Олег Гаваші: "Нам потрібна Конституція, яка запровадить європейську модель управління державою"

Президент України Віктор Ющенко виніс на всенародне обговорення законопроект про внесення змін до Конституції України. Чи на часі такі кардинальні зміни і що вони дадуть країні? Своїми думками з цього приводу ділиться голова Закарпатської облдержадміністрації Олег Гаваші:

Олег Гаваші: "Нам потрібна Конституція, яка запровадить європейську модель управління державою"

– Чи потрібна Україні нова Конституція? Переконаний, для переважної більшості українців це вже риторичне питання. Ситуація, яка зараз склалася у країні, – це є безперечним свідченням необхідності глибокої реформи всієї системи влади. Якщо ми зараз запитаємо першого зустрічного ужгородця чи міжгірця, чи підтримує він скасування необмеженої депутатської недоторканності, скорочення кількості депутатів Верховної Ради, зрештою, розширення прав регіонів, впевнений, відповідь буде однією – "так!". Такою, як свідчить соціологічне опитування, є думка 85-90 відсотків громадян України. 

Я навів тільки кілька наріжних аспектів, які передбачає президентський законопроект. Загалом же пропоновані зміни до Конституції передбачають системне оновлення конституційного регулювання суспільних відносин в Україні. В ньому значна увага приділена забезпеченню ефективного балансу владних повноважень всіх гілок державної влади, а також органів місцевого самоврядування, що дозволить швидко ухвалювати та реалізовувати рішення.

Ми не один рік говоримо про необхідність децентралізації влади, надання ширших і, головне, реально, тобто фінансово підкріплених повноважень органам місцевого самоврядування. Але далі розмов справа не рухається. У проекті ж, запропонованому Віктором Ющенком, необхідною складовою політичної реформи є реальне забезпечення, зокрема організаційними важелями, органів місцевого самоврядування. Питання про створення представницькими органами – обласними, районними радами –  своїх виконавчих органів та надання їм відповідних повноважень уже давно назріло.

Давно назріла і необхідність переходу країни до випробуваної європейської моделі двопалатної побудови парламенту.

Подивімся, у що сьогодні перетворилась Верховна Рада – фактично це представництво кількох партій вождистського ґатунку, політична і людська культура немалої частини яких нагадує театр абсурду. До того ж в руках цього єдиного законодавчого органу – і формування Уряду, тобто виконавчої гілки влади, і одночасно судової влади.

Президентський законопроект передбачає, що за двопалатної моделі Палата депутатів, будучи обраною шляхом прямих виборів за пропорційною системою, найбільш повно представлятиме політичні уподобання, інтереси всіх громадян держави. Сенат же має обиратися на прямих виборах за мажоритарною системою, що відображатиме відповідні регіональні інтереси населення. Іншими словами, вибираючи свого представника у вищий орган державного управління, простий українець "не купуватиме кота в мішку", як зараз, а обиратиме конкретну людину з ім’ям і біографією, з якої матиме право спитати. Вони будуть підзвітні своїм виборцям, а не партійним босам, як зараз.

Зрозуміло, що таке переформатування зовсім не на руку нашому законодавчому органу, адже зараз кожен депутат насамперед опікується проблемами своєї політичної сили. До того ж, Президент наполягає на зменшенні загального складу обох палат, порівняно з  нинішнім чисельним складом Верховної Ради України, – із 450 до 300 депутатів. Тому і підняли вони таку бучу навколо цього законопроекту. І тому вже тривалий час поданий Президентом проект внесення змін у Конституцію припадає пилом у стінах Верховної Ради. Таким чином, Глава держави звернувся до народу – він і повинен вирішувати, за яким Основним Законом нам далі жити.

Однозначно, глибока політична реформа, пов’язані з нею адміністративно-територіальна реформа, реформа місцевого самоврядування, повноцінна судова реформа та інші складові вимагають зміни Конституції України. Якщо законодавчо не закріпити чіткий перерозподіл повноважень всіх гілок влади, матимемо і надалі цей владний хаос. Пропоновані Віктором Ющенком зміни передбачають забезпечення повноцінного статусу Кабінету Міністрів України – Уряду України, більшу самостійність його виконавської діяльності за умови належного забезпечення, насамперед парламентського контролю з боку Палати депутатів.

