Ініціатором встановлення дошки та вшанування видатного уродженця села Порошково став вчитель історії місцевої школи, депутат районної ради Іван Готра.
Під час одного з своїх візитів на Перечинщину єпископ Мукачівської греко-католицької єпархії владика Мілан Шашік пообіцяв освятити меморіальну дошку й дотримав свою обіцянку.
На церемонії освячення дошки, яку встановлено на будівлі школи, були присутні селяни, учні, вчителі, керівники району та депутати.
Владика Мілан Шашік у своєму слові відзначив, що Августин Штефан був освіченою й інтелігентною людиною, який зробив значний вклад для розвитку Закарпаття, тому треба шанувати і наслідувати таких людей.
Присутні також запропонували місцевим депутатам присвоїти школі ім’я свого видатного земляка, або принаймні назвати на честь А. Штефана вулицю.
Довідка
АВГУСТИН ЕМІЛІЙОВИЧ ШТЕФАН (1893-1986) – Один із найвідоміших громадсько-політичних і культурно-освітніх діячів Закарпаття ХX ст. народився 11 січня 1893 р. у с.Порошково комітату Унг (Перечинський район Закарпатської області) в родині греко-католицького священика. Здобував освіту в Берегівській гімназії, яку закінчив у 1910 р., та в Ужгородській духовній семінарії, де навчався упродовж 1910-1914 рр. Після цього, до 1917 р. А.Штефан студіював на філософському факультеті Будапештського університету. По його закінченні він працював професором учительської семінарії в Ужгороді (1918-1919 рр.) та Ужгородської гімназії (1920-1922). Протягом 1922-1938 рр. Августин Штефан займав посаду директора державної торговельної академії в Ужгороді, а згодом у Мукачеві та Сваляві. У січні 1939 р. він став членом виконавчого комітету партії Українське Національне Об’єднання, а незабаром був делегованим від Української Національної Ради до “Чесько-Українського товариства” в Празі (січень-лютий 1939 р.) 12 лютого А.Штефана обрали послом Сойму Карпатської України, а в день його проведення – 15 березня 1939 р. – головою Сойму. Августин Штефан був призначений міністром культів, шкільництва і народної освіти Карпатської України. Після загарбання Закарпаття військами Угорщини А.Штефан був змушений емігрувати через Румунію та Югославію до Братислави,а згодом до Праги. 21 липня 1939 р. в Венеції”, Августин Штефан увійшов до складу емігрантського уряду А.Волошина. Упродовж 1939-1940 рр. працював директором Комерційної академії в Братиславі, а з 1940 р. до 1945 р. – в українській гімназії в Празі. З 1945 р., коли гімназію перенесли до Аутсбургу, і аж до 1949 р. А.Штефан продовжував свою професійну діяльність. Емігрувавши до Сполучених Штатів Америки, у 1949-1969 рр. він викладав українську мову в Українському католицькому інституті для дівчат у Стамфорді (штат Конектікут). Помер Августин Штефан в еміграції у США на 94–му році життя, видавши ще два томи своїх споминів.
За інформацією прес-служби БЮТ в Закарпатській області
01 жовтня 2009р.
Теги: Августин Штефан, Карпатська Україна, Порошково