16–річним хлопчиком він зіткнувся з українськими повстанцями в горах і став їм допомагати. Навчання в Києві, спілкування в колі шістдесятників робить Терелю свідомим борцем проти тоталітаризму. Нелегально видавав "Хроніку Католицької церкви на Україні", а у вересні 1982 року створив ініціативну групу захисту прав віруючих України.
Позбавлений радянського громадянства аж у 1987 році, в часи горбачовської перебудови, він переїжджає до Канади, де розгорнув широку діяльність. Багато їздить світом, агітуючи за незалежну Україну та за відновлення греко–католицької церкви.
Саме Тереля знайшов в американських архівах і з допомогою фахівців реставрував унікальну кінострічку про Карпатську Україну. Його спогади та роздуми "Свідок" вийшли англійською мовою двомільйонним тиражем. Але Йосип Тереля не тримається за гроші, пускаючи їх на благодійницькі цілі.
Про нього не написано нарис у двотомнику "Репресовані історією". Служба безпеки України навіть у наші часи не дала можливості історикам ознайомитися з його особистою справою. Тож довкола імені Йосипа Терелі й далі — одні загадки й легенди.
Востаннє приїжджав на Закарпаття у 2002 році, гостюючи в отця Михайла Данилаша із Нижнього Болотного. Це унікальне село на Іршавщині, яке підпільно сповідувало греко–католицьку церкву протягом сорока років заборони. З отцем Михайлом вони були побратимами в найгірші часи совєтських репресій. Оскільки в рідному селі Келечин у Йосипа Терелі родини не залишилося, він заповів поховати себе в Нижньому Болотному, де його відспівав би старий друг. 16 березня 2009 року в далекому Торонто зупинилося серце мужнього борця за національні та релігійні права українців. Не міг відати 66–річний Йосип Тереля, що його побратим помер на два тижні раніше.
Через чотири місяці тіло закарпатця привезли з Канади й урочисто перепоховали у тому ж таки Нижньому Болотному, котре відоме ще й як місце паломництва греко–католиків до урочища Джублик, де будують два монастирі. Панахиду очолював владика Мілан у супроводі одинадцяти священиків. Із Канади прилетів духівник Йосипа Терелі, владика Роман, виконуючи останню волю покійного.
Поховали незламного українця у вишиваній сорочці. Кореспондент канадського радіо вів репортаж із похорон, на відміну від закарпатських ЗМІ, які про цю подію нічого не повідомили. Дружина Олександра на сумних урочистостях сказала: "Він належав не мені, а Україні. Тому я його віддаю їй".
Постать Йосипа Терелі тільки чекає на своїх дослідників. Адже це була надзвичайно обдарована і багатостороння людина. Писав поезії, малював, знімав документальне кіно. На жаль, його книжки не знайдете навіть у Закарпатській обласній бібліотеці. Тож давно слід перевидати їх в Україні. І, в першу чергу, варто перекласти з англійської автобіографічного "Свідка"...
Jacob 2009-07-16 / 17:07:00
I believe that in the 60s he, his brother and a few other guys robbed the school #1 in Svalyava of some guns and went to some people in the middle of the night and robbed them. I don't remember how many years of jail time they received. If I remember correctly some of the group tried to run away from jail, they were caught and given more time. I think that he became religious in jail and thus became a politviazen.
rasta 2009-07-16 / 07:30:00
До речі, примусово був утриманий у Берегівській "психушці"...
Князь Коротович 2009-07-16 / 05:30:00
Щиро дякую Вам за цю чутливу статтю про великого цього сина срібної землі. Це була людина яка справді жила як Ви пишети для того щоби 'Україна була Україною'. Думаю що спочилий би тішився Вами, Олександр, за Вашу дбайливу працю як послідовник цього великого каменяря. Вічна йому память!