Закарпатське подружжя Зорівчаків вирощує цитрусовий сад

- Вирощувати лимони ми з чоловіком почали близько 18 років тому, - зустрічає нас на обійсті господиня, і веде у своєрідний цитрусовий сад. - Пригадую, першу гілочку окультуреного лимону дав знайомий із Чинадійова. Коли цитрус прижився, ми розсадили з нього більше 15 дерев.

Закарпатське подружжя Зорівчаків вирощує цитрусовий сад

Лимони господарі вирощують у пластмасових вазонах. Інакше й не можна, адже, коли вдарять перші морози, дерева потрібно сховати у приміщенні. Пані Марія показує на своє надбання: невисокі деревцята викладені у рядочок вздовж двору.

— Вчора зібрали врожай, — показує на плоди лимону. - Тому зараз залишилися тільки недозрілі. А взагалі, вони врожаять цілий рік: на деревцяті завжди побачите цвіт, зелений плід і дозрілий жовтий лимон.

Щовесни лимонне дерево потребує обрізки. Інакше може вирости до небачених розмірів. От тоді занести його у приміщення буде вкрай важко. Тому господарі дуже педантичні у цьому питанні. Та це й зрозуміло, адже без належного догляду цитрусові ніколи б не виглядали так...

У двір лимонні деревцята господарі виносять ранньою весною: на початку — в середині березня. Кажуть, солочинські лимони звикли до закарпатського клімату, тому добре сприймають невисокі температури. Утім, спершу цитрусові потрібно заховати в тіні, щоб на них не потрапили промені першого весняного сонечка, які можуть негативно позначитися на рослинах. А вже за кілька днів дерева виставляють просто неба, де лимони ростуть аж до перших заморозків. Наприкінці вересня — у жовтні, якщо температура повітря опускається нижче нуля - господарі заносять лимони на терасу і прикривають їх клейонкою. За кілька днів знову виносять на вулицю, де цитрусові залишаються аждо грудня. "Зимують" дерева у будинку.

— Підживлюємо лимони спеціальними органічними сумішами, — розповідає господиня. — Крім того, маємо свій "фірмовий" рецепт: курячий послід розводимо водою і поливаємо дерева. Тут головне не передозувати, адже оргдобриво може спалити кореневу систему.

Врожаять лимони тричі в році. За 12 місяців Зорівчаки збирають по кілька десятків кілограмів цитрусових, тому цілий рік споживають ці, насичені вітамінами, фрукти.

А віднедавна подружжя захопилося мандаринами. Щоправда, ці екзоти ще доволі невеликі, та вже за 3-4 роки господарі очікують отримати перший врожай.

Сніжана Русин, "НЗ"
08 липня 2009р.

Теги: Свалявський район, Солочин, цитрусовий сад, лимон, врожай

НОВИНИ: Соціо

18:24
Де народжується Уж? — природничо-пізнавальна програма для школярів
17:12
/ 1
8-річній Домініці з Мукачева успішно пересадили нирку від мами в «Охматдиті» Фото новина
15:16
Прикордонники Чопського загону провели в останню дорогу свого побратима на Вінниччині Фото новина
12:46
/ 2
В Ужгороді обговорили запуск поїзда «Sakura Train» як символ українсько-японської дружби Фото новина
11:45
На Рахівщині гірські пошуковці врятували подружжя з Одещини Фото новина
11:26
/ 1
Руськокомарівський ліцей: "Охрімова свита" місцевого самоврядування
10:28
/ 2
На кінець 2025-го середня зарплата на Закарпатті становила 29 тис. грн
01:56
/ 1
На війні з росією поліг Роберт Зубан зі Солотвина на Тячівщині Фото новина
01:44
/ 1
У лікарні у Гайвороні на Кіровоградщині помер захисник Юрій Галаговець з Лютої Костринської громади Фото новина
01:24
/ 15
Як Ужанський нацпарк став на бік руйнування Карпат, а надлісництва через вітряки втратили сертифікати FSC
11:50
Синевир – «морське око», «озеро зі сліз» та кінолокація Фото новина
11:36
У Дубриничах крім приміщення для ВПО, зданого в оренду "вітропаркам", виявили ще одне необліковане Фото новина
09:01
Графік відключення електроенергії на Закарпатті 11 лютого
12:24
/ 3
На Закарпатті батько з сином намагалися вивезти сигарети до Словаччини Фото новина
12:16
Подорож Стежками Довбуша: екоосвітня програма в Карпатах для школярів
11:19
На війні з росією поліг воїн із села Бакош на Берегівщині Василь Хіміч Фото новина
09:21
/ 1
Патрульні в Ужгороді зупинили нетверезого водія без права керування Фото новина
10:13
/ 2
В Ужгороді стартувала серія безкоштовних романтичних екскурсій містом
09:02
Графік відключень електроенергії на Закарпатті 9 лютого
11:15
/ 1
У Ясіні на Рахівщині попрощалися з Героєм Павлом Говбелом Фото новина
18:28
В Ужгороді патрульні зупинили водія з 2,32 проміле алкоголю Фото новина
09:19
/ 2
В Ужгороді зупинили водія без прав із ознаками наркотичного сп’яніння Фото новина
10:00
Пластуни Мукачева допомагають військовим відновлюватися Фото новина
17:04
В Україні відбувся 71 обмін полоненими – серед звільнених військовий, що мобілізувався на Закарпатті Фото новина
13:09
У Мукачеві водія BMW притягнули до відповідальності за порушення ПДР і нетверезе керування Фото новина
» Всі новини