Торік в Ужгороді було вісім випадків лептоспірозу, чотири з них - смертельні

Про небезпечне сусідство гризунів ми час від часу згадуємо, а особливо почувши про якісь незвичайні випадки. Приміром, про те, що хтось захворів на таку інфекційну хворобу, як лептоспіроз, яка, до речі, часто закінчується смертю хворого. Та й загалом, "зустріч" із пацюком на вулиці міста є малоприємною. Городяни ремствують на санітарні служби, тоді як знищення гризунів у житлових масивах - завдання наших горезвісних ЖРЕРів, від виконання якого вони справно ухиляються. А крім гризунів, нам ще дошкуляють і комарі, і таргани, і... воші... Тож сьогодні про "нечисті" проблеми поговоримо з головним лікарем Ужгородської дезінфекційної станції Юрієм Ухалем.

Торік в Ужгороді було вісім випадків лептоспірозу, чотири з них - смертельні

— Пане Юрію, у зв’язку з розчищенням вул. Фединця, де вирував ринок, тільки й розмов у місті про велетенських пацюків, що добряче розплодилися під торговельними павільйончиками. Що робила дезінфекційна станція для знищення небезпечних гризунів?

— Дійсно, при демонтажі торгових будок стало видно, скільки різних нечистот, в тому числі пацюків, розвелося на місці ринку. До подібного ми були готові заздалегідь, крім того, про це просила й мерія. Тож вся ділянка колишнього ринку була опрацьована дератизаційними засобами, аби гризуни не розповсюдилися по місту. Тож поширена недоброзичливцями чутка про те, що Ужгород заїдять щурі, дійсності не відповідає.
 
— Як відомо, пацюки — основні розповсюджувачі такого небезпечного інфекційного захворювання, як лептоспіроз. Як у нас із цим захворюванням?

— Протягом останніх років епідемічна і епізоотична ситуація з лептоспірозу як в області, так і м. Ужгороді продовжує залишатися не дуже сприятливою. Так, за останні чотири роки та 9 місяців 2008 року в області зафіксовано 244 випадки захворювання на лептоспіроз, з них в Ужгороді — 32. Зокрема, минулого року в Ужгороді було вісім випадків лептоспірозу, чотири з них — смертельні.
 
— Гадаю, не зайве буде ще раз нагадати нашим читачам, про особливості цього захворювання...

— Слід знати, що лептоспіроз — смертельно небезпечне гостре інфекційне захворювання, яке є спільним як для людей, так і для тварин.

Взимку та у перехідний період року питання ураження лептоспірозом є вкрай актуальним. Адже джерелом інфікування стають мишоподібні гризуни, які у прохолодну пору року населяють наші помешкання й господарські будівлі. Виділяючи лептоспіри із сечею, гризуни забруднюють воду й харчові продукти.

При порушенні правил особистої гігієни — вживанні води з випадкових водоймищ, споживанні немитих овочів і фруктів тощо — людина легко може підхопити лептоспіроз. Із зовнішнього середовища збудник інфекції потрапляє до організму людини через укуси пацюків й інших гризунів, подряпини на тілі та слизову оболонку ротової порожнини і шлунково-кишковий тракт. Тому ризик захворюваності переслідує людей, котрі ведуть домашнє господарство, тримають домашніх тварин, тих, хто захоплюється рибальством та мисливством.Якщо хворий вчасно не звернеться за медичною допомогою, то це може призвести до трагедії. Смертність від лептоспірозу складає 30 — 40 відсотків від загальної кількості інфікованих.

Хвороба дає про себе знати досить швидко і гостро. У перші ж години ураження температура тіла може сягнути 40 градусів. Людина стає млявою, розпочинається ломота в тілі, біль у спині, нудота, блювота. Насамперед, уражаються печінка, нирки й серце. Необачним хворим варто знати і пам’ятати, що самолікування у випадку лептоспірозу безрезультатне. На жаль, інколи (при так званих блискавичних формах лептоспірозу) у боротьбі з цією недугою безсила навіть медицина.

