Ернест Шутяк - верховинський Сухомлинський

У одному зі своїх опублікованих нарисів уродженець і колишній керівник Міжгірського району Микола Сюсько досить влучно та справедливо виразив свою думку про першого на Верховині заслуженого вчителя України: "Його ім'я знають ще й сьогодні педагогічна громада Міжгірщини та тисячі колишніх учнів. Це - Ернест Іванович Шутяк. За п'ятдесят років педагогічної діяльності він чимало зробив, аби діти верховинців здобули освіту, мали можливість навчатися у вузах, технікумах і училищах, а відтак мати роботу. Вчителі називали його верховинським Сухомлинським."

Ернест Шутяк - верховинський Сухомлинський

Мені також, одному з отих тисяч вихованців, на старті сімдесятих років виділила доля цілих два роки вивчати географію та астрономію у Міжгірській середній школі саме у Ернеста Івановича. Неповторного педагога всі любили, поважали і щиро шанували за неординарний підхід у викладанні предметних тем, інтелігентність, дисциплінованість, поважність та порядність, справедливе оцінювання учнівських знань. Підопічні навіть якось ганьбилися, аби не знати його предметів. І явно гордилися своїм учителем, бо вважалося за честь бути його учнями.

У послідуючі роки не раз зустрічав цю шановану і надзвичайно скромну людину, яка навіть за постійних буденних клопотів вміла знаходити по декілька хвилин, аби дещо розпитати про життя-буття когось із колишніх своїх вихованців, а якщо потрібно — дати слушну пораду. Хоча особисто про себе розповідати не любив…

Ернест Іванович Шутяк народився 4 жовтня 1914 року в селі Велика Поляна Снинського округу ЧСФР у сім’ї вчителя народної школи, греко-католицького священика Шутяка Івана.

Його батько Іван (1885 — 1932) у 1904 році закінчив Пряшівську вчительську семінарію і до 1914 року навчав дітей у Великій Поляні. З цього часу в чині майора австро-угорської армії воював на різних фронтах Першої світової війни, яку завершив начальником табору російських військовополонених. А мати (у дівоцтві Мінчич) Ганна Василівна (1888 — 1954), яка походила з сербів, була домогосподаркою.

За тієї війни школа у Великій Поляні була повністю розбомблена і сім’я Шутяків переїхала в с. Строжське Михайлівського округу, де вчорашнього фронтовика призначили управителем місцевої народної школи. У 1924 — 1925 навчальному році Шутяк-старший вчителював у с. Старе Давидково Мукачівського округу, а з 1925 по 1927 роки — в с. Щербовець на Воловеччині. З 1927 року Шутяки проживали у Нижньому Студеному на Волівщині (нині Міжгірщина), де господар був директором школи, а в 1932 році там і помер у сорокасемирічному віці.

Шутяк-молодший після закінчення у Нижньому Студеному 5 класів народної школи поступив на навчання у горожанку в с. Білки Іршавського району, яку закінчив у 1933 році. З 1934 по 1938 роки навчався в Ужгородській учительській семінарії, яку закінчив з відзнакою. У 1945 році здобув освіту за учительський інститут з правом викладання в горожанських школах. А в 1957 році заочно з відзнакою закінчив географічний факультет Київського державного педінституту ім. Горького.

На педагогічній роботі Ернест Іванович працював учителем і директором школи в селах Тур’я Ремета Перечинського, Присліп і Вучкове Волівського округів.

Відтак протягом десяти років (1949-1959), хоча був безпартійним, трудився завідуючим Міжгірським районним відділом народної освіти. То був важкий післявоєнний період. Але “…за його керівництва та безпосередньої участі на Міжгірщині було здійснено перехід на повну середню освіту. Уже у 1975 році у восьми середніх, двадцяти восьмирічних, двадцяти п’яти початкових школах навчалось більше дев’яти тисяч учнів, працювало 756 вчителів. Ернест Іванович дбав, щоб учні отримували ґрунтовні знання і мали далі можливість вчитися у вузах та середніх спеціальних навчальних закладах. Кожна здібна дитина після закінчення середньої школи без блату і хабаря мала відкритий шлях здобути спеціальність і професію…” (Сюсько М. І., “Трибуна”, 13 липня 2004 р.).

