В Ужгороді буревії та грози ламають дерева

Останнім часом дерева на вулицях Ужгорода завдають чималої шкоди власникам автівок та звичайним перехожим. Специфічний клімат нашого краю, який чи не щороку на початку літа дарує нам спеку з різким переходом на рясні дощі, грози й сильний вітер, впливає на дерева, особливо немолоді: вони швидко набирають зайвої вологи, стають важкими й часто ламаються. Іноді людям не щастить: важкі гілки падають просто на припарковані поруч автомобілі, балкони, проїжджу частину та тротуари. У зв'язку з цим до редакції почали телефонувати городяни, котрі питають, куди слід дзвонити із проханням прибрати повалене після грози дерево і чому на вулицях Ужгорода зламані гілки, що часто заважають руху автомобілів і пішоходів, лежать неприбраними по кілька днів.

В Ужгороді буревії та грози ламають дерева

Директор ДКП “Агромікс” Петро Харевич, до котрого ми звернулися за коментарем, розповів нашій газеті, що, попри звинувачення городян і недоброзичливих засобів масової інформації, комунальники не можуть зарадити “деревопаду”, оскільки часто гілки й стовбури ламаються зовсім не через старість дерева, а через згадані нами погодні умови закарпатського літа. Нещодавно зелені насадження міста проходили інвентаризацію, за результатами якої спеціальна комісія визнала небезпечними понад 1000 міських дерев. Їх поступово зрізають, замінюючи новими насадженнями, але громадськість часто виступає проти знищення старих дерев, а потім обурюється, коли гілка з них після чергового буревію падає на чийсь автомобіль. Власне, ужгородцям щастить, бо ще жодного разу повалене дерево не завдавало шкоди людям - діставалося лише автомобілям, іноді навіть на ходу. Загалом, за травень-червень на вулицях Ужгорода упало з десяток дерев: на вулиці Капушанській поблизу обласної лікарні стара тополя приземлилася просто на парковку (на щастя, трапилося це в неділю, коли там майже не було автівок), на вулиці Швабській дерево накрило припарковану поруч “Шкоду”, на Собранецькій гілка звалилася на автомобіль, що якраз проїжджав під нею, ще одне дерево впало на проїжджу частину вулиці Шевченка, що поруч з економічним факультетом УжНУ, а минулого тижня на вул. Я.Гуса велика гілляка пошкодила при падінні багажне відділення автомобіля “Чері”, і це лише невеличка частина тих випадків, які трапилися на ужгородських вулицях.

Що ж робити городянам, котрі стали свідками падіння дерева або виявили, що повалений стовбур з’явився поблизу їхнього помешкання чи місця роботи? Петро Харевич каже, що його комунальна служба одразу прибере зелене насадження, подрібнить його спеціальною машиною та розвезе для потреб кількох міських котелень, які працюють на твердих відходах, - але зробить це лише після того, як їй надійде відповідна команда від Департаменту міського господарства. “Не виключаю, що ми десь недопрацьовуємо або працюємо не так оперативно, як того хочуть ужгородці, - сказав Петро Харевич, - але це частіше за все залежить не від нас, а від браку фінансування”. ДКП “Агромікс” і справді виконує роботу з озеленення міста на договірних засадах із Департаментом міського гос-подарства, та, на жаль, фінансова криза боляче вдарила по всіх галузях економіки, і це гостро відчувається на наповнюваності бюджету Ужгорода. Відповідно, міські керманичі намагаються підтримати в першу чергу бюджетну сферу: комунальне господарство, медицину, освітні заклади, службовців, а вже потім виділяти кошти на не такі нагальні справи, зокрема озеленення міста. Петро Харевич розповів, що “Агромікс” нині переживає дуже скрутні часи. Раніше званий у народі “зеленгосп” заробляв не тільки замовленнями міської ради, а й продажем власної продукції. Тепер же люди намагаються економити: призупинилося будівництво, зникла потреба в облагородженні та подальшому озелененні території будівництва, а отже, різко зменшилася кількість тих, хто купує в “Агроміксі” саджанці. Підприємству вдалося виплатити працівниками заробітну плату за травень, але заплановане державою збільшення мінімальної заробітної плати може потягнути за собою ще важче становище. “Я не можу залити в бак вантажного автомобіля, подрібнювача деревини або бензопили воду, - розповідає Петро Харевич, - для того, аби всі ці машини працювали, нам потрібно купити пально-мастильні матеріали, а вони, самі знаєте, коштують нині недешево”.