— Як можна попередити лептоспіроз і чи проводяться профілактичні заходи?
 
— Попередити це смертельно небезпечне захворювання можна лише завдяки знищенню його джерела — гризунів і за умови суворого дотримання правил особистої гігієни.

У місті та районі діє комплексний план боротьби із лептоспірозом. Щоправда, часом він виконується формально. Хоча санепідемстанція постійно нагадує керівникам підприємств, установ, організацій різних форм власності про необхідність негайного приведення підпорядкованих їм об’єктів до належного санітарного стану.
 
Однак через відсутність цільового фінансування у бюджетних закладах повнота охоплення систематичними дератизаційними заходами далека від стовідсоткової. Виконання як планової систематичної, так і суцільної дератизації без належного фінансування не можливе, оскільки відділ профілактичної дезінфекції перебуває на спецкоштах, бюджетне фінансування вказаного відділу не передбачене.
 
— Що ж, з дератизацією все зрозуміло, тепер давайте поговоримо про дезінсекцію, тобто знищення комах. Зокрема тих, що найбільше дошкуляють людині — комарів, кліщів, клопів, тарганів...

— Після того як стало відомо, що численні представники класу комах та членистоногих (до яких належать кліщі), беруть участь у перенесенні збудників інфекційних хвороб, термін дезінсекція стали використовувати в широкому розумінні, як захід, спрямований на звільнення людей, приміщень, ділянок природи від цих шкідливих комах. Звичайно, дезінсекція — це не повне знищення даного виду, бо в природі цього практично досягти не можливо, а доведення чисельності популяції до безпечного в санітарно-епідеміологічному відношенні рівня.
 
Кожен вид комах є переносником певного виду інфекції, приміром, комарі — малярії, туляремії та вірусних інфекцій, а воші є переносниками збудників висипного тифу, волинської лихоманки, зворотного тифу. Такі ж членистоногі, як постільні клопи, таргани, мурашки створюють антисанітарні умови в помешканнях людей. Тому знищувати таких комах та членистоногих, безсумнівно, потрібно. Найефективнішим методом при цьому є хімічний, тобто застосування отрут — інсектицидів.
 
— За кордоном, приміром, в Угорщині, біля житлових масивів проводиться масове винищення комарів. Щось я не чула, аби подібне проводилося у нас...

— У нас таке теж можна провести, але повного і тривалого ефекту воно не дасть. Причина в тому, що у нас майже в кожному багатоповерховому будинку вологі підвали, а це дуже сприяє поширенню й розплідненню комарів. От якби всі підвали були сухі, поблизу будинків не було заболочених місць, прибудинкові території й скверики добре провітрювалися, а не щільно заростали кущами і деревами, тоді від комарів можна було б позбутися.
 
— Ви згадували про те, що воші є переносниками певних інфекцій. Невже й нині педикульоз є поширеним явищем?

— На жаль, так. Крім того, що педикульоз є соціальною проблемою, завошивленість — це й епідеміологічне лихо. Воші є переносниками висипного тифу та хвороби Бриля, що періодично фіксується на території області, тому в організованих та дитячих колективах регулярно проводяться рейди-огляди.
Крім того, невдовзі при дезінфекційній станції запрацює новий санітарний пропускник з дезкамерним відділенням. Велика заслуга в цьому мерії міста, за кошти якої і було його відбудовано. У санітарному пропускнику проводиться санітарна обробка завошивлених та контактних осіб із осередків педикульозу, а також осіб без постійного місця проживання. Важлива роль санітарному пропускнику відводиться щодо профілактики інших заразних хвороб, зокрема корости та грибкових захворювань. У дезкамерному ж відділенні мають оброблятися речі з осередків інфекційних захворювань, як-от кишкові інфекції, вірусні гепатити, туберкульоз, менінгококова інфекція, короста тощо.
 
