Закарпатське КРУ перевіряло роботу підприємств житлово-комунального господарства області

Проблема якісного надання житлово-комунальних послуг, вочевидь, була актуальною у всі часи. Адже кожен з нас хоче знати, за що платить і, з огляду на останні підвищення тарифів на житлово-комунальні послуги, чи справді відповідають собівартості встановлені тарифи, чи не завищені вони? Бо давно відомо, про це свідчать і висновки аудиторів, що тарифи на водо- і теплопостачання, на гарячу та холодну воду, за якими здійснюється нарахування оплати населенню, не завжди адекватні тарифам, за якими здійснюється постачання тепла і води компаніями-постачальниками. Це призводить, частіше всього, до того, що з мешканців беруть чимало зайвих коштів.

Спеціалісти стверджують, що розрахунки зазвичай залишаються дуже заплутаними. Трапляється, їхню логіку і арифметику важко збагнути не лише звичайному споживачеві, а й, мабуть, чиновникам відповідальних за це структур виконавчої влади, які вже не один рік поспіль не можуть (чи не хочуть?) розібратися у цих розрахункових комбінаціях, навести порядок, впорядкувати і зробити тарифну політику в житлово-комунальному господарстві простою та прозорою.

Саме з огляду на все це, а також на виконання Плану роботи на ІІІ квартал 2006 року, контрольно-ревізійне управління в Закарпатській області організувало і провело ревізії фінансово-господарської діяльності житлово-комунальних підприємств, що надають послуги з теплопостачання за 2004-2005 роки та І півріччя 2006 року.

Так, за результатами здійснених контрольних заходів у 7 підприємствах житлово-комунального господарства, що надають послуги з теплопостачання, виявлено фінансових порушень на загальну суму 3,5 млн. грн. Треба одразу сказати, що безпосередньо у ході ревізій відшкодовано 70 % від загальної суми фінансових порушень.

За результатами ревізій складено 4 протоколи про притягнення відповідальних осіб до адміністративної відповідальності. На даний час управлінням здійснюється робота для забезпечення відшкодування виявлених фінансових порушень в повній сумі.



Фінансовий стан комунальних підприємств – надавачів послуг

Говорячи про роботу підприємств житлово-комунального господарства потрібно насамперед сказати, в якому вони стані. Так, за результатами ревізії, практично всі перевірені підприємства, що надають послуги з теплопостачання, є упродовж 2005-2006 років збитковими. У цілому за період 2004-2006 роки прослідковується тенденція до постійного зростання збитковості підприємств теплопостачання. Якщо у 2004 році тільки 4-ма з перевірених підприємств допущено 15,7 млн. грн. збитків, то у 2005 році сума збитків сягнула 25 мільйонів гривень, а вже протягом І півріччя цього року підприємства зазнали 30,4 мільйонів гривень збитків.

Які ж причини такої збитковості? За висновками спеціалістів, на збитковість підприємств житлово-комунального господарства негативно впливає зростання прямих витрат. Працівники КРУ з’ясували, що є факти включення до собівартості реалізованих послуг загальновиробничих, адміністративних витрат, витрат на збут, і це встановлено на трьох підприємствах на загальну суму 168,7 тис. грн. Приміром, ревізією в КП „Ужгородтеплокомуненнерго» встановлено факт включення у собівартість 1 Гкал виробництва та реалізації теплової енергії протягом 2004-2005 років необґрунтованих витрат, пов’язаних з оплатою юридичних послуг сторонніх організацій – 51,48тис.грн.(2005рік), оплатою аудиторських послуг – 19,3 тис. грн. (2004 рік) та оплатою оцінки майна – 54,5 тис. грн. (2005рік). Такими діями порушено чинне законодавство.

У контексті розмови про прямі втрати, потрібно зазначити ще й такий важливий чинник. У зв’язку з відсутністю лічильників теплової енергії, підприємствами, що надають послуги з теплопостачання, не обліковується фактичний обсяг виробленої та реалізованої теплоенергії в Гкал або у фізичних одиницях. Кількість реалізованої тепло енергії обраховується на підставі заключених угод із споживачами розрахунковим методом, а сума виробленої – із урахування нормативних втрат. Понаднормативні втрати лягають на фактичні витрати підприємства, результатом чого є збільшення збитків.

Працівники КРУ наводять і такий показовий факт з ревізії: встановлено втрату доходів підприємств за рахунок укладення збиткових угод, заниження цін і тарифів та інших причин на загальну суму 143,43 тис. грн.

Ще однією з причин збитковості на більшості підприємств, що надають послуги з теплопостачання, є незабезпечення відшкодування тарифами, що затверджуються органами місцевого самоврядування, фактичної собівартості послуг. Приклади можна навести дуже показові. Аналіз тарифів на послуги теплопостачання по КП «Ужгородтеплокомуненерго» показав, що відсоток покриття різниці в тарифах становить за період 2004—І півріччя 2006 року для населення від 69,2 % у ІІ півріччі 2005 року до 97,6 % у І півріччі цього року. Однак у жодному з періодів встановлений тариф для населення не покриває фактичних витрат підприємства. Хоча для бюджетних організацій та інших споживачів тариф забезпечує стовідсоткове покриття витрат. Аналогічна ситуація в Тячівському ВУЖКГ: протягом 2005 року для населення фактичні витрати покривалися у тарифах лише на 92 %.