Розарії повертаються на вулиці Ужгорода

Незважаючи на скруту, не можна сказати, що “Агромікс” перебуває у стані простою. Містом регулярно їздить комісія, яка перевіряє стан дерев, а нещодавно був завершений проект відновлення розаріїв, за яким на вулицях міста знову ростимуть запашні квіти. Наразі він виконується поступово: нещодавно працівники підприємства висадили троянди на вул. Баб’яка, на стадії завершення розарій на площі Б.Хмельницького, а зовсім скоро планується розпочати закладку клумби біля консульства Угорщини, що на Православній набережній. Троянди, за задумом, прикрашатимуть і всі в’їзди до міста - особливу ж увагу звернуть на клумбу посеред круга на перетині вулиць Минайської - Грушевського, яку збираються прикрасити не лише розкішними кущами троянд, а й кованим гербом міста - так, аби Ужгород наче вітався з усіма, хто приїздить до нього. Власне, точної дати початку цих робіт директор “Агроміксу” назвати не зміг, але додав, що його підприємство готове стати до роботи, щойно на ці цілі будуть виділені відповідні кошти.

Дерева на проспекті Свободи відновлять восени

У ході розмови з директором ДКП Петром Харевичем ми не могли не поцікавитися долею дерев на проспекті Свободи. Останнім часом деякі засоби масової інформації критикували “Агромікс” за те, що висаджені восени минулого року на реконструйованому проспекті туї, канадські червонолисті сливи та чорні сосни не витримали зими й масово посохли. Петро Харевич розповів “Ужгороду”, що про жодну масовість не може бути й мови - відсоток загиблих дерев низький і цілком відповідає нормі, при якій після висаджування обов’язково є кілька саджанців, що не змогли прижитися на новому місці. Але фахівці з озеленення мають ще кілька думок стосовно можливих факторів загибелі рослин: це й висока загазованість повітря на проспекті, котрий вважається однією з найбільш завантажених транспортом магістралей міста; і сіль, якою взимку посипають проїжджу частину, після чого автівки на швидкості розбризкують її на зелену зону; і посуха, що тривала навесні й на початку літа майже 2 місяці (працівники “Агроміксу” поливали молоді дерева, але вода так швидко випаровувалася, що ефекту майже не було). Також Петро Харевич не виключає можливості того, що саджанці стали жертвами недбалості прибиральниць магазинів на проспекті, котрі після миття підлоги різноманітними мийними засобами, часто виливають брудну воду під дерева. Звісно, молоді саджанці не витримали отрути й засохли - те ж саме було на вул. Волошина і площі Корятовича, поки “агроміксівці” не попередили власників тамтешніх магазинів, що робити такого не можна (варто сказати: прибиральниці труїли дерева зовсім не зі зла - вони, виявляється, вважали, що поливають їх і просто не задумувалися над тим, що у воді розчинені побутові хімікати). Восени “Агромікс” приступить до відновлення зелених насаджень на проспекті Свободи, і слід сказати, що робитиметься це без жодної копійки з міського бюджету, адже підприємство виконуватиме закріплену за ним частину роботи з озеленення цієї вулиці.

Лікування катальп було ефективним

Кулясті катальпи, що ростуть на вулицях Корзо, Капітульній, площах Корятовича та Театральній, нині неабияк радують око мешканців і гостей міста. Навіть не віриться, що на початку року працівники “Агроміксу” боялися втратити ці дерева і навіть вигадали оригінальний спосіб їхнього порятунку. Річ у тім, що молоді катальпи, висаджені кілька років тому в центральній частині міста, ще восени атакував шкідник -тутова щитівка, який потрапив на деревця зі старої катальпи, що росла навпроти входу до католицького собору. Це дерево фахівці хотіли зрубати вже давно, але не робили цього з етичних міркувань, оскільки на його стовбурі завжди висів віночок на згадку про смертельну трагедію, яка колись там сталася. Коли стара катальпа заразила молоді деревця тутовою щитівкою, працівники “Агроміксу” не знали, що їм робити (їхнє підприємство суто виробниче й не тримає в штаті людину, яка займається лікуванням рослин). Після кількох консультацій “агроміксівці” вирішили рятувати деревця універсальним способом: вони коротко обрізали крони, обробили їх інсектицидом біологічного походження та з метою покращення ефективності дії й обмеження його розповсюдження обгорнули поліетиленовими пакетами. Газети тоді відгукнулися про роботу підприємства не дуже добре - їм не сподобався вигляд загорнених у поліетилен дерев. Та попри нарікання лікування таки дало результати, і катальпи зустріли літо пишною зеленню. Дерево-розсадник же довелося зрубати - працівники “Агромікса” не хотіли більше піддавати ризику молоді насадження центральної частини міста.