В той же час, при запровадженні двопалатної побудови парламенту будуть збалансовані повноваження між ними, що об’єктивно обумовить і зменшення належних главі держави важелів стримування у стосунках з парламентом. Важливим моментом є те, що гарантом стабільності всього державного механізму виступатиме Президент України, який обиратиметься всенародно – на загальних і прямих виборах.

Зараз точиться багато розмов, чи на часі такі кардинальні зміни Основного Закону держави? Без сумніву, так. Де гарантія, що після виборів у наступного Президента не виникне бажання переформатувати Конституцію  під себе? В той же час, Віктор Ющенко зняв із себе будь-які звинувачення в тому, що він хоче збільшити свої власні повноваження.

І на завершення хочу підкреслити, що  Конституції будь-якої держави не є чимось раз і назавжди закостенілим. Практично всі цивілізовані, демократичні країни пройшли через шліфування, внесення змін у свої конституції. Це нормальний, закономірний процес. І не треба цього боятись.
Нам потрібна Конституція, яка запровадить європейську модель управління державою з великими повноваженнями для регіонів, надасть реальну владу народу, створить сильну і відповідальну владу.

Управління інформації та зв'язків із громадськістю облдержадміністрації
31 серпня 2009р.

Теги: Ужгород, Олег Гаваші, голова Закарпатської ОДА, проект Конституції, обговорення

НОВИНИ: Соціо

15:39
/ 1
У свій день народження поліг Володимир Молнар із Нижнього Селища на Хустщині Фото новина
23:29
/ 3
Під час незаконних робіт по спорудженню ГЕС на Тересві в Калинах на Тячівщині пошкодили протипаводкову дамбу, "водники" звернулися у поліцію Відео новина
16:41
/ 12
ФОТОФАКТ. У Перечині лелека приніс у гніздо прапор України
09:26
Ужгородський скансен у неділю запрошує гратися гаївки
05:14
/ 1
Чим завершився ювілей Августина Волошина?
15:43
/ 1
На війні з росією поліг Олександр Сірко з Хуста Фото новина
15:08
/ 1
Підтверджено загибель Михайла Магаля з Дубового на Тячівщині, який вважався зниклим безвісти Фото новина
03:05
/ 12
Будівництво ВЕС на Рівній без ОВД: депутати віддають землю під ще 16 вітряків
00:37
Підтверджено загибель Романа Уторобського з Богдана на Рахівщині, який вважався безвісти зниклим Фото новина
21:54
У Мукачеві в суботу попрощаються з полеглим Героєм Андрієм Задорожним Фото новина
19:51
/ 5
На Покровському напрямку загинув Михайло Негря з Ужгорода Фото новина
16:42
У травні на Закарпатті планово імунізуватимуть диких хижаків проти сказу
14:40
/ 26
У Ватикані до рішення нового Папи відклали заплановану на 3 травня на Закарпатті беатифікацію мученика о. Петра Ороса
14:05
/ 1
У четвер в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Едуардом Перебзяком Фото новина
16:44
/ 1
На Харківщині поліг Іван Грабовчак з Шаланок на Берегівщині Фото новина
11:14
/ 4
На війні з росією загинув 35-річний офіцер батальйону БпЛА 128-ї ОГШБр Андрій Задорожний з Мукачева Фото новина
20:23
/ 20
ВІДЕОФАКТ. "Жахливо, шакали, жесть, страшно": закарпатці про будівництво ВЕС, яке незаконно розпочалося на полонині Руна
03:17
/ 1
Тетяна Літераті презентує свою 5-у книжку "Втрачений Ужгород. Знакові місця"
02:40
Підтверджено загибель Михайла Пукмана з Верхнього Водяного на Рахівщині, який з липня 2024-го вважався зниклим безвісти Фото новина
02:12
/ 4
Розклад святкових богослужінь на Великдень у храмах Ужгорода та Мукачева
01:43
/ 4
За онлайн-трансляцію порно суд покарав пару з Міжгір'я "умовним" роком і конфіскував ноутбук
03:07
В Ужгороді презентували книжку "Августин Волошин: біографія президента Карпатської України" Фото новина
16:25
/ 7
Ужгородські депутати не підтримали мораторій на затвердження нових детальних планів міста
14:27
Ужгородська міськрада виділила 1,6 млн грн на поштові марки для податкової Закарпаття
12:06
/ 2
Через суспільний резонанс мер Ужгорода зняв з розгляду частину "інфраструктурних" проєктів рішень по землі Фото новина
» Всі новини