Закарпаття: Черешні й горіхи стали найнебезпечнішими деревами для людського життя

Сезон вишень-черешень практично закінчився. Можна підбивати підсумки. До речі, дуже невеселі. Оскільки під час зривання урожаю на землю падали не лише червоні ягідки, але й ті, хто їх зривав. І причому досить часто падали. Цього року під час "черешневого" сезону у травматологічне відділення на стаціонарне лікування потрапило 27 чоловік - майже 40% від загальної кількості всіх пацієнтів. А скільки ще відлежали вдома, не звертаючись до лікаря, або тільки звернулися в амбулаторію - ніхто не рахував. Але, думаю, значно більше.

Закарпаття: Черешні й горіхи стали найнебезпечнішими деревами для людського життя

— На стаціонар потрапляють пацієнти з травмами середньої й важкої важкості, — розповідає заввідділенням Виноградівської ЦРЛ Юрій Сігеті. (До речі, спокійно поговорити у травмвідділенні практично неможливо. То викликають на перев'язку, то витягти кліща. А перед зустріччю довелося ще й чекати закінчення операції). — Травми дуже різні, але як правило це перелом ребер, ушкодження тазової кістки, переломи рук, ніг, ушкодження від удару внутрішніх органів. У середньому раз на рік, на жаль, наслідком падіння є або смерть, або довічна інвалідність.

Травми бувають під час різних садових робіт - обрізання дерев, виноградного "лугоша", збирання урожаю різних фруктових плодів. Але у 99 випадках зі 100 головними "винуватцями" травм стають черешні й горіхи. Так що травматологи внутрішньо готуються до двох сезонів - пори зривання черешень і час достигання горіхів. Як правило, зонами підвищеної небезпеки є ті села чи вулиці, де ростуть старі великі дерева - наприклад, Хижа, Черна, Новоселиця та інші. Травми з високих дерев особливо серйозні, а крім того старі гілки в будь-який момент можуть не витримати й зламатися під людиною.

— Люди часто хочуть добратися до самих вершечків черешні, де гілки тонкі, втриматися на них непросто. І як наслідок, люди падають з 6-8-метрової висоти. Що тут можна сказати? Не намагайтеся зірвати все до останньої ягоди. Лишіть трохи пташкам. Особливо важкі переломи стаються у зв'язку з тим, що падіння з великої висоти супроводжується ударами тіла у нижні гілки, від чого воно перевертається в повітрі і може бути небезпечно ушкоджене.

Причиною падіння може бути стара підгнила драбина. Під вагою людини половинки драбини розходяться в різні сторони, що призводить до небезпечної травми.

На жаль, не останнім фактором падінь є алкоголь. Його вміст зафіксовано у третини пацієнтів, які потрапили у відділення внаслідок падіння. У стані сп'яніння, навіть порівняно легкого, втрачається відчуття рівноваги, точність рухів, послаблюються м'язи.

Контингент травмованих якнайширший. Правда, діти років до 16 травмуються дуже рідко (одиничні випадки). А здебільшого це чоловіки й жінки віком від ЗО до 60 років. Бувало потрапляли до нас і в 90 років! Жінок і чоловіків потрапляє в лікарню приблизно 50 на 50...

Хоч черешневий сезон практично закінчився, у відділенні ще лежать пацієнти, яким не поталанило під час збирання врожаю.

— Я упала з вишні, — розповідає жінка з Малих Ком'ят, яка лежить із важким ушкодженням тазової кістки. — Дерево не дуже й високе, молоде і коли я вилізла на нього — стовбур зламався піді мною і я впала з двометрової висоти. Раніше вишні та черешні рвали сини, атеперу кожного з них своя сім'я, свої клопоти, то я вирішила нарвати вишень сама. Коли впала, то почала кричати, кликати людей. Близько був син, який почув мене. Діти перенесли мене в машину й відвезли в лікарню.

— Я упав, коли різав вершок старої черешні, — розповідає чоловік з Неветленфолу. — Однією рукою я держався за дерево, а другою рубав. Гілка підо мною тріснула, і я полетів униз. Від удару я поламав шість ребер. Рву черешні не перший раз. Та й працюю будівельником і на висоті почуваюся нормально. Не раз і падав, але до лікарні не доходило. Це ще нічого, а позавчора звідси виписався чоловік із Букового. Він рвав черешні і упав з дерева прямо на огорожу. Сам він досить повний ітак покалічився, що ще мало — і міг піти на той світ.

