У закарпатській Колочаві відкрили пам'ятник "Вчительці з Вкрайіни" (ФОТО, РОЗШИРЕНО)

У с. Колочава Міжгірського району Закарпаття з нагоди Дня вчителя відкрили пам'ятник "Вчительці з Вкрайіни". Він присвячений усім вчителям, які у післявоєнні роки приїхали на Закарпаття із центральної та східної України піднімати рівень освіти у гірських селах. Назва пам'ятника повідомляє про те, як називали люди на місцевому діалекті приїжджих вчительок.

У закарпатській Колочаві відкрили пам'ятник "Вчительці з Вкрайіни" (ФОТО, РОЗШИРЕНО)

Автор монументу – виходець Колочави, відомий український скульптор Петро Штаєр.

"Такий пам’ятник мав би стояти десь у центрі області, – розповідає ініціатор та меценат створення монумента, уродженець села Колочава, нардеп Станіслав Аржевітін. – Цих молодих вчительок відірвали від дому та скерували на роботу у далекі гірські райони. Важко переоцінити місію, яку вони виконали у сільській освіті того часу".

За словами Аржевітіна, у жовтні 1944 року в Колочаві встановилася нова влада. Система освіти переводилася за зразком освітньої системи Радянської України. Та реалізувати цю шкільну реформу можливо було лише підготовленими педагогами з України. Вже 1 вересня 1945 року до роботи в Закарпатській Україні стали 800 присланих вчителів. Протягом 40-50- х років минулого сторіччя на Закарпаття з Великої України було направлено близько 5 тисяч вчителів. Більше 250 вчителів цієї генерації потрапили і в колочавські школи. Серед них були і батьки мецената – Любов Дринь та Михайло Аржевітін.

Коли вони приїхали на Закарпаття, тут була закрита зона. В’їзд і виїзд з області дозволявся лише по спеціальних перепустках. Вчителям заборонялось їхати кудись з місця роботи без окремого дозволу. Через декілька років цю норму було знято і у 1953 р. розпочався масовий виїзд вчителів додому в свої області. Закарпатське обласне управління освіти вимушено знову цілими "ешелонами" завозити молодих педагогів з центральної за східної України. Розпочалась своєрідна друга хвиля "українських вчителів".

Та 15 вчительок назавжди обрали Колочаву своєю другою рідною домівкою. Саме їхні прізвища викарбувані на колочавському пам’ятнику "Вчителька з Вкрайіни". Більшість із них давно померли, проте кілька старих вчительок таки приїхали на відкриття монументу.

Довідка.

Першу хвилю вчителів на Закарпаття з Великої України на початку 20 сторіччя становили вчителі-емігранти. На кінець 1926 року в шкільному інспектораті Підкарпатської Русі на обліку перебувало близько 70 таких вчителів. Майже всі емігранти – це втікачі від переслідування комуністичної влади, що встановлювалась в Росії, Україні, на Кубані після завершення Світової війни 1914-1918 рр. Більшу частину вчителів-емігрантів складали галичани. Всі вони свого часу були примусово мобілізовані в роки війни на фронт в складі австро-угорського війська, а по завершенні війни добровільно вступили до новостворюваної української армії. Війська УНР були розбиті, більша частина вояків потрапила в полон, частина була інтернована до Польші, Німеччини. Інша група емігрантів-вчителів складалась з колишніх вояків армії Денікіна або Врангеля, які формувались на Дону і відступали від Червоної армії через Крим до Туреччини. В 30-х роках минулого сторіччя більшість інтернованих вчителів отримала дозвіл від чехословацького уряду на вчительську справу. Дорога додому комуністами була для них закрита. Майже всі вчительки з Великої України свого часу стали дружинами чехословацьких підданих і разом з ними повернулись до Чехословаччини, в складі якої тоді перебувало Закарпаття.

Під час угорської окупації 1939-1944 рр. українці-емігранти змушені були покинути Колочаву.

