Верховну Раду закликають заборонити вирубування лісів в Українських Карпатах

Ряд українських громадських організацій закликають Верховну Раду України негайно ввести мораторій на вирубування лісів на території України і заборонити вивіз за кордон деревини і пиломатеріалів. Такі заходи, на їхню думку, з часом допоможуть зупинити повторення стихійних лих у регіонах, що страждають від повеней.

Верховну Раду закликають заборонити вирубування лісів в Українських Карпатах

Відповідне звернення до ВР, перших осіб країни і відповідальних чиновників підписали головний координатор Громадянської кампанії "Форум порятунку Києва" Віталій Черняховський, голова Національного екологічного центру України Ігор Сиренко, директор Київського еколого-культурного центру Володимир Борейко, голова "Української Громади" Ігор Шевченко.

У зверненні громадські організації закликали народних депутатів України ухвалити законопроект № 3035 "Про мораторій на проведення суцільного вирубування і вивіз за кордон деревини і пиломатеріалів", який було внесено народним депутатом України від "Нашої України – Народної самооборони" Юрієм Кармазіним 1 серпня минулого року і відхилено Комітетом з питань екологічної політики, природокористування і ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи. Законопроект припускає введення зазначених обмежень строком на 10 років. Крім того, законопроектом вводиться постійна заборона для приватних заготівників на заготівлю деревини на пні в лісах України. При цьому до вирубування для внутрішнього користування дозволяються лише пошкоджені дерева.

Громадські організації нагадали, що масштабні повені в західних областях України, зокрема й у липні 2008 року, є наслідком вирубування лісів у Карпатах. Втративши за останні 40 років значну частину лісового покриву, українські Карпати неспроможні утримувати вологу. Вода швидко стікає в долини, створюючи масштабні екологічні лиха. Більш густий ліс затримав би частину дощової води в горах, і вона не потрапила б до річки. Сусідні з Україною Польща, Словаччина і Румунія вже дали собі відповідь щодо цієї небезпеки і припинили промислове вирубування лісу в Татрах і Карпатах, зазначають автори звернення. У Швейцарських Альпах паводок, подібний карпатському, стався майже 200 років тому. З`ясувавши причину лиха, керівництво цієї країни вже тоді відмовилося від суцільного вирубування в горах.

Як зазначають в документі громадські організації, "якщо найближчим часом не припинити злочинне вирубування лісів, то вже найближчим майбутнім Україна опиниться на межі екологічної катастрофи, тим паче, що процеси в природі вже сьогодні мають незворотний характер".

Автори звернення акцентували увагу на першочерговій необхідності контролю за вирубуванням лісів на території українських Карпат, що відбувається, незважаючи на відповідну постанову Кабінету Міністрів України № 929 "Правила вирубування головного користування в гірських лісах Карпат", яку було прийнято після повеней яка набула чинності з 1 січня 2009 року. Зокрема, постанова обмежує суцільне вирубування і площу вирубуваних ділянок у Карпатах і західних областях України. Якщо за діючими в Україні правилами дозволено вирубування до 40–50% дерев на 1 га лісу, то для карпатських лісів цей показник становить не більше 30%.

"Приводом для звернення стала бездіяльність профільних комітетів щодо нелегальних деревообробних і лісопильних підприємств, злочинну роботу яких продовжують фіксувати прокуратури більшості областей України. При цьому руйнівні повені 1998, 2001 і 2008 років, які принесли рекордні економічні втрати і людські смерті, не стали поштовхом для змін у лісовій політиці держави. Сьогодні повторення повеней – це реальність, якщо якнайшвидше не заборонити бездумне вирубування лісів, які стають сировиною для приватних пилорам", – зазначають у своєму зверненні громадські організації.

Активісти навели приклади незаконного вирубування лісів, посилаючись на дані прес-служби МВС України, згідно з якими, на Закарпатті в червні цього року працівники Державної служби боротьби з економічною злочинністю викрили службових осіб одного з лісництва державного підприємства, яке заробило на незаконному вирубуванні лісу близько 1,2 млн. грн. Згадані службовці підроблювали документи і здійснили незаконне вирубування дерев породи бук і явір (всього 531 куб. м).

Разом з тим, автори звертають увагу на факти незаконного вирубування лісів у Криму і на сході України: "Ліси в інших областях вирубуються частіше, ніж у Карпатах, оскільки їх там менше, відповідно – вони цінніші".

