Проблема утилізації сміття сьогодні актуальна не тільки для великих міст, але й невеликих населених пунктів. Особливо гостро вона постає перед місцевою владою туристично-привабливих селищ, розташованих поблизу найвищої точки українських Карпат - Говерли. Екологи вже давно б'ють на сполох, однак масштаби знущання людини над екологією регіону з року-в-рік лише зростають.
Яскравим прикладом такого ставлення є створення сміттєвого звалища на підходах до Чорногірського хребта з боку селища Лазещина (Рахівський район, Закарпатська область).
Дорога з Лазещини проходить повз туристичну стоянку Козьмещик. Частина тутешніх земель вже приватизована, про що свідчать таблички з написом "приватна власність". На території стоянки розташовані дерев'яні помешкання, без будь-яких зручностей, де туристи можуть переночувати. Поруч будується кілька нових туристичних баз, які, очевидно, будуть розраховані на більш комфортний відпочинок.
Це місце вже давно користується популярністю серед туристів, зокрема тих, що віддають перевагу походам вихідного дня. Адже сюди (до Козьмещика) можна доїхати на авто, а далі, за 5-7 год., дійти до вершин Говерли чи Петроса і повернутися назад.
Більшість туристів залишають після себе багато сміття. Місцеві господарники не вигадали нічого кращого, як створити неподалік туристичної стоянки сміттєзвалище просто в лісі, за три десятки метрів від дороги. Територія смітника, а це не менше 2 га., обведена дерев'яною огорожею і туди сьогодні звозять побутові відходи з усієї Лезещини. Якої шкоди природі можуть завдати хімічні процеси, що відбуваються серед тонн сміття, можна тільки здогадуватися.
Проте, сміття - не єдина проблема в цьому місці. Не зважаючи на сильні минулорічні повені, які завдали мільйонних збитків Західній Україні, масштабна вирубка лісів не припиняється. Її реальні об'єми можна побачити тільки з найвищих гірських точок. Доходить до абсурду.
Вздовж згаданого туристичного маршруту протікає річка Лазівщина, яка наробила в 2008 році багато шкоди, зокрема розмила дорогу, по якій проходить маршрут.
На її відбудову й укріплення пішли чималі кошти. Однак, вздовж річки за останній рік було вирубано значну частину лісів, які утримують схили, а отже контролювали русло ріки.
Скрепи Коко 2009-09-09 / 01:06:00
Зато Гуцулы знавуть файно робити фестивалі "Ріпы" тай "Брынзі".Кібі ся научили фестиваль уборкы за самими собов робити.
Тритон 2009-09-08 / 19:12:00
Абсолютно праві обидва коментарі.Власне, найбільше гадять під сабе свої.
Котеджі будуютьЮ, каналізацію випускають у найближчий потік або ріку.
Поняття очисних споруд не існує. Не згідна лише з одним - так гуцули яких памятає дописувач за советської власті усе вимітували в потік а на Великдень
прибирали. Мій прадідо викидав у потік тільки каміння з ниви. Всього іншого не було. Воно було природнє-перегнивало, згорало, ні залізо ані скло по дорозі не валялося. Він виріс за чеської і мадярської влади і як був би що небуть викинув кудись або зрубав ліс - сів би до криміналу. За прийняті в експлуатацію готелі без очисних споруд не сів до криміналу ні той хто підписав
акт, ані той хто профінансував.Кожний такий "гадячий готель"-предмет гордості власника і місцевої влади.Кожен хто випускає продукцію у пластиковій упаковці мав би сплачувати збір спрямований на створення піприємств по переробці цього дрантя.
Урзус 2009-09-08 / 17:01:00
Нещодавно були у поході, йшли повз Комсомольське озеро на Перечинщині. Там нам казали, що з місяць на озері тусили хіппі, які потім перейшли до с. Люта на "Райдугу". Так ось, жодного шматка сміття там не лишилось - окрім кількох зібраних мішків, що чекали на вивезення. АЛЕ! Організатори фестивалю заплатили місцевим, аби ті вивезли на звалище машину сміття. А ті взяли, та й вивезли - у гори, де й скинули біля дороги (так розповів місцевий житель).
То ж хто більше нищить Карпати - чужі чи свої?
І не треба тут галасу про недовирішенне "русинське питання", засилля совєтів тощо. Свинство - воно є свинство, без політики
pfr 2009-09-08 / 15:34:00
Думаю, що якраз місцеві жителі смітять набагато більше, ніж туристи. Бо гуцулів ніхто не вчить не викидати сміття в річку (то робили наші діди, та ми так робиме - але у дідів не було ПЕТ-пляшок). Сам бачив як 5-річне дитя в Усть-Чорній, якому я дав вафельку, викинуло обгортку прямо на дорогу і пішло собі. Даш зауваження - а то не я, усі так роблят і тп. Тож туристи глянуть, що якщо місцевим однаково, їм сміття не заважає, то й собі викидають де попало. А коли приїдуть волонтери збирати їхні пет-пляшки, то лише сміяться з них, мовляв нішто городським робити...