Закарпатські судді зустрілися з журналістами

В Ужгородському прес-клубі відбулося засідання "Суди та ЗМІ: специфіка співпраці та регіональні особливості", в якому взяли участь закарпатські судді та медіа-адвокат.

Закарпатські судді зустрілися з журналістами

Про особливості роботи судової системи на Закарпатті та специфіку співпраці з журналістами розповіли суддя Мукачівського міськрайонного суду Ольга Куропятник, суддя Господарського суду Закарпатської області Василь Кривка та суддя Ужгородського міськрайонного суду Тарас Бисага. Адвокат, медіа-юрист Анастасія Бачинська зауважила, що в Україні законодавчо закріплена гласність судового процесу, проте у журналістів нерідко виникають перепони у доступі до судових засідань та їх висвітленні. У законодавстві немає чіткої відповіді щодо ряду моментів співпраці суду і ЗМІ, тож ці питання дискусійні, — наголосила юрист і запросила суддів до дискусії.
 
Cуддя Ужгородського міськрайонного суду Тарас Бисага запевнив, що вважає участь журналістів у судових засіданнях позитивним чинником, оскільки це, на його думку, у першу чергу дисциплінує суд та забезпечує додатковий контроль з боку четвертої влади.
 
За словами Василя Кривки, доступ до усіх справ громадськості та журналістів (окрім окремих кримінальних справ) є безперешкодним. Водночас буває, що представників ЗМІ не допускають до судової зали — через небажання сторін. Суддя також назвав певні обмеження для журналістів, передбачені законом. Наприклад, коли йдеться про державну, комерційна, банківську, лікарську або іншу таємницю. Суддя порадив журналістам "тримати при собі" коментарі і висвітлювати лише хід суду, констатувати факти. Крім того, слід обов’язково вислухати і висвітлити думку всіх учасників процесу.
 
Василь Кривка підкреслив, що Господарський суд Закарпатської області відкритий для співпраці із журналістами та готовий надавати інформацію, наприклад, для відповідної колонки в газеті чи розділу телепередачі. "Господарський суд Закарпатської області у системі судів є найпублічнішим,-- зазначив Василь Кривка,-- з 2000 року кожен судовий акт можна знайти у Єдиному реєстрі судових рішень. Кожен документ потрапляє у Єдиний реєстр". Ужгородський міськрайонний суд приєднався до цієї системи тільки минулого року. Інформацію про хід справ в Ужгородському міськрайонному суді, за словами судді Тараса Бисаги можна також отримати в адміністрації суду, консультантів.
 
Суддя Ольга Куропятник наголосила, що судову справу варто висвітлювати вже після того, коли справу завершено і законної сили набув вирок. Інакше публікація може бути розцінена як вплив на суддю і втручання у судочинство. "Писати про судові слухання не заборонено законом, але бажано висвітлювати їх по завершенню, щоб дії журналістів не було оскаржено", — каже суддя.
 
Суддя Тарас Бисага звернув увагу журналістів також на дотримання об’єктивності і повідомив, що, на жаль, стикався із випадками недобросовісності працівників ЗМІ, які, не вивчивши деталей справи та не побувавши на засіданні, опублікували упереджений матеріал. Суддя наголосив, що він і його колеги є незахищеними перед критикою збоку ЗМІ і закликав медійників не ставати знаряддям зведення рахунків у руках недобросовісних учасників судового процесу.
 
Своєю чергою низький рівень довіри до суддів суддя Кривка пояснив тим, що із зали суду одна із сторін завжди виходить незадоволеною.

Судді також наголосили, що професія судді не є простою. За рік на розгляд судді приходить 1000-1500 справ. Не завжди учасники процесу забезпечені необхідними умовами, за відсутності вільних залів у суді, справи розглядаються у кабінетах суддів.
 
Йшлося на засіданні і про недосконалості судового законодавства, коли не чітко прописані норми призводять до кількох варіантів одного рішення. При чому зміни до законодавства пропонуються ще з 2000-го року, кажуть судді, але депутати до цього часу  так нічого і не прийняли. Законодавство у деяких випадках фрагментарно регулює окремі питання, і пропонує занадто оціночні рішення. "За всі роки суддівської діяльності з практики можу сказати, що рішення бувають законні, але несправедливі",-- зазначила суддя Ольга Куропятник.

Засідання прес-клубу відбулося у рамках проекту "Проведення навчальних тренінгів із судової журналістики для представників мас-медіа Закарпаття" за підтримки Міжнародного фонду "Відродження".

22 березня 2010р.

Теги: суддя, адвокат, журналіст, ЗМІ

НОВИНИ: Соціо

00:25
УжНУ та МГКЄ спільно відновлять гуртожиток "Алумнеум"
23:55
1500 км з Ужгорода до Маріуполя проїдуть ветерани війни на велосипедах
15:18
Водій вантажівки намагався ввезти в Україну на Закарпатті брендовий одяг з Італії
14:27
З початку року на Закарпатті виявили 453 випадки самовільного відновлення газопостачання
14:19
/ 2
В Ужгороді створили молодіжний консультативно-дорадчий орган при міській раді – Молодіжну раду
10:42
В Ужгороді проведуть благодійний забіг
10:33
/ 5
УжНУ – в ТОП-10 найкращих класичних університетів України
09:41
На Тячівщині відновлять захисні дамби, пошкоджені паводком
09:35
/ 1
На Мукачівщині та Берегівщині проведуть антитерористичні навчання
04:16
В Ужгороді відбудеться перше засідання консультативної ради очільників населених пунктів при Закарпатській ОДА
03:17
/ 9
На пішохідному мості в Ужгороді патрульні зупиняли велосипедистів, що їхали під знак
02:22
/ 2
ФОТОФАКТ. У Мукачеві намалювали пішохідний перехід на газон
18:04
800 тис грн спрямують на стартапи для закарпатських підприємців
17:28
/ 1
У Закарпатській ОДА пояснили, чому не працюють молодші групи дитсадків
16:41
Ужгородців запрошують долучатися до актуалізації Реєстру територіальної громади міста
16:02
/ 3
В Ужгороді з'явився мотиваційний мурал
14:35
У скансені в Ужгороді у ході чергового квесту "читали" "Листи з минулого"
12:22
В Ужгороді презентували "Cхідний вал"
11:33
З початку року закарпатці сплатили на розвиток армії понад 174 млн грн
11:32
На закарпатському ПП "Лужанка" чекають на оформлення 150 мікроавтобусів, на ПП "Тиса" – майже 100 транспортних засобів
10:27
Реконструкцію басейнів ДЮСШ завершують у Мукачеві
09:58
/ 2
У Мукачеві почали будувати пішохідний міст через Латорицю
03:11
/ 3
Замість сміттєпереробного заводу жителі Ужгородщини просять виділити ділянки під пасовища
03:04
Закарпатські виші готуються до прийому документів на вступ
01:42
/ 4
Голова Держлісагентства на Закарпатті був неприємно вражений ситуацією з переробкою деревини і каратиме за "сімейний" бізнес
» Всі новини