Також супротивники вирубування лісів звертають увагу на заяву прокурора АР Крим Володимира БОЙКА, який повідомив, що в липні цього року в Криму за прокурорськими протестами було скасовано 2 лісорубних квитка на вирубування 57,8 гектара заповідника. За його словами, як правило, вирубування заповідника в Криму ведеться під виглядом санітарного очищення лісу від наслідків пожежі. Цього року відомством порушено кримінальні справи за фактами вирубування 689 дерев. Факт знищення здорових дерев під виглядом санітарного вирубування в Ялтинському гірничо-лісовому заповіднику було зафіксовано у вересні 2008 року в районі Алупки. За даними прокуратури АР Крим, збитки від роботи лісорубів обчислюються сумами від 325 тис. грн. до 1 млн. грн. на рік.

За даними Харківської міжрайонної природоохоронної прокуратури, в шести районах Харківської області минулого року вирубування дерев завдало державі збитків на більш як 1 млн. грн.

На думку громадських активістів, сьогодні необхідно прийняти загальнодержавну програму збереження лісів України, що включає розширення повноважень лісової охорони і заборону експорту круглого лісу і пиломатеріалів, що, на їхню думку, сприятиме зменшенню нелегального вирубування і стимулюватиме інвестиції в переробку лісу.

Суспільним і державним пріоритетом має стати доведення рівня лісистості до оптимального – понад 20% від загальної території країни, зараз рівень – 15%.

Громадські організації нагадують, що в квітні 2008 року уряд прийняв постанову, що забороняє зміну цільового використання лісогосподарських земель. Разом з тим вони упевнені, що створення нових лісів можливе за рахунок малопродуктивних і невживаних сільськогосподарських земель.

Звернення із зазначеними пропозиціями громадські організації направили народним депутатам України, Президенту України Віктору Ющенку, голові Верховної Ради України Володимиру Литвину, прем`єр-міністру України Юлії Тимошенко, генеральному прокурору України Олександру Медведьку і міністру охорони навколишнього природного середовища України Георгію Филипчуку.

За інформацією УНІАН
27 липня 2009р.

Теги: Карпати, заборонити вирубування лісів, повені, Верховна Рада

НОВИНИ: Соціо

16:45
У Мукачеві анонімний благодійник передав для малозабезпечних кілька ящиків з медикаментами
13:16
/ 1
В Ужгороді на публічних консультаціях визначили 2 варіанти, з-поміж яких обиратимуть туристичний логотип міста
11:42
Ужгородська швейна фабрика – одне з перших підприємств, яке перепрофілювалося в умовах карантину
09:16
Лікарі та медичний персонал Мукачева отримали премії від 50 до 100%
22:44
ФОТОФАКТ. У Виноградові освоїли пошив захисних костюмів
18:28
В Ужгороді донори можуть взяти участь в "карантинному" розіграші подарунків
14:57
У пунктах пропуску Чопського загону продовжують пропуск громадян України, що повертаються з Євросоюзу
13:37
/ 3
В Ужгороді встановили спеціальні станції для прибирання за собаками
12:27
Мукачівська райлікарня отримає 4 апарати ШВЛ та аналізатор крові
12:20
Із 1 квітня на Свалявщині – "сезон тиші" у лісах
16:48
/ 2
Юна мукачівка сьогодні буде змагатись у "Голосі країни" за вихід у прямі ефіри
13:01
/ 2
Департамент охорони здоров'я Закарпатської ОДА шукає "протитуберкульозного" фінансового мененджера на 645 тис грн
11:53
/ 3
"Жить" – ужгородський гурт "4исла" презентував нову пісню
11:42
/ 6
Закарпатська митниця оголосила тендер на понад 8,5 млн грн на реконструкцію туалетів у ПП "Тиса"
16:17
/ 1
На усіх пунктах пропуску на Закарпатті черг немає
13:40
В Ужгороді за донорами, хто не може через карантин самостійно здати кров, готові відправляти транспорт
13:09
/ 3
Випробування Боржавськими полонинами: витримали не всі
13:04
/ 2
Поблизу Ужгорода з'явилась алея дуба червоного
14:42
Закарпатською митницею з початку року пропущено 626 573 транспортні засоби
13:36
У лютому мережі АЗС на Закарпатті продали пального на понад 288 млн грн
13:34
Підприємствами транспорту на Закарпатті у січні-лютому перевезено 790,4 тисяч тонн вантажів
13:14
Торік обсяг вирощування сільськогосподарських тварин в аграрних підприємствах Закарпаття збільшився на 29,7%
13:00
Закарпатгаз запровадив швидку реєстрацію в онлайн-сервісі 104.ua
09:44
На закарпатських пунктах пропуску – жвавий пасажиропотік
09:42
З наступного тижня Укрпошта доставлятиме ліки у віддалені села Закарпаття
» Всі новини