— Наостанку, що б ви порадили нашим читачам стосовно дотримання санітарних правил, аби вберегтися від небезпечних інфекцій?

— Наполегливо рекомендую також мешканцям міста і району провести заходи щодо знищення мишей і пацюків, застосувавши для цього усі відомі їм методи боротьби. Пам’ятаймо, що тільки комплексний підхід до виконання профілактичних заходів у боротьбі з лептоспірозом врятує нас і наших рідних від цієї небезпечної недуги!

До речі, Ужгородська дезінфікаційна станція надає платні послуги з дератизації, дезінсекції та дезінфекції. Нами обробляються всі категорії об’єктів Ужгорода та області. Гарантуємо високу якість робіт при мінімумі шкідливих факторів для людини і домашніх тварин — і при цьому низькі й доступні ціни. Звертайтеся за адресою: вул. Грибоєдова, 20, тел. 64-07-10.

Єва Деметер, РІО
18 вересня 2009р.

Теги:

НОВИНИ: Надзвичайні ситуації

11:40
У Жорнаві на Ужгородщині вщент вигоріла надвірна споруда на приватному обійсті Фото новина
11:33
У Сокирниці на Хустщині через стало коротке замикання загорівся будинок Фото новина
11:34
ВІДЕОФАКТ. У Хусті горіла будівля колишнього готелю "Лев"
11:05
У Росоші Керецьківської громади рятувальники, поліцейські, лісівники та місцеве населення шукали 12-річну дівчинку Фото новина
00:19
В Ужгороді "п'яна" Mazda врізалася в дерево Фото новина
16:57
У Воловці Skoda Superb перекинулася з дороги в кювет Фото новина
14:14
У Руському Полі на Тячівщині горіла занедбана 2-поверхова будівля Фото новина
11:33
/ 3
У Глибокому на Ужгородщині відбійник простромив BMW, 18-річний водій загинув Фото новина
11:15
/ 1
У Вилоку на Берегівщині під колесами потяга "Запоріжжя-Солотвино" загинув 14-річний хлопець з села Перехрестя Фото новина
16:25
/ 10
В Ужгороді водій виїхав на тротуар і збив жінку Фото новинаВідео новина
14:17
На Закарпатті за тиждень кількість звернень з ГРВІ зменшилася ще на 2,8%
13:13
/ 1
ФОТОФАКТ. В Ужгороді чоловік помер на зупинці, а авто заїхало на тротуар навпроти "зебри", когось забирала "швидка"
12:52
У горах на Рахівщині врятували двох "туристів", що промокли і втратили надію Фото новина
12:28
У Золотарьові на Хустщині згоріла надвірна споруда з тонною сіна Фото новина
11:49
У Березові на Хустщині на пожежі в будинку загинув 71-річний чоловік
14:15
/ 1
У Тисі виявили ще одного потопельника Фото новинаВідео новина
22:02
/ 3
35-річний "турист" з Донеччини 3 дні блукав високогір'ям на Рахівщині, загубив у потічку взуття і обморозив ноги в снігу Фото новина
14:02
В Ужгороді на пожежі в квартирі травмувалися 3 людей (ОНОВЛЕНО) Фото новина
11:12
У Вільшанах на Хустщині згорів будинок
14:10
У Ляхівцях на Ужгородщині гасили пожежу в котельні, прибудованій до будинку Фото новина
11:24
На пожежі у Видричці на Рахівщині виявили тіло власника будинку Фото новина
12:56
У Довгому на Хустщині на пожежі будинку виявили тіло 80-річної власниці (ОНОВЛЕНО) Фото новина
17:48
На Закарпатті за тиждень кількість звернень з ГРВІ зменшилася ще на 12,6%
14:11
У Берегові горів будинок Фото новина
14:04
/ 1
У Білках на Хустщині горіла літня кухня-хлів Фото новина
» Всі новини