською митницею з початку року пропущено 626 573 транспортні засоби
13:36
У лютому мережі АЗС на Закарпатті продали пального на понад 288 млн грн
13:34
Підприємствами транспорту на Закарпатті у січні-лютому перевезено 790,4 тисяч тонн вантажів
13:14
Торік обсяг вирощування сільськогосподарських тварин в аграрних підприємствах Закарпаття збільшився на 29,7%
13:00
Закарпатгаз запровадив швидку реєстрацію в онлайн-сервісі 104.ua
09:44
На закарпатських пунктах пропуску – жвавий пасажиропотік
09:42
З наступного тижня Укрпошта доставлятиме ліки у віддалені села Закарпаття
02:34
/ 1
Суд у Львові призначив розгляд апеляційної скарги захисників Боржави щодо дозволу на будівництво ВЕС
22:51
/ 1
Гроші на кордоні. З життя закарпатських митників
16:23
На Закарпатті на митниці вилучили 1440 упаковок миючих засобів
15:04
ФОТОФАКТ. У Мукачеві вже квітне "шалена" сакура
14:23
У ході публічної консультації в Ужгороді 77,2% учасники обговорення підтримали ідею побудови підземного паркінгу на Поштовій
10:59
Цьогоріч у Мукачеві до першого класу підуть понад 1200 учнів
10:56
Учасники АТО та ООС у Мукачеві зможуть отримати 50 тис грн для відкриття власної справи
14:26
До закладів вищої освіти на Закарпатті зараховано у поточному навчальному році 6467 студентів
12:03
В Ужгороді затвердили порядок забезпечення "пільговиків" електронними квитками
12:01
/ 1
В Ужгороді визначили, де встановлять туристично-інформаційні стели
09:10
На Закарпатті контрабандисти двічі втекли від прикордонників, полишивши значні партії сигарет
21:26
Для ужгородців працює цілодобова гаряча телефонна лінія
17:58
Закарпатці за перші два місяці 2020-го сплатили понад 1 млн грн податку не нерухоме майно
17:44
В Ужгороді наразі – 253 містянина, що повернулися з-за кордону, з усіма працюють сімейні лікарі
13:58
На Закарпатті катастрофічно бракує донорської крові
» Всі новини