Останнє 30-річчя трудової діяльності відомий педагог віддавав свій фаховий талант, переконливі знання учням Міжгірської середньої школи, одноразово за сумісництвом викладав курс психології у Міжгірському медичному училищі.

А взагалі за роки своєї активної трудової діяльності Ернест Іванович виховав цілі покоління своїх послідовників-педагогів, багато з колишніх його учнів стали вченими, висококваліфікованими спеціалістами різних галузей суспільного життя.

Як талановитому організатору і творчому педагогу-новатору, Ернесту Івановичу Шутяку було вручено медаль А. С. Макаренка (1965), за видатні заслуги в галузі народної освіти і педнауки йому присвоєно почесне звання “Заслужений вчитель України” (1965), за багаторічну сумлінну працю неодноразово удостоювався інших високих нагород. Його педагогічний авторитет та досвід і сьогодні служать взірцем для вчителів та громадськості Міжгірщини.

Помер Ернест Іванович Шутяк у Міжгір’ї 4 листопада 1998 року.

Іван Петруляк, "Верховина"
30 січня 2010р.

Теги: Міжгір'я, Верховина, вчитель, педагогічний, учні, греко-католицький

Коментарі

2010-02-02 / 21:53:00
"Ернест Іванович Шутяк народився 4 жовтня 1914 року в селі Велика Поляна Снинського округу ЧСФР у сім'ї вчителя народної школи, греко-католицького священика Шутяка Івана."

Прохання до автора - виправте помилку, в 1914 році ЧСФР не існувало. Решта - правильно, хоча і мало, про цю ЛЮДИНУ треба писати книги, а не лише статті.

НОВИНИ: Соціо

19:58
/ 2
В Ужгороді тестуватимуть "щільніший" графік руху автобуса №20 (РОЗКЛАД)
18:01
/ 1
Ямковий ремонт на Шумній в Ужгороді мають зробити до кінця тижня
17:49
Суд в Ужгороді розгляне апеляцію забудовників по зеленій зоні перед облмуздрамтеатром
16:34
/ 1
У Тячеві дітей без відповідних щеплень не зараховуватимуть до шкіл і дитсадків
15:24
Понад 4 мільйони дерев цьогоріч буде посаджено у лісфонді Закарпаття
14:58
Індекс прозорості бюджету Ужгорода обговорили за "круглим столом"
12:37
/ 28
Родина закарпатського екс-прокурора витрачає на "ювелірку" та елітні курорти в рази більше задекларованого
10:18
У ході деклараційної кампанії про свої статки заявили 33 мільйонери
10:15
У Мукачеві оголосили тендер на реконструкцію дитячо-юнацької спортивної школи
09:56
Заборону невакцинованим дітям відвідувати навчальні заклади Мукачева відтермінували до 1 квітня
09:34
Реєстрація учасників на фестиваль "Варишська палачінта-2019" у Мукачеві триває
09:17
/ 1
У Мукачеві позапланово вакцинували 99% дітей віком від 7 років
09:13
/ 1
На Закарпатті лісівники знайшли і прихистили козулю з перебитою ніжкою
08:52
Перший ромський письменник Закарпаття. Йому 31 рік, і він видав уже дві книжки
06:42
На свято 8 Березня Ужгороду подарують концерт БЕЗ ОБМЕЖЕНЬ
21:04
В Ужгороді відбудеться авторський вечір Олега Скрипки
20:22
На Закарпатті митники вилучили в чеха арбалет
18:02
/ 1
НКРЕКП перевірить "Закарпатгаз" щодо донарахування в платіжках споживачів додаткових обсягів природного газу
17:41
/ 8
В Ужгороді встановлюватимуть загальнобудинкові лічильники на воду
14:28
В Ужгороді вшанували пам’ять полеглих у боях під Дебальцевим
13:42
На цей рік Закарпаттю для захисту від паводків виділять усього 23% від необхідної суми
13:28
У закарпатському Чопі мають намір створити житловий санітарно-побутовий корпус для залізничників
12:02
На Закарпатті фіксують зменшення кількості звернень щодо ГРВІ та грипу – за минулий тиждень на 20%
11:58
/ 5
На Закарпатті знову зростає захворюваність на кір
07:09
/ 3
В Ужгороді проводитиме консультації та оперативні втручання спеціаліст з захворювань сітківки ока з Інституту ім. Філатова
» Всі новини