У закарпатській Колочаві відкрили пам’ятник "Вчительці з Вкрайіни"

У закарпатській Колочаві відкрили пам’ятник

У закарпатській Колочаві відкрили пам’ятник

У закарпатській Колочаві відкрили пам’ятник

ЗІК
05 жовтня 2009р.

Теги: Колочава, пам'ятник, вчителька

Коментарі

Гуцул 06.10.2009 / 08:53:00
І чим великий "філолог" Аржевітін пояснить різницю між "Вкраїною" і "Вкрайіною"? Буква "ї" якраз і означає звук "йі". Може, він і "я" пише як "йа"?



Найсмішніше, що памятник вчительці, а напис цілком безграмотний. Доки можна йти на поводі у кількох анальфабетів-крикунів, які хочуть заперечити на Закарпатті все українське? Цікаво , а на Полтавщині чи на Сумщині теж на памятнику вчительці нашкрябали би щось суржиком?



А якщо на те пішло, то в нас не кажуть з "Вкрайіни", а "з України" з наголосом на а.

pfr 06.10.2009 / 00:37:00
мо, аржевітін кладе яйця у різні кошики?... комуністичні...

orange 05.10.2009 / 22:08:00
Ну і нафіґа, питається, там, на відкритті, були ці піонери? Без того не мож було?

НОВИНИ: Соціо

19:14
На Тячівщині зіткнулися три автомобілі Фото новина
18:19
/ 1
В Ужгороді на Закарпатській облаштують додаткову смугу Фото новина
17:26
На війні з рф поліг Герой із села Водиця на Ужгородщині Анатолій Фіцай Фото новина
16:19
/ 1
На Закарпатті з початку року вогонь знищив понад 570 гектарів сухостою Фото новина
15:07
/ 1
У пункті пропуску «Тиса» знайшли мікроавтобус у міжнародному розшуку Фото новина
14:34
Водій мотоцикла під наркотиками влаштував ДТП і тікав від патрульних Фото новина
13:35
/ 1
Стала відома подальша доля вилучених на Закарпатті стародруків Фото новина
12:33
/ 1
У Білках на Хустщині попрощалися з полеглим на війні з рф воїном Петром Біксеєм Фото новина
11:13
Військовий з Углі отримав почесний нагрудний знак «Золотий хрест» Фото новина
10:13
/ 1
У Велятині на Хустщині повідомили про загибель на війні захисника Юрія Марченка Фото новина
08:56
/ 3
Сьогодні в Ужгороді стартує «Сакура Фест»
00:47
У понеділок у Мукачеві попрощаються з Юлієм Калі, що загинув ще в грудні 2024-го Фото новина
17:52
Після восьми місяців неволі додому повернувся військовий із Хустщини Фото новина
16:53
27 старовинних книг намагалися вивезти за кордон через Закарпаття Фото новина
14:18
/ 1
Рятувальники ліквідували 9 пожеж сухої трави за один день Фото новина
14:16
У селі Залом на Хустщині попрощаються із полеглим Героєм Богданом Мигалко Фото новина
14:12
Понад 30 сімей загиблих захисників отримають допомогу від Ужгородської міськради
13:06
У Тересві на Тячівщині повідомили про загибель військовослужбовця Олександра Шафара Фото новина
13:02
/ 2
В Ужгороді депутати міської ради не підтримали жодну з петицій щодо забудови Ботанічної набережної Фото новина
12:57
/ 2
Лікарню в Ужгороді за 125 млн грн відремонтує фірма, що фігурує у кримінальній справі щодо привласнення грошей під час ремонту поліклініки
09:42
У Лазещині на Рахівщині прощатимуться з військовим Олександром Головко Фото новина
14:34
/ 8
Депутата райради Закарпаття викрили на переправленні ухилянтів за кордон Фото новина
13:25
/ 2
В Ужгороді в останню дорогу проведуть полеглого воїна Івана Черничка Фото новина
11:18
У Нижньому Болотному на Хустщині в останню дорогу провели захисника Віктора Шпиньовича Фото новина
10:05
На Мукачівщині медики рятували дітей від панічної атаки після озброєного нападу на їхню матір Фото новина
» Всі новини