БАБИНЕ ЛІТО. Із щоденника Сергія Федаки

Так тепло наприкінці вересня не бувало вже давно. Народ розслабляється і намагається не думати про зиму. Хоча комунальники змушені замислюватися, примара Алчевська продовжує висіти над сотнями наших міст. Можна позаздрити тим ужгородцям, які мають грубки і каміни - дров навколо достатньо, вистачить на цілий сезон.

БАБИНЕ ЛІТО. Із щоденника Сергія Федаки

Голова же Севастопольської міської адміністрації С.Куніцин оголошує у місті надзвичайний стан. Голова його міськради натомість пропонує продати якийсь шмат севастопольської землі і за ці гроші закупити газу для котелень. Отаким чином за кілька років все місто може бути розпроданим. І не воно одне. Всі розмови про енергозбереження, про альтернативну енергетику поки так і лишаються розмовами.

Та і їх вже не дуже ведуть. Вся увага прикута до президентських виборів, котрі офіційно ще не почалися, але де-факто тривають повним ходом. Величезні плакати, які спотворили наші вулиці, переслідують цілком чітку мету. Вони не так агітують за своїх персонажів, як просто звеселяють перехожих, переводять увесь драматизм ситуації в якийсь сатиричний, пародійний план.

Коли п’ять років тому усюди були обличчя В.Януковича, це вражало розмахом і шаленими грошима, котрі довелося викласти за взагалі-то неефективні заходи. Але Схід вперто насувався на Захід, наївно гадаючи, ніби гроші вирішують усе. Виявилося, що далеко не все. До грошей треба ще й розумну голову, щоби розпорядитися коштами максимально вдало. Регіоналам тоді цього не вдалося. Зараз же їхній провальний приклад копіює уже добрий десяток послідовників.

Війна плакатів вже перетворилася на якийсь абсурдний ритуал, вона ні до чого не веде, але це справа престижу, тому кожний хоче встановити більше плакатів, ніж у конкурента. Всі називають це соціальною рекламою, хоча рекламує вона хіба що відсутність розуму і смаку у відповідних команд. Ну і ще наявність грубих грошей – явно не надто законного походження, бо звідки під час кризи взяти стільки чистих грошей? Тим часом історія суне своїм шляхом, не зважаючи на комах, які вовтузяться на її узбіччі.

Все це вже колись відбувалося. Л.Кравчук з добре підвішеним язиком і схильністю до афористичних формулювань дуже нагадує М.Грушевського, котрий точнісінько так намагався балансувати між Росією і Заходом, так і не спромігся зберегти військовий потенціал України, розтратив увесь політичний вплив і врешті-решт став просто коментатором історії, котру творили вже інші люди. На зміну одному прийшов гетьман П.Скоропадський, на зміну іншому – представник директорату Л.Кучма.

Обидва ішли під проросійськими гаслами, але реально доклалися до українізації суспільного життя у державі, здійснили необхідні інституційні перетворення, при обох повсякденне життя відчутно стабілізувалося, усталилися правила гри – дуже далекі від цивілізованих, зате зрозумілі і прості.

Потім знову був сплеск національних почуттів і відверто проросійських політиків змінили С.Петлюра і В.Ющенко. Обидва надто швидко розгубили величезний кредит довіри, який мали спочатку. Обоє робили ставку на народну стихію і орієнтувалися на Антанту, зараз вона зветься Євроатлантичною спільнотою. Обох та спільнота врешті-решт брутально "кинула", повважавши за краще напряму домовлятися з Росією, а не інтригувати з буферним утворенням. Епоха В.Ющенка от-от завершиться.

Цікаво – чим? Бо після падіння С.Петлюри Україна повністю перейшла під російський контроль, але невдовзі Кремль змушений був здійснювати тут політику українізації, сприяти піднесенню національної культури, що кінець-кінцем завершилося "розстріляним відродженням", голодомором, масовими репресіями інтелігенції. Цього разу очікується щось ще більш екзотичне.

Найімовірніше, четвертого президента таки буде обрано, і він вестиме політику за принципом "крок уперед і два назад". Нація лишається такою же розколотою, як і 1919 року, коли УНР і ЗУНР злучилися тільки на папері, але до реальної консолідації справа так і не дійшла. Тоді, правда, мільйони селян трималися за свою землю, зараз цей зв’язок уже втрачений, мільйони живуть із закордонного заробітчанства. Зате так само усі вірять, ніби якось-то воно буде, тому страшенно не люблять песимістів і скептиків. Що ж, до цього не звикати.

Сергій Федака, "НЕДІЛЯ"
30 вересня 2009р.

Теги: політика, бабине літо, вибори президента, Ющенко, Янукович, Кучма, Кравчук

НОВИНИ: Соціо

18:04
Суд у Львові продовжить розгляд справи по скасуванню висновку щодо будівництва ВЕС на закарпатській Боржаві
17:18
/ 1
Понад 37 тисяч закарпатців отримали більшу пенсію з 1 вересня – в середньому на 41 грн
15:07
/ 1
Уряд затвердив будівництво нового летовища на Закарпатті – міністр інфраструктури
14:14
В Ужгороді на зустрічі з послом Чехії в Україні та генконсулом Чехії обговорили реконструкцію військового цвинтаря на Шахті
11:52
За 8 місяців на Закарпатті послугами пасажирського транспорту скористалися 13,7 млн пасажирів
10:34
/ 8
Найпотужніший на кордоні зі Словаччиною митний пост "Ужгород" розбудують і введуть в експлуатацію до кінця 2021 року
10:23
Понад 3600 шлюбів зареєстрували на Закарпатті протягом 8 місяців
10:03
Потенціал лабораторій УжНУ у власних наукових студіях зможуть використовувати учні Ужгородської спецшколи-інтернату
09:36
/ 1
До ТОП-200 шкіл України увійшов один освітній заклад із Закарпаття – класична гімназія в Ужгороді
03:19
/ 2
Зеленський поставив завдання включити реконструкцію ПП "Ужгород – Вишнє Нємецьке" до "Великого будівництва"
16:35
"Путівник у світ шрифту Брайля" презентували в Ужгороді
13:48
Черговий проект "Норвегія-Україна" урочисто відкрили в обласному центрі Закарпаття
13:05
В Ужгороді підписали меморандум, покликаний сприяти розвитку туризму в області
12:37
/ 1
У Мукачеві ОСББ отримають прилеглі земельні ділянки в користування
11:45
Людмила Сюзева: "Пізнай Ужгород" – проєкт, який дозволяє побачити місто по-новому
11:39
На закарпатському МП "Тиса" в українця вилучили незадекларовані 20 тис євро
11:35
Віктору Ряшку присвоїли звання Почесного громадянина Мукачева
11:34
В Ужгороді – виставка "Такі, як є: стоп булінг!"
10:52
Мукачівські депутати звернулися щодо бюджетної децентралізації: місто може втратити 25 млн через "новації"
10:36
/ 2
ЦНАП Мукачева вже надає 326 адмінпослуг
10:16
У Мукачеві обдаровані вихованці мистецьких закладів отримуватимуть стипендії
16:46
На Закарпатті розпочався сезон збору і заготівлі паприки
16:37
В Ужгороді погодили розробку проєкту будівництва регулюючої споруди на Ужі біля Боздоського парку
16:33
В Ужгороді попередньо погодили комплексну Програму відновлення історичного центру на 2021-2023 роки
13:34
/ 2
Чопський прикордонний загін запрошує на службу за контрактом на посади інструкторів-кінологів
» Всі новини