У змаганнях беруть участь 4 українські та 2 угорські команди. А в якості головного призу організатори обіцяють нагородити команду-переможця 120-кілограмової свинею.
О 7 годині ранку команди зібралися у дворі сільради. У центрі вже стоїть облаштований намет, за якими навколо великої печі, викладеної з цегли, клопочуться жінки.
Гентеші - так на Закарпатті називають професійних різників, беруть спеціальний ніж з довгим лезом, заточеним з обох сторін. Кожен, щоб зарізати свиню, застосовує свій власний прийом. Одні хапають тварину за задню ногу і валять свиню на спину. Потім влучним рухом вставляють гострий ніж прямо в серце. Інші роблять це прямо на ходу: підскочив до свинки - б'ють під ліву ратиця прямо в серце. Головне, щоб все відбулося дуже швидко і тварина не мучилася. Адже від цього залежить смак м'яса. За вбиту свиню за давнім угорським звичаєм кожному м'ясникові підносять чарку горілки. А гостей, які встигли до відкриття фестивалю, щедро пригощають вином, слив'янкою і глінтвейном.
"Усі команди м'ясників швидко впоралися з першим завданням. Відчувається високий клас справжніх майстрів, - сміється сільський голова Андрій Мештер. - Проводячи подібні фестивалі, ми намагаємося відродити славну професії гентеша. Починали лише з двох команд, а сьогодні наш фестиваль має статус міжнародного".
"Поки туша не охолола, її обсмалюють, шкребуть, обмивають з усіх боків, - повчає ламаною українською мовою Золтан Ковач, різник з села Геча, де майже все місцеве населення говорить лише угорською. - Але заколоти свинку - це не найголовніше в нашій роботі. Адже різник має швидко і правильно розібрати тушу. Обрізаю голову, тоді обережно вибираю нутрощі, так щоб не пошкодити кишки. Їх треба дуже добре промити, щоб не було запаху, інакше ковбаса буде несмачною. У нас цією справою займаються жінки, - передає тарілку з нутрощами учасниці команди. - А різник за бажанням господаря свині повинен розрізати тушу на потрібні йому шматочки. Окости, як правило, цілком маринують і коптять, сало теж йде в коптильню. А з крові і потрухів робимо дуже смачну ковбасу з рисом, у нас цю кров'янку звуть - гурка".
Різник відокремлює від туші лапки з окостами, береться за оброблення спини. А на печі вже топляться шкварки, киплять голубці і капуста з м'ясом. Через годину першими стравами, приготовленими зі свіжого м'яса пригощатимуть численних гостей. Не зважаючи на тріскучий мороз, фестиваль триватиме майже цілу добу. У програмі майстер-клас з приготування перкюльта, бограча та гуляшу. А до вечора на імпровізовану сцену вийде професійний танцюрист з Угорщини, який навчатиме всіх бажаючих танцювати запальному угорському чардашу.