
СНІГ — ЛИШЕ НА ПОРІГ
Ще задовго до Нового року я зателефонувала кільком знайомим синоптикам і гідрометеорологам, допитуючись у них, якою буде погода в новорічну ніч. Одні запевняли, що весняною у прямому розумінні слова, мовляв, буде тепло й тихо, інші стверджували, що мороситиме дощ, буде зилко й вітряно. Снігу не обіцяв ніхто. І лише начальник Українського гідрометеорологічного центру Микола КУЛЬБІДА порадував:
— Напередодні Нового року на території всієї України очікується зниження температури, тобто легенький морозець. 30-го і 31-го грудня в більшості регіонів випаде сніг, точніше, буде пороша, яка суцільного снігового покрову не створить, але, як кажуть, підбілить святкову ніч. Лише мешканці східної частини й півдня України не побачать бажаного дарунка неба. Там триматиметься тепло, температура знизиться лише до 0 градусів. Не очікується снігу й у Карпатах, хоча температура повітря й матиме невеликий мінус.
— Різдво теж прийде до нас не на білому коні? Не тріщатимуть морози й на Водохреще?
— На жаль, спеціалісти Гідрометеоцентру не роблять такі довгострокові прогнози, а лише на 15 днів уперед. Але з усього видно, що за два місяці, що залишилися холодному сезону, зима кілька разів ще відчутно нагадає про себе.
— А ви ж колись говорили, що зими тепер в Україні коротші...
— Не тільки зими. Нині сезони дуже змінилися, маю на увазі їхню тривалість. Осінній став набагато довшим. А весняний, як і зимовий, з кожним десятиліттям стає все коротшим. Ця пора року настає, як правило, раптово, інтенсивно розвивається, і через кілька тижнів ми вже маємо по-справжньому літню погоду.
— Може статися, що ми, як і мешканці Нью-Йорка, не встигатимемо й помилуватися весняним пробудженням природи?
— Може. В майбутньому.
— Дехто з науковців уже говорить про те, що в Україні сьогодні не 4 пори року, а 6, новими називають передзим’я та перехідний період з весни до літа. Ви поділяєте цю думку?
— Поняття передзим’я існує вже дуже давно. Не думаю, що за ознаками його можна назвати порою року як і перехідний період. Визначальною в сезоні все-таки залишається висота сонця над горизонтом. Суттєві зміни її відбуваються чотири рази на рік.
— Теплі зими обіцяють нам і в найближчі 5 років. Через глобальне потепління. А так хочеться справжньої зими! Чи є перспектива якось зупинити це потепління, зменшити його вплив на український клімат?
— Теоретично так, але... Природні зміни клімату фіксуються на всій планеті. На них накладається ще й втручання людини в природу, її діяльність. Викиди в атмосферу, парниковий ефект, забруднення довкілля — з кожним роком ці процеси стають інтенсивнішими. Україна в цьому сенсі — не виняток. От природа й бунтує, «віддячує» нам аномаліями.
— Чи правда, що циклони змінили свою траєкторію і теж спричинили потепління в Україні?
— Центри дії атмосфери, — є такі поняття у метеорологів і синоптиків, — це області руху атмосферних потоків, де зароджуються й перебувають циклони й антициклони. Для нас важливими є два таких центри — ісландський мінімум і азовський максимум. От вони за останні 30—40 років дещо змістилися північніше — на 300—400 км. Відповідно й траєкторії циклонічних утворень пролягають так само північніше. Отже, атлантичне тепле повітря тепер безперешкодно проникає на територію України й диктує свій характер погоді.
"Україна і світ сьогодні".
23 грудня 2006р.
Теги: