ЗАКАРПАТТЯ ЗАХИЩАЄТЬСЯ ВІД СТИХІЇ

Прикордонне місто Чоп, населення якого паводкова Тиса не раз ставила на грань евакуації, тепер може заспокоїтися: завершено реконструкцію 18-кілометрової дамби, яка захистила від грізних вод примхливої ріки не тільки потужний залізничний вузол або "західні ворота України", як ще називають Чоп, а й кілька навколишніх сіл. Згадану дамбу журналісти встигли наректи "президентською".

ЗАКАРПАТТЯ ЗАХИЩАЄТЬСЯ ВІД СТИХІЇ Справа в тому, що навесні минулого року Глава нашої держави відвідав низку водозахисних споруд області, у т.ч. й згадану дамбу біля Чопа /між селами Саловка і Соломонове/. Віктор Ющенко не приховував свого невдоволення тодішнім ходом робіт. Після цього об'єкт включили до переліку пріоритетних, залучили додаткові сили, техніку, і темпи робіт суттєво прискорились. Це належно оцінив Президент під час недавнього перебування на Закарпатті.

- Основне - дамба існує,- сказав Віктор Андрійович.- Увага до цієї теми не зменшується, фінансування у цьому році буде дещо нижчим за обсяги 2006-го, але - більше 70 мільйонів гривень. Акценти переміщуватимуться вже не на те, як будувати земляні вали, а як концентруватися на технічній документації щодо нових технологій укріплень, проектування ємностей для паводкових вод. На це й буде скерована основна частина фінансування у поточному році.

Загальний обсяг виконаних на дамбі робіт - 21,4 млн гривень. Вартість одного кілометра реконструйованої дамби становить 1,3 - 1,4 млн гривень. Оскільки ця водозахисна споруда знаходиться на кордоні з країнами Євросоюзу /Угорщиною та Словаччиною/, то у подальшому виконуватимуться ще деякі додаткові роботи, аби довести інфраструктуру об'єкта до європейських вимог. Виділені на цей рік кошти концентруватимуться в основному на перехідних об'єктах з високим ступенем будівельної готовності. Разом з тим виконуватимуться проектні роботи на перспективу, зокрема щодо будівництва в області 42 акумулюючих ємностей у гірській місцевості та 24 протипаводкових польдерів - у низинній..

Завдяки цим заходам, за попередніми розрахунками, можливе зменшення рівня паводкових вод на держкордоні з Угорщиною на метр-півтора.

- Тому, - вважає заступник голови Закарпатської обласної держадміністрації Олександр Карташов,- вирішення проблеми протипаводкового захисту потребує спільних зусиль країн-сусідів. Оскілки реалізація намічених на Закарпатті спільних заходів матиме значний позитивний вплив на протипаводковий захист країн - членів Євросоюзу, то Угорщина - повноправний член європейської спільноти, мала б ініціювати й підтримувати виділення Євросоюзом коштів на реалізацію протипаводкових програм у нашому краї. Адже будівництво акумулюючих ємностей і польдерів на Закарпатті дасть змогу зменшити навантаження на протипаводковий комплекс не тільки в Україні та Угорщині, але й у таких країнах басейну Тиси, як Словаччина, Румунія, Сербія, Чорногорія.

На самому ж Закарпатті визначено понад 50 потенційно небезпечних ділянок, де існує загроза затоплення населених пунктів. Торік була уточнена діюча Програма комплексного протипаводкового захисту в басейні річки Тиса у Закарпатській області на 2002-2015 роки, яка передбачає виконання робіт на 2,4 млрд гривень. Програмою також передбачено створення єдиного протипаводкового комплексу та прогнозування повеней і зон затоплення, оперативне оповіщення всіх учасників водогосподарського комплесу басейну р.Тиса про загрозу виникнення та проходження паводків, а головне - активне управління паводковим стоком шляхом здійснення організаційних та інженерних заходів на водозбірній площі, чого досі не було у жодній з протипаводкових програм по Закарпатській області. Чи не тому й збитки від попередніх катастрофічних паводків були такі відчутні. Зокрема, лише повінь 1998 року завдала області шкоду більш як на 800 мільйонів гривень. А ще ж був руйнівний паводок 2001-го...