Ще один пацієнт прийшов рвати черешні до брата. Звісно, з такої нагоди трохи причастилися, і чоловік виліз на розкладну драбину. Драбина виявилася не дуже надійною - розійшлася під вагою чоловіка - і як наслідок - численні переломи.

Що ж робити? Як нарвати черешень і при цьому не потрапити до рук травматолога?

— Взагалі-то, для роботи на дереві потрібно б мати страховий ремінь. На жаль, його ніколи ніхто не використовує, бо кажуть, що дорогий, та й робити з ним не так зручно. Виходить, здоров'я коштує менше? Не варто тягнутися до самих вершечків, - я про це вже говорив.—Якщо користуватися розкладною драбиною, то треба перевірити її надійність, обов'язково підстрахувати драбину мотузкою - з'єднати посередині, щоб драбина не розійшлася, і драбину слід ставити на тверду основу, тому що м'яка земля може подаватися під вагою, драбина або відхилиться, або знову-таки розійдеться під ногами.

І, нарешті, лізти на черешню варто на тверезу голову. Алкоголь у такий момент - дуже поганий помічник, завершив розмову Юрій Степанович, поспішаючи на виклик до нового пацієнта.

Василь Горват, Виноградівський район
09 липня 2009р.

Теги: Виноградівський район, сад, черешні, вишні, небезпечні для життя, травми

НОВИНИ: Соціо

17:29
На війні з рф загинув Захисник із Воловця — Іван Мадяр Фото новина
16:25
Екологи з’ясовують причини почервоніння води у річці Уж Фото новина
15:43
Прокуратура вимагає більшу заставу для підприємця, що перевозив ухилянтів у фурі на Закарпатті Фото новина
14:23
У Рахівській громаді проведуть стерилізацію безпритульних тварин Фото новина
13:15
Влада та інвестори домовляються про відновлення “Flex” у Мукачеві Фото новина
12:16
У Мукачеві після ракетного удару якість повітря поступово покращується Фото новина
10:58
На Берегівщині зафіксували спалах африканської чуми свиней серед диких кабанів Фото новина
09:59
Рятувальники ліквідували масштабну пожежу після ракетного удару по заводу в Мукачеві Фото новина
08:56
/ 6
В Ужгороді поліцейського звільнили за захист ветерана від ТЦК Фото новина
19:31
/ 1
Велика закарпатська афера
18:43
Лікарі повідомили про стан постраждалих унаслідок ракетного удару по заводу в Мукачеві Фото новина
17:49
/ 1
Закарпатські прикордонники затримали 18-річну переправницю разом з «клієнтом» Фото новина
16:46
До Мукачева прибув евакуаційний потяг з Дніпропетровщини Фото новина
15:43
На Тячівщині взяли під варту двох переправників Фото новина
14:36
Працівники водоканалу в Мукачеві натрапили на міну часів Другої світової Фото новина
13:09
/ 1
Чоловік, якого рятувальники витягли з урвища на Рахівщині, помер Фото новина
12:59
/ 1
На Рахівщині 26-річний турист з Бахмута зірвався в урвище Фото новина
12:12
/ 1
Собака допоміг закарпатським прикордонникам затримати порушників на кордоні з Румунією Фото новина
10:03
У Мукачеві другу добу гасять пожежу після ракетного удару рф по підприємству Фото новина
09:07
Сімох чоловіків, які шукали шлях за кордон у Telegram, затримали на Тячівщині Фото новина
06:56
/ 1
Закарпаття втрачає туристичний потенціал через рішення про будівництво вітряків - експерт
23:53
Жінки, які захищають Карпати. Наталія Вишневська про вітряки на Закарпатті та участь громадськості Відео новина
19:53
Відкрито реєстрацію на подорож екоклубу в Ясіня "Стежка Довбуша"
17:24
У Воловці взято під варту підозрюваного у зґвалтуванні неповнолітньої Фото новина
16:48
/ 1
Керівництво угорщини уникає згадки про росію після ракетного удару по Мукачеву Фото новина
» Всі новини