Дебіторська, кредиторська заборгованість підприємств ЖКГ

З огляду на всі вищенаведені факти цілком логічним є й те, що підприємства житлово-комунальної сфери мають чималі суми заборгованості. Аби ж повністю змалювати картину нинішнього стану комунальних підприємств, варто такі дані коротко навести. Так, загальна сума заборгованості підприємств станом на 01.07.2006 р. становить близько 96 млн. грн.. З них за енергоносії – 64,5 млн. грн. (67,4 % від загальної суми заборгованості) та по платежах до бюджету – 5 млн. грн. (5,3 %).

У свою чергу споживачі боргують підприємству за надані послуги понад 50 млн. грн. З них найбільшу питому вагу, або 61,4 % чи 31 млн. грн., становить заборгованість населення за одержані послуги з теплопостачання.



Висновки і пропозиції працівників КРУ

За результатами ревізії працівники КРУ виробили пропозиції, реалізація яких поліпшила б стан підприємств житлово-комунального господарства. Так, на думку контролерів-ревізорів, у першу чергу необхідно здійснювати реконструкцію та ремонт теплових мереж, зношеність яких перевищує 60 %, що впливає на втрати теплоенергії.

Оскільки мережі теплопостачання знаходяться в комунальній власності, на рівні органів місцевого самоврядування необхідно передбачати кошти на їх розвиток (капітальний ремонт, реконструкцію) у видатках місцевих бюджетів. Відтак необхідно провести роботу щодо забезпечення підприємств теплоенергетики лічильниками виробленої та поданої до споживачів теплової енергії.

На рівні самих підприємств слід активізувати претензійно-позовну роботу щодо стягнення заборгованості із споживачів за одержані послуги, встановити жорсткий контроль за втратами теплової енергії, здійснювати облік понаднормативних втрат. А також потрібно забезпечити жорсткий контроль за правильністю формування витрат на виробництво та реалізацію комунальних послуг.

Слід врахувати, що цього року, за рішенням уряду, проводиться відшкодування різниці в тарифах, які понесли підприємства житлово-комунальної сфери протягом попередніх років. Тому перед службою постає завдання перевірити правильність складання підприємствами розрахунків на одержання коштів з Державного бюджету та цільове використання цих коштів.
Прес-служба КРУ в Закарпатській області
23 січня 2007р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

10:59
Відключень електроенергії на Закарпатті у четвер не передбачається, "до окремої команди" – "Закарпаттяобленерго"
23:55
В Ужгороді пожежні навчалися ліквідовувати загорання у 16-поверхівці
19:23
"Закарпаттяобленерго" повідомило про відміну раніше "анонсованих" відключень електроенергії 20 листопада з 19:00 до 22:00
17:06
"Закарпаттяобленерго" повідомило про застосування графіка погодинних відключень електроенергії 20 листопада з 16:30 до 22:00
11:18
В Ужгороді рятувальники 2 дні планово навчатимуться ліквідовувати НС на 16-поверхівках
11:12
/ 1
У середу на Закарпатті електроенергію не відключатимуть – "Закарпаттяобленерго"
17:58
В ужгородському скансені та мукачівському замку відкриють резиденції святого Миколая
14:43
/ 4
У Мукачеві у 37 локаціях висадили 570 сакур, закуплених коштом мера
11:00
/ 1
У середу в Ужгороді прощатимуться з полеглим захисником Михайлом Шишкою
09:27
У вівторок на Закарпатті електроенергію не відключатимуть – "Закарпаттяобленерго"
21:39
/ 3
З понеділка на Закарпатті впроваджуються графіки погодинних відключень електроенергії
20:18
/ 1
Стало відомо про загибель Івана Савули з Дубового, що з червня вважався зниклим безвісти
19:32
Закарпатський сир "Лопта" здобув "срібло" на міжнародному конкурсі сирів у Португалії
18:09
У понеділок тимчасово не працюватиме ПП "Убля – Малий Березний" на кордоні зі Словаччиною
16:26
/ 6
На Закарпатті відбулася Всеукраїнська конференція військових капеланів УГКЦ
15:05
Годинник капітана пароплава Carpathia, що врятував пасажирів "Титаніка", продали за рекордні $2 млн
22:29
/ 1
Майже половина мукачівців їздять у громадському транспорті безкоштовно
14:53
Держдеп США знизив рівень ризиків для подорожей до 9 областей України, серед яких – Закарпаття
00:03
/ 2
Україна та ЄС розпочинають модернізацію пункту пропуску "Лужанка-Берегшурань" на кордоні з Угорщиною
23:56
Найстаріша жителька Іршавської громади Ганна Фечка відзначила 103-й день народження
23:14
/ 2
Із Закарпаття за час повномасштабної війни емігрували 300 тисяч місцевих жителів – Білецький
23:52
/ 28
"Я бізнес робила з митницею та прокуратурою": мама екскерівника Закарпатської МСЕК Веклинця про майно сина
20:49
/ 13
У позашляховику, що вночі в лісі біля Великої Угольки перекинувся в урвище, загинув настоятель тамтешнього скиту УПЦ МП Артемій (Пацкан)
19:22
/ 1
Зупиняючи московську орду на Донеччині поліг Руслан Капітан з Підгірного Іршавської громади
16:18
/ 5
Голова Закарпатської ОВА Мирослав Білецький зустрівся з правлячим єпископом МГКЄ владикою Теодором
» Всі новини