Принципово нові технічні рішення Програми схвалили країни - учасниці Водного Форуму. Реалізація передбачених Програмою протипаводкових заходів до 2015 року забезпечить захист від шкідливої дії великої води 500 населених пунктів гірського краю, 2600 виробничих об'єктів та 200 тисяч гектарів сільськогосподарських угідь. Торік на виконання водозахисних робіт у Закарпатській області було виділено 80,8 мільйона гривень, що у сім разів більше, ніж у 2005-му. Це дозволило якісно і своєчасно виконати передбачені на 2006 рік завдання і ввести в дію передбачені потужності, у т.ч. й уже згадану "президентську" дамбу.

Виконанню Програми комплексного протипаводкового захисту в басейні річки Тиса сприяє й постійна увага зі столиці. Зокрема, минулої осені це питання аналізувалося на виїзному засіданні Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи. А перед тим воно розглядалося на розширеному спільному засіданні колегій Міністерства охорони навколишнього природного середовища та Закарпатської облдержадміністрації. До речі, під час підготовки проекту Програми дій уряду на 2007-2011 роки Держводгосп подав Мінприроди України пропозицію віднести програми захисту від шкідливої дії води, у тому числі й Програму комплексного протипаводкового захисту в басейні Тиси, до пріоритетних напрямів роботи.

ФОТО З АРХІВУ: Віктор ЮЩЕНКО знайомиться з ходом робіт із нарощення водозахисної дамби уздовж річки Тиса (7 квітня 2006 р.).
Ярослав ЯДЛОВСЬКИЙ, Укрінформ.
25 січня 2007р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Надзвичайні ситуації

11:45
У Міжгір'ї на вулиці Будителів сусіди розбудили господаря, в якого загорівся будинок
11:54
У Перечині вчаділи матір та двоє дітей
11:32
Поки ужгородка пішла за покупками в супермаркет, її Skoda Fabia, залишена на парковці, загорілася
11:18
У Довгому Хустського району загорівся будинок, де спали мама з дітками
12:17
У Червеньові вогонь залишеної після служби в церкві свічки перекинувся на авто, далі – на гараж, а відтак – на будинок
16:46
Румунські прикордонники виявили в Тисі тіло ще одного потопельника з України
15:05
У Підвиноградові через мангал загорілася "крута" альтанка
12:30
У Солотвині на Тячівщині згорів гараж біля будинку
11:58
У Квасах на Рахівщині згорів будинок, в якому після святкування Великодня заснули господиня з сином
19:34
/ 4
У Дубовому на Тячівщині медики реанімували 3-місячну дівчинку, яка раптом перестала дихати
15:06
На Рахівщині мотоцикліст і малолітній мопедист травмували дітей
10:37
Учора на Закарпатті горіли два сміттєзвалища – у Чопі та в Дубрівці на Хустщині
10:28
У Голубиному Полянської громади чоловік, прокинувшись вночі, вчасно помітив пожежу в літній кухні
03:42
29-річна ужгородка намагалася перерізати собі вени на вулиці у Львові
10:58
У Мукачеві згоріла припаркована на узбіччі занедбана Daewoo Nexia
10:48
В Оріховиці біля Ужгорода згорів дерев'яний дачний будиночок
15:28
У Ясіні на Рахівщині Land Rover травмував 8-річного хлопчика, що вибіг на дорогу
11:16
Під час гасіння пожежі сміттєзвалища в Чопі виявили чоловіка з опіками
11:11
/ 1
В Ужгороді на ходу загорівся старенький УАЗ 452
22:20
/ 2
У Малому Березному Audi врізалася в стовп, водія деблокували
11:28
У понеділок у Чинадійові та Ужгороді горіли закинуті будівлі
11:16
У Виноградові в понеділок вранці згорів Volkswagen Passat
12:33
/ 1
60-річного мешканця Бабичів на Мукачівщині випадково виявили без свідомості в лісі
20:49
В Ужгороді через засмічену вентиляцію вчаділи двоє маленьких діток
20:40
У Тересві на Тячівщині через розтоплену піч згорів дах будинку
» Всі новини