Підбиваючи підсумки, Петро Харевич сказав: загалом Ужгороду потрібне додаткове й оновлене озеленення, але городяни повинні розуміти, що профільне підприємство не може змінити вигляд міста за короткий проміжок часу - до цієї справи слід підходити виважено й поступово. План, за яким Ужгород має отримати нові зелені насадження, розроблений фаховими спеціалістами, тож роботи проводяться не за забаганками “Агроміксу”, а згідно з чітким графіком. Власне, працювати над зеленими зонами, вважає директор комунального підприємства, повинні не лише фахівці, а й самі ужгородці. Раніше кожен мешканець міста намагався облаштувати під вікном помешкання свою невеличку клумбу, яка прикрашала будівлю і радувала око перехо-жих, - тепер же всі чекають, що цю роботу за них зроблять комунальники. Така ж ситуація із крадіжкою та нищенням квітів і дерев: щойно “Агромікс” висадить якусь клумбу, як на ранок від неї лишаються самі рештки. Наше місто ніколи не стане гарним і чистим, якщо ужгородці не дбатимуть про нього. Люди мусять усвідомити, що потрібно якщо не творити, то цінувати працю тих, хто прибирає, озеленює і змінює на краще вулиці Ужгорода. І, зважаючи на загальну скруту та спекотний період, варто подумати про те, щоб винести на вулицю відерце чистої води й полити клумбу чи дерева, що ростуть поряд із вашим житлом або місцем роботи. Це ж не важко, правда?

Тетяна Літераті, "Ужгород"
15 липня 2009р.

Теги: Ужгород, буревії, грози, зламані дерева

НОВИНИ: Соціо

11:28
У середу в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Олегом Гойбергом Фото новина
20:09
/ 2
В Ужгороді у вівторок призупинять водопостачання у центральній частині міста
11:25
/ 1
У вівторок в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Василем Чурговичем Фото новина
13:37
/ 1
В Ужгороді попрощаються з полеглим на війні з росією Віктором Мургою Фото новина
15:39
/ 1
У Мукачеві в неділю стартують заходи до Днів міста (ПРОГРАМА)
18:43
Тячівський суд наклав арешт на землю під будівництво МГЕС в Калинах (ДОКУМЕНТ)
11:17
/ 1
Головою Закарпатського окружного адміністративного суду переобрали Ярославу Калинич Фото новина
00:05
/ 1
У Великому Березному проведуть в останню дорогу нацгвардійця Олега Соценка Фото новина
22:59
/ 2
"Вужі на сковороді" пралісів "Шипота"
14:15
/ 1
Підтверджено загибель Артура Ковача з Калин на Тячівщині, який вважався зниклим безвісти понад півтора року Фото новина
13:33
/ 1
У Рахові поховають сироту-переселенця з Запоріжжя Дмитра Баришполя, який загинув пів року тому на Донеччині Фото новина
21:02
Два КПП на кордоні зі Словаччиною та угорщиною тимчасово не працюватимуть
11:15
/ 1
У Мукачеві в п'ятницю попрощаються з Богданом Магійовичем, який загинув ще 2 роки тому Фото новина
13:18
/ 3
Зупиняючи московську орду на Харківщині, поліг Андрій Алексик з Онока Виноградівської громади Фото новина
11:14
/ 1
У лікарні в Сумах від отриманих на російській Бєлгородщині ран помер Юрій Порошенко з Осою Іршавської громади
14:20
За I квартал 2025 року НСЗУ сплатила 1,1 млрд грн медзакладам Закарпаття за Програмою медичних гарантій
13:15
/ 2
На Донеччині поліг Артем Песик з Берегова Фото новина
19:27
/ 2
Питання про створення парку "Чорні озера", підтримане ужгородцями в петиції, виносять на сесію міськради (ДОКУМЕНТИ)
21:12
/ 2
У лікарні в Ужгороді після важкої хвороби помер військовий із Ясіні на Рахівщині Олексій Боклажук Фото новина
20:22
/ 1
У Голубиному на Мукачівщині попрощаються з полеглим захисником Михайлом Пауком Фото новина
04:44
ВІДЕОФАКТ. На Закарпатті розцвіла Долина нарцисів
21:52
/ 3
Двоє знайомих "нагріли" ужгородку на продажі 10-ти її квартир на понад 14 млн грн Фото новина
19:16
/ 2
У неділю в Мукачеві попрощаються з полеглим Героєм Володимиром Дубровським Фото новина
16:49
/ 11
Ужгородцеві Роберту Бровді "Мадяру" присвоєно звання Героя України
16:15
/ 3
Ужгородцеві Анатолію Тегзі "Варвару" посмертно присвоєно звання Героя України